Aktuálně
Tuberkulózu lze jen zkrotit, ne vymýtit
24. 3. 2023V Česku přibylo lidí, kteří mají odolnou formu tuberkulózy – tzv. multirezistentní. Na tuto tuberkulózu běžné léky nezabírají a pacienti se z ní dostávají až dva roky. Plicní lékaři volají po vzniku specializovaných center, kde ji bude možné léčit. Dosud existuje jediné – ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze, to však do budoucna nemusí stačit. Pneumologové o tom informují u příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března – ve stejný den jen o 141 let dříve oznámil německý lékař Robert Koch objev zákeřného bacilu Mycobacterium tuberculosis, jenž nemoc způsobuje.
Další články
Antibiotika ztrácejí účinky. Co bude dál?
22. 3. 2023
V posledních letech se stále více řeší problematika tzv. antibiotické rezistence, neboli ztráty léčivých účinků antibiotik. Studie prozrazují, že v roce 2050 by tento fenomén mohl zabíjet více lidí než rakovina. Jak je možné situaci řešit prozrazuje odborník MUDr. Jan Strojil, Ph.D..
Přeprodávání léků je nezákonné a může být nebezpečné pro zdraví
21. 3. 2023V posledních týdnech probíhají médii zprávy o případech, kdy dochází k nezákonnému přeprodeji léků na internetu – ať už na online bazarech nebo na sociálních sítích.
Moderní technologie posouvají medicínu
21. 3. 2023
S rozvojem komunikačních technologií a videotechnologií prochází proměnou i lékařství a medicína. Moderní systémy přenosu obrazu a jeho analýzy pomáhají jak při operacích, tak při individuální diagnostice. Samostatnou kapitolou rozvoje oboru je využití metaverza.
Šedý zákal musí uzrát? Jaké jsou další mýty?
20. 3. 2023
Šedý zákal neboli katarakta je stav, při kterém dochází ke snížení průhlednosti lidské čočky, a to nejčastěji v důsledku stárnutí. Většinou se objevuje ve věku 65 až 75 let a příznakem je zamlžené, zhoršené a zkreslené vidění na blízko i do dálky. Lze jej vyřešit rychlou a bezbolestnou operací, ale problém je, že mezi lidmi kolují o šedém zákalu různé mýty a omyly. Přinášíme nejčastější z nich.
Čistíte si pravidelně a správně zuby?
20. 3. 2023Česká stomatologická komora se už tradičně – každým rokem v březnu – zapojuje do velkého mezinárodního projektu World Oral Health Day, který od roku 2008 organizuje Světová dentální federace (FDI) společně s více než 150 národními dentálními asociacemi a ve spolupráci s globálními partnery. Tato preventivní osvětová akce, která se každým rokem slaví 20. března, má velký celosvětový úspěch a každoročně přibývají další země, které se k oslavám připojují. Letošní ročník projektu je zarámován mottem „Buďme hrdí na svá ústa!“
Nepatříte mezi 10 % lidí s nebezpečnou spánkovou apnoe?
17. 3. 2023Chrápání, časté buzení či neklidný spánek často považujeme za nevyhnutelnou nepříjemnost. Může však jít o signál závažného onemocnění – tzv. spánkové apnoe. Touto nemocí trpí přibližně 10 % populace, nejohroženější jsou muži ve středním a vyšším věku. Až 80 % pacientů ale není diagnostikováno. Neléčené příznaky mohou vyústit v závažné zdravotní komplikace. Kromě chronické únavy a špatné koncentrace hrozí pacientům i vyšší riziko mikrospánku, dále kardiovaskulární, metabolické a další zdravotní komplikace včetně srdečního selhání. Základní prevencí je přitom především zdravý životní styl. Nemoc může pomoci odhalit specializované preventivní vyšetření.
Proč je spánek tak důležitý?
17. 3. 2023
Spánek je základní životní funkcí. V momentě, kdy spíme málo, trpí nejen naše tělo, ale i mysl. Nedostatek energie, snížená výkonnost nebo výpadky paměti jsou jen malým výčtem toho, co nám spánková deprivace přináší. Dlouhodobé následky jsou ale ještě horší. Zamysleli jste se někdy nad tím, jaký vliv má na vaše tělo nedostatek spánku?
Afázie: zákeřná nemoc, která přeruší komunikaci člověka se světem
16. 3. 2023
V poslední době se kvůli onemocnění herce Bruce Willise začalo na veřejnosti více skloňovat označení afázie, vážné poruchy porozumění mluvené řeči. Může lidem způsobit velké problémy s komunikací a celkovou kvalitou života. V ČR se týká desetitisíců lidí. Jak se projevuje nejčastěji? Dá se jí přecházet a jak probíhá její léčba?