Výstava o historii a současných trendech tvarování poprsí | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Výstava o historii a současných trendech tvarování poprsí

11. 5. 2015

V pražské pasáži Černá růže, Na příkopě 12 si můžete do 21. 5. prohlédnout volně přístupnou výstavu věnovanou historii tvarování ženských prsou včetně chirurgických úprav. Na panelech si můžete přečíst, jak si ženy upravovaly tvar dekoltu již ve starověku nebo že první pokusy o zvětšení poprsí byly prováděny pomocí parafínu. Nechybějí tu ani ukázky prsních implantátů věhlasné americké firmy Mentor, které si zájemci budou moci nejen prohlédnout, ale také prozkoumat hmatem.

Od starověku až po dnešní dobu

Výstava s názvem „Od korzetu k silikonům aneb Historie tvarování a plastických operací prsou“ ukazuje, že touha po krásném poprsí není nic nového, a že o přitažlivý dekolt usilovaly ženy od pradávna. Mapuje historii tvarování a úprav ženského poprsí od starověku až po dnešní dobu. K vidění jsou ilustrace antických podprsenek ale i současné fotografie z operačních sálů, které se na veřejnosti objeví poprvé v takto tematicky zaměřeném celku. „Výstava krásně ilustruje, že touha žen po přitažlivých křivkách je stará jako lidstvo samo, a že se mění pouze prostředky jak žádoucího vzhledu dosáhnout.

Čeští špičkoví chirurgové i vynálezci a vývojáři

Je dobře, že se tato zajímavá výstava koná právě u nás. Zvláště mě těší záměr pokrýt i téma české plastické chirurgie před rokem 1989. Málokdo ví, že tenkrát jsme měli špičkové chirurgy i vynálezce a vývojáře – vždyť tým ve spolupráci s profesorem Otto Wichterlem vytvořil prsní implantát jako jeden z prvních na světě. Ten měl ale tendenci ke kalcifikaci a stal se z něho časem jakýsi kámen. Příliš známa není ani skutečnost, že plastická chirurgie jako samostatný obor byla poprvé uznána právě v Československu v roce 1932,“ říká MUDr. Karel Urban, plastický chirurg z pražské kliniky estetické chirurgie Esthé.

Unikátní fotografie a ilustrace

Jádro výstavy tvoří sada 16 fotografických panelů s unikátními, v České republice dosud nepublikovanými, fotografiemi a ilustracemi s textovým doprovodem dle jednotlivých období a tématických okruhů. Fotopanely doplňuje také řada historických exponátů z doby, kdy plastické a rekonstrukční operace prsou byly v úplných začátcích – například první český odlehčený prsní implantát, který vymyslel a patentoval profesor MUDr. Bařinka.

Současnost: šetrné metody i snaha o přirozený vzhled

Od prvních plastických operací prsou z 60. let bylo dosaženo pokroku nejen v kvalitě a bezpečnosti implantátů, ale i v oblasti operačních postupů nebo vybavení chirurgických sálů. Nejvýznačnějším současným trendem je snaha výrobců implantátů i samotných operatérů, aby výplně, potažmo samotná úprava prsou, působily přirozeně. Běžné je tak vložení implantátů malým řezem v podprsní rýze nebo řezem vedeným okrajem dvorce prsní bradavky. Po zahojení je jizva téměř neznatelná. „Jak lékařům, tak pacientkám se před dvaceti třiceti lety ani nesnilo o tom, co je dnes při zvětšení či modelaci prsou běžné.

Stále žádanější jsou především anatomické prsní implantáty s kapkovitým tvarem, které věrně imitují přirozený vzhled prsu. U nás je prozatím jejich podíl 20%, ale trend kopíruje vývoj v zahraničí, kde tyto implantáty tvoří až 60 %. Kapkovité výplně mají vždy texturovaný povrch, jehož zpracování může výrazně snížit riziko postoperačních komplikací. Na klinice Esthé se používají anatomické implantáty s texturací Siltex, které mají studiemi dlouhodobě prokázané nejnižší riziko rotace, kapsulární kontraktury nebo zdvojené kapsuly. Uvnitř implantátu se nachází speciální kohezivní gel, který nevyteče ani při vzácném protržení obalu implantátu, například v důsledku autonehody,“ říká MUDr. Libor Kment z kliniky plastické chirurgie Esthé.

3 nejnovější trendy v oblasti prsních implantátů

Anatomické implantáty. Silueta implantátu kopíruje přirozený tvar ženského prsu. Používají se v případech, kdy pacientka důrazně dbá na to, aby plastická operace prsou působila přirozeně. Vhodnou volbou jsou i při řešení asymetrie prsou nebo lehké ptózy prsou. V anatomických implantátech je použit speciální kohezivní gel, který zajišťuje tvarovou stálost.

Povrch Siltex. Speciálně vytvořená textura Siltex na povrchu implantátu umožňuje optimální propojení s okolní tkání. Tento typ povrchu zároveň výrazně snižuje riziko pooperačních komplikací, například kapsulární kontraktury, ruptury pootočení implantátu, zdvojení kapsuly, i v dlouhodobém horizontu.

Konzultace s plastickými chirurgy

Doprovodný obsah výstavy pak nabídne možnost sáhnout si na nejmodernější prsní implantáty od americké firmy Mentor nebo vyzkoušet fotomontáž úpravy poprsí pomocí speciálního programu. Zájemkyně budou moci ve vybraných termínech využít i přímé konzultace s plastickými chirurgy z kliniky Esthé.


publikováno: 11. 5. 2015, v rubrice Kosmetika
Štítky: akce, krása, podprsenka, prsa, výstava

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+