Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína

Aktuálně

Zdravá dávka alkoholu neexistuje

26. 2. 2024

Alkohol představuje dlouhodobý problém, jelikož se stává jedním z předních faktorů ohrožujících fyzické i duševní zdraví. V důsledku škodlivého užívání alkoholu umírá na světě ročně 3,3 milionu lidí, v České republice se jedná o 6 500 osob každý rok. Nezisková organizace Loono upozorňuje na jeho škodlivost nejen v rámci osvětové kampaně Suchý únor.


Další články

Jak se o sebe starat, pokud kouříte?

23. 2. 2024

Podle dat Státního zdravotnického ústavu žije v České republice přibližně dva a půl milionu kuřáků, z čehož zhruba desetinu tvoří děti a mladiství. Toto číslo se od roku 2015 téměř nemění – podíl kuřáků v populaci v posledních deseti letech kolísá mezi pětadvaceti a třiceti procenty. K tomu se přidává další jednoznačně negativní trend: snižuje se věk, kdy mladí lidé cigaretu poprvé ochutnají. Ještě před patnáctým rokem života začne s tímto zlozvykem 7 % kuřáků, i když některým se později podaří s kouřením přestat. Zatočit s něčím tak návykovým, jako je kouření cigaret, je však extrémně náročné.


Kdy jít s dcerou poprvé na gynekologii?

22. 2. 2024

Kdy vzít poprvé svou malou dceru, která už najednou není tak malá, na gynekologii, je velmi častá otázka. My, maminky se navíc i trochu bojíme, aby se u té naší „holčičky“ něco nezanedbalo. Často se do toho potom vloží pediatr, který doporučí kontrolu na gynekologii v patnácti letech, protože je to tak psáno v doporučeních. Je to správné rozhodnutí?


Na svůj vývoj potřebuje oko roky

21. 2. 2024

Vývoj zraku trvá přibližně sedm let – až v sedmi letech vidí dítě stejně jako dospělý. Většina dětí se narodí modrooká, barva se ale u většiny během prvních měsíců života změní. Nejvzácnější barva duhovky oka je šedá. Nápadná změna barvy může signalizovat vážná onemocnění. Pro správnou funkci oka jsou nepostradatelné slzy, mrkání i okohybné svaly.


Kdy se používá ve zdravotnictví 3D tisk?

19. 2. 2024

Zdravotní služby, které využívají zdravotnické prostředky vyrobené metodou 3D tisku, jsou pro klienty VZP součástí hrazené péče. Splněna musí být indikačních kritéria a také předpoklad, že využití takového zdravotnického prostředku přináší zlepšení nebo zachování pacientova zdravotního stavu.


Černý kašel na vzestupu

17. 2. 2024

Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny největší lékárny na českém internetu Lékárna.cz upozorňuje: "Nástup černého kašle v Čechách je také výsledkem slabé prevence. Obavy lidí z černého kašle rezonují také v online poradně Lékárna.cz, kde se nás v posledních dnech lidé ptají na prevenci, případně léčbu. Zdravému člověku doporučuji prevenci. Černý kašel sice není chřipka, ale vitamín C, D, zinek a selen jsou parťáci v podpoře obranyschopnosti organismu. I v případě výskytu černého kašle v zimních měsících má posílení imunity význam – a kdo s ní začal standardně na konci léta, ten je o pár kroků vpřed.


Unikátní neinvazivní léčba stresové inkontinence v nemocnici v Brandýse nad Labem

16. 2. 2024

Inkontinence je velmi rozšířenou poruchou, kterou v mnoha případech řeší pacienti bez lékařského dohledu. Týká se každého 20. Čecha, podle odborníků se přitom její léčbě podrobuje jen desetina pacientů. Pro pacienty, kteří hledají vysoce účinnou metodu posílení svalů pánevního dna, nabízí brandýská nemocnice bezbolestnou terapii inkontinence na speciálním křesle Emsella. Do konce března mohou zájemci využít speciální nabídky. Výsledky se dostavují již po prvních sezeních. Podle dostupných studií používají pacienti po dokončení terapie o 75 % méně hygienických pomůcek než předtím.


Jaký typ odběru krve můžete podstoupit?

14. 2. 2024

Zdravotní péči a diagnostice připisujeme stále větší význam, a právě proto je klíčové porozumět různým způsobům, jak může být tato životně důležitá tekutina získána pro diagnostiku a monitorování zdraví. Existuje několik tipů odběrů, které je možné podstoupit, a stejně tak se liší i možnosti pozdějšího využití.


Proč se astma v zimě zhoršuje?

12. 2. 2024

Většina lidí považuje za nejhorší období pro astmatiky jarní měsíce a s nimi přicházející pylovou sezónu, neméně problematická je ale zima. Nízké teploty a chladný vzduch mohou dýchací cesty dráždit a způsobovat zhoršení astmatických příznaků. Co vše má na zhoršení astmatu v zimě vliv a jak si od nepříjemných obtíži ulevit, radí odborník na astma a alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz Michal Závacký.


Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+