Zázračnou aloe vera znala už Kleopatra | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Zázračnou aloe vera znala už Kleopatra

1. 12. 2021

Aloe vera je v současnosti jednou z nejoblíbenějších kosmetických surovin, přitom její blahodárné účinky opěvovali lidé už ve starověku. Egyptské vládkyně proslavené svojí krásou, Kleopatra a Nefertity, měly tuto rostlinu ve svých zahradách a gelem vymačkaným z listů si potíraly tvář i zbytek těla. Aloe je však známá i jako superpotravina díky vysokému obsahu živin a vitamínů a příznivému vlivu na trávení a regeneraci.

Elixír mládí

Aloe vera, odborně nazývaná také aloe barbadensis, dnes nachází uplatnění v kosmetice ve formě čisticích či výživných emulzí, masek a krémů. Pomáhá bojovat proti stárnutí, zbavuje kůži odumřelých buněk pomocí enzymů, pomáhá regenerovat buňky a urychluje tvorbu kolagenu, a také pokožku vyživuje a hydratuje.

Pro vnitřní užití se zpracovávají hlavně šťávy a džusy na doplňky stravy. Aloe napomáhá správné funkci střev a dobrému trávení, doplňuje vitamíny A, B, C, E i kyselinu listovou a působí jako přírodní dezinfekce. Aloe zkrátka vrchovatě splňuje to, co si dnes spojujeme s pojmem superpotravina.

Abychom mohli její blahodárné účinky ocenit opravdu naplno, musíme se zajímat především o kvalitu suroviny a způsob jejího zpracování. V masové produkci je nejužívanější metodou sušení, při kterém se však cenné bioaktivní látky v rostlině zničí. „Světové velké plantáže produkují prášek, získaný z vnitřní strany listu rostlin. Vzniká zahřátím tzv. aloe gelu až na 150 stupňů, tak aby se odstranily veškeré tekutiny. Tímto procesem se bohužel ztrácí celá řada vitamínů a minerálů,“ vysvětluje Ondřej Chundela, který se o zpracování aloe zajímá od roku 2013. Kosmetické velkotovárny pak prášek mísí s vodou, oleji a tuky, a tak vzniká běžná produkce aloe kosmetiky a potravin.

Aloe z karibského ráje se lisuje za studena

Úplně jiný přístup bychom našli na ostrově Curacao v Karibiku, kde pěstují a zpracovávají aloe na jednom místě s filozofií „z rostliny do lahvičky“. „Plantáž i manufaktura jsou vedle sebe, což umožňuje rovnou zpracovávat za studena lisovaný gel z ručně sklízených listů aloe. Výsledné produkty jsou pak daleko koncentrovanější, čistší, silnější a účinnější,“ popisuje Chundela. Navíc celá výroba jede na solární energii. Proč taky ne, slunce je v Karibiku dost.

Ostrov Curacao nejlépe vystihuje přívlastek „pohádkový“. Průzračné moře mnoha tyrkysových odstínů omývá čisté písečné pláže v lagunách, svěží tropickou zeleň střídají sušší oblasti se spoustou obřích kaktusů. Po celém ostrově je rozeseta malebná holandská koloniální architektura. Odevšad dýchá karibská pestrost a exotika – a uprostřed tohoto ráje vyrůstá ta nejkvalitnější aloe vera.

Ekologickou plantáž v tropickém ráji provozuje firma Ecocity Projects a produkty tamní aloe vera vyrábí nizozemská kosmetická značka BioClin. Ondřej Chundela spolu s manželkou dovážejí do Česka na tisíce produktů této značky.

  • Produkty Curaloe lze zakoupit na stejnojmenném e-shopu, kde najdou zájemci také další informace o aloe, jejích účincích i správném užívání i o ekologickém způsobu jejího pěstování a zpracování.

www.curaloe.cz


publikováno: 1. 12. 2021, v rubrice Kosmetika
Štítky: byliny, péče o pleť

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+