Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína

Aktuálně

Pásový opar: mýty a fakta

29. 5. 2023

Myslíte si, že kdo měl neštovice, nemusí se bát pásového oparu? Je tomu přesně naopak. Pouze u toho, kdo už plané neštovice prodělal (nejčastěji v dětství), může dojít k rozvoji pásového oparu. Plané neštovice i pásový opar způsobuje stejný virus – virus varicella zoster. Při primoinfekci (neboli primární/první infekci) vyvolá právě plané neštovice. Po jejich prodělání zůstává virus ve spící formě v těle člověka. Pásový opar je potom způsobený reaktivací tohoto viru. Promořenost virem varicella zoster dosahuje v České republice ve věkových skupinách 5–10 let 70–80 %, u starších věkových kategorií dokonce až 90 až 98 %. Až u 1 ze 3 lidí se může tento virus v průběhu života reaktivovat a způsobit pásový opar.


Další články

Virtuální realita pomáhá s rehabilitací pacientů s nádorem mozku

29. 5. 2023

Česká technologická společnost Prozeta vyvinula v úzké spolupráci s Fakultní nemocnicí v Motole software využívající 3D virtuální realitu pro léčebné a diagnostické využití. Tento inovativní software pomáhá při zvolení správného rehabilitačního postupu před i po operaci mozkového nádorového onemocnění. Díky tomu je pak možné zefektivnit léčebně rehabilitační možnosti u nádorů vestibulárního aparátu mozku.


Co může způsobit poruchu erekce, nebo ji zhoršit?

26. 5. 2023

Občasné „selhání v posteli“ se může stát každému muži a není třeba se kvůli tomu znepokojovat. Když ale není schopný déle než 6 měsíců udržet nebo dosáhnout erekce dostatečně dlouhou dobu potřebnou k uspokojivé sexuální aktivitě, hovoří již odborníci o sexuální dysfunkci. Čím může být způsobena a jak těmto potížím předejít?


Když konečník trpí

25. 5. 2023

Problémy s konečníkem nejsou mezi lidmi tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát. Například hemoroidální onemocnění se vyskytuje u 36 % lidí v České republice mezi 18 a 41 lety. Skutečná čísla jsou vyšší, protože přirozený ostych brání o choulostivé situaci otevřeně mluvit. Různá onemocnění konečníku mohou mít podobné symptomy i příčinu. Mohou řezat, svědit, pálit, bolet nebo se projevovat jen krvácením různé intenzity. Jen zkušené oko lékaře a vyšetření dokáže určit, o co se jedná a jaká bude léčba.


Nemocnice Na Františku pořádá 30. května Den zdraví

25. 5. 2023

Návštěvníci Dne zdraví v Nemocnici Na Františku si budou moci nechat změřit krevní tlak a hladinu cukru v krvi, poradit se s lékařem nebo vyzkoušet brýle simulující mírnou opilost. Akce zaměřená na prevenci civilizačních onemocnění a zdravý životní styl proběhne v úterý 30. května od 13 do 16 hodin ve venkovním areálu nemocnice.


Na oko i sítnici má́ vliv genetika, stres i životní́ styl

24. 5. 2023

Zdravotní problémy v rodině by nikoho neměly nechávat v klidu. Týká se to i problémů se zrakem. Genetika má totiž velký vliv i na oční sítnici. Tu by si měl přitom každý skutečně chránit a pečovat o ni, jakékoliv změny na sítnici totiž mohou představovat omezení kvality vidění až úplnou ztrátu zraku. Na stav sítnice má vliv zmíněná genetika, ale také stres, životní styl a v neposlední řadě věk.


Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

24. 5. 2023

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí lékaři. Odborným ambulancím by se tím uvolnily kapacity pro nově diagnostikované a závažnější případy a výrazně by se zkrátily čekací lhůty. Endokrinologové a praktičtí lékaři proto společně vydali doporučený postup, jak by taková péče fungovala v praxi. Na téma upozorňují u příležitosti Týdne štítné žlázy, který letos připadá na 25. až 31. května. www.tydenstitnezlazy.cz


Přibývá žen, kterým v těhotenství selhává srdce

23. 5. 2023

Vyšší věk rodiček, častější vícečetná těhotenství spojená s umělým oplodněním, ale také horší životní styl vedoucí k řadě civilizačních onemocnění, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak či obezita, přispívají k tomu, že přibývá žen, u kterých se v průběhu těhotenství rozvine srdeční selhání. Jde o jednu z nejčastějších kardiovaskulárních komplikací, se kterou se lékaři u nastávajících matek setkávají. Vedle jiných častějších onemocnění srdce k tomu přispívá také tzv. peripartální kardiomyopatie – ročně se tato nemoc v České republice vyskytne přibližně u 30 těhotných, ne vždy je však správně diagnostikována. Také tímto tématem se zabývali specialisté na mezinárodním kongresu Heart Failure 2023 v Praze, kde několik sekcí organizuje Česká kardiologická společnost.


Screening odhaluje u všech těhotných možnou preeklampsii

22. 5. 2023

Každá těhotná žena chce přivést na svět zdravé miminko a sama být v co nejlepší kondici, aby si mohla mateřství užívat a zahrnout své dítě tou nejlepší péčí. Proto je důležité snažit se přecházet možným rizikům, především těm, která souvisejí s předčasným porodem. V ČR souvisí zhruba 500 případů předčasného porodu ročně s preeklampsií – závažným stavem vznikajícím výhradně v těhotenství, u kterého však v současné době existuje účinný screening a prevence dostupná každé nastávající mamince.


Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+