Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína

Aktuálně

Stovky žen trpí zbytečně bolestí pánve!

1. 3. 2024

Pálení, svědění, sexuální dysfunkce, inkontinence moči a stolice, a především urputné bolesti při sezení. Tak se projevuje dysfunkce pánevního dna, která vzniká útlakem pudendálního nervu či špatnou funkcí pánevních svalů. Urogynekologové z Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN zajišťují pacientkám komplexní péči při potížích s pánevním dnem a správnou diagnózu dokážou určit často již při prvním setkání.


Další články

Nejnovější typ defibrilátoru implantovali Na Homolce

4. 11. 2023

Kardiocentrum Nemocnice Na Homolce má dnes za sebou další prvenství v inovativní léčbě kardiologických onemocnění. Na hybridním sále dnes kardiolog prof. Petr Neužil a kardiochirurg MUDr. Ivo Skalský jako první v České republice úspěšně implantovali nejnovější extravaskulární kardioverter-defibrilátor (EV-ICD). Na rozdíl od tradičních implantabilních kardioverter-defibrilátorů u tohoto nového systému lékaři elektrodu umísťují pod hrudní kostí velmi blízko srdce a nevedou ji přes krevní oběh. Díky tomu je možné předcházet možným komplikacím, jako je například srdeční perforace, ucpání cév nebo infekce.


Listopad upozorňuje na prevenci rakoviny prostaty

3. 11. 2023

Listopad je i letos měsícem, který upozorňuje na důležitost mužského zdraví, mimo jiné také na problém rakoviny prostaty, která je nejčastějším nádorem vyskytujícím se u mužů. V České republice jím každoročně onemocní okolo 7 900 z nich.


Seniory chrání před chřipkou očkování

2. 11. 2023

S blížící se chřipkovou sezonou přichází i důležitá otázka. Jak se před touto nemocí účinně chránit? Ačkoli je chřipka často podceňována, může představovat vážnou hrozbu pro zdraví zejména starších lidí a vést ke zbytečným hospitalizacím, v krajním případě i úmrtím. Proto odborníci doporučují každoroční očkování právě na podzim – tedy ještě předtím, než v důsledku sychravého počasí a častějšího pobytu v uzavřených prostorách začnou mezi lidmi opět intenzivně kolovat chřipkové viry.


Pacientům pomůže nový portál „Co je afázie“ i edukace veřejnosti

1. 11. 2023

Na problematiku neurologického handicapu afázie a všech jejích aspektů chce upozornit nově spuštěný portál Cojeafázie.cz. Ten si klade za cíl pomoci nejen pacientům s afázií, tedy s neurologickým problémem spočívajícím v neschopnosti tvořit řeč a porozumět jí. Cennou pomoc bude představovat také pro rodiny pacientů a jejich blízké. Stav, kdy se pacient ve zlomku vteřiny stává cizincem a vězněm ve vlastním těle a který mnohdy trvale změní život nejen jeho, ale i jeho okolí, vyžaduje notnou dávku trpělivosti, pochopení a porozumění. A právě s tím chce pomoci nový centralizovaný portál Cojeafázie.cz! Přináší jak rady a tipy, jak k pacientům s afázií přistupovat, tak i příběhy pacientů a osvětu široké veřejnosti.


Hypertenze může mít vliv na vznik demence

30. 10. 2023

Hypertenze, známá také jako vysoký krevní tlak, je zákeřným nepřítelem, který může zasáhnout každého z nás, bez ohledu na věk nebo pohlaví. Nedávný odborný článek v časopise Medical Tribune upozorňuje na to, že hypertenze není pouze příčinou vážných kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí, ale také může vážně ovlivnit naši mozkovou funkci a zvýšit riziko vzniku demence. Studie naznačují, že hypertenze může být spojena s rozvojem kognitivních problémů, jako je například Alzheimerova nemoc.


Pacienti s psoriázou trpí často úzkostí

27. 10. 2023

Již více než deset let se 29. října připomíná Světový den lupénky, která má za cíl rozptýlit mýty o této nemoci, informovat veřejnost o příznacích i možnostech léčby a bojovat proti stigmatizaci pacientů s tímto kožním onemocněním


Kdy zabírají antibiotika a kdy naopak nefungují?

25. 10. 2023

Antibiotika jsou léky, díky nimž se zásadně změnila léčba infekčních nemocí. Mezi jejich běžné příčiny patří bakterie nebo viry. Zjednodušeně řečeno antibiotika má smysl indikovat v případě infekce bakteriálního původu, což rozhodně není chřipka nebo běžná nemoc z nachlazení, kterou si zkrátka musíme jen „vyležet“ bez antibiotik.


Pevné zdraví v chladných měsících

24. 10. 2023

Zima naší kondici příliš nepřeje. Studené počasí a krátké dny nahrávají častým virózám, únavě i celkové nevýkonnosti a skleslosti. Proti typickým sezónním neduhům ale naštěstí nejsme úplně bezbranní. Podle MUDr. Ludmily Mazylkinové, hlavní praktické lékařky sítě zdravotnických zařízení MOJE AMBULANCE, bychom se kromě dodržování obvyklých zásad zdravého životního stylu už s nástupem podzimu měli zaměřit především na posílení imunity, a to hned několika způsoby. Které z nich jsou ty hlavní?


Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+