Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína

Aktuálně

Záněty střev omezují tisíce lidí v práci

22. 9. 2023

Bolení břicha, časté průjmy nebo nechutenství – to jsou jen některé z projevů chronických střevních zánětů, se kterými musí každý den bojovat tisíce pacientů. Nemocí jako Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida přitom v Česku trpí přes 70 000 lidí a každoročně další tisíce přibývají. Až 40 % pacientů chronické záněty střev (IBD) navíc omezují tak, že nemohou naplno pracovat, 10 % dokonce z práce vyřazují úplně. Dopad nemoci na jejich život může výrazně zmírnit moderní biologická léčba – na tu však v Česku dosáhne mnohem méně pacientů, než je obvyklé na Západě. I o tom budou diskutovat stovky gastroenterologů na konferenci Biologická léčba IBD a pokroky v chirurgické léčbě IBD, která odstartovala 21. září v Praze.


Další články

Červený kříž a Červený půlměsíc slaví 160 let

8. 5. 2023

Světový den ČK&ČP, jenž připadá na 8. května, je oslavou statečnosti a práce všech členů, dobrovolníků a zaměstnanců Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce (dále jen „Červený kříž“), jejichž služba zachraňuje lidem ve 192 zemích světa zdraví či životy nebo jejich životy mění k lepšímu. Zároveň je připomenutím našeho závazku vůči lidstvu být současně aktéry lokálními i mezinárodními, nezávislými a neutrálními a být vždy všude a pro všechny. Často víte o Červeném kříži díky někomu v sousedství, ve škole, na pracovišti či jiné komunitě. Osmý květen byl vybrán jako den narození Henri Dunanta, zakladatele Červeného kříže. Světový den ČK&ČP byl zaveden po 2. světové válce podle československé tradice Dnů míru Červeného kříže, kterými si Československo připomínalo památku obětí válek.


Záhadná Bechtěrevova choroba

6. 5. 2023

Bechtěrevova choroba (ankylozující spondylitida) patří k „záhadným chorobám“, o jejímž vzniku se toho stále mnoho neví. Trápí sice asi jen necelá dvě procenta populace v České republice, ale dokonalejší diagnostické metody počty nemocných stále zpřesňují. Při příležitosti Světového dne Bechtěrevovy choroby 6. května je důležité znovu připomenout, že k tomuto onemocnění stále patří mnoho mýtů: například že nemoc postihuje výhradně muže a starší lidi a cvičení stav zhoršuje.


Plíce mohou mít vysoký tlak, varují lékaři

5. 5. 2023

Pokud po krátké procházce lapáte po dechu a cítíte bolest na hrudi, nemusí to být pouze důsledek zimní zahálky. Tyto příznaky může způsobit plicní hypertenze, tedy zvýšený krevní tlak v plicích. Projevy jsou zaměnitelné s jinými nemocemi, o to důležitější je včasná správná diagnóza. Může totiž zabránit vážným zdravotním následkům, nebo dokonce smrti. Pokroky v léčbě dokážou v budocnu pomoci tisícům lidí, kteří trpí závažnými formami této nemoci. Pokud se chorobu podaří odhalit včas, nemusí být díky inovacím v léčbě překážkou například ani těhotenství. Experti na to poukazují u příležitosti Světového dne plicní hypertenze (5. května), který tradičně připomenou modře nasvícené významné budovy v Praze, Brně a Olomouci. Modrou barvu pro nasvícení volí proto, že pacientům kvůli nemoci často modrají rty.


Největší mýty a dezinformace o očkování

4. 5. 2023

Způsobuje autismus, vyvolává alergie a astma, obsahuje pro lidský organismus nebezpečný hliník. To jsou jen některé z mýtů a dezinformací, kterými je opředeno očkování, avšak neexistují pro ně jakékoliv vědecké důkazy. Očkování patří mezi nejdůležitější způsoby prevence infekčních chorob, a jako takové má nepopiratelnou zásluhu na záchraně lidských životů.


Nejste spokojeni s poskytnutými zdravotními službami v nemocnici?

3. 5. 2023

Pokud se pacient domnívá, že poskytovatel zdravotních služeb (tedy např. lůžkové zdravotní zařízení či váš ošetřující lékař) postupoval neodborně nebo jednal neeticky, může si na poskytovatele stěžovat. Práva pacienta a povinnosti poskytovatele týkající se stížnosti upravuje především zákon o zdravotních službách (č. 372/2011 Sb.), a to části osmé (§ 93–97).


Můžete u zubaře reklamovat nepovedená rovnátka nebo vypadlou plombu?

1. 5. 2023

Pojem „reklamace“ známe u individuálně zhotovovaných stomatologických výrobků. Těmi jsou např. můstky, korunky, zubní protézy či ortodontický aparát (rovnátka). Pokud stomatologický výrobek vykazuje vady, může ho pacient u zhotovitele reklamovat v záruční době 24 měsíců. Zubní lékař je povinen reklamaci vyřídit do 30 dnů.


Světový vakcinační týden upozorňuje na důležitost očkování

28. 4. 2023

Přestože dospělí dbají na očkování svých dětí, sami na sebe často zapomínají. Imunitní systém přitom s přibývajícím věkem slábne a dospělí mohou být náchylnější k infekčním onemocněním. Česko je v celkové proočkovanosti své dospělé populace na chvostu Evropské unie. Dlouhodobě nízká proočkovanost oproti ostatním unijním státům je u dospělých starších 18 let zejména u chřipky či klíšťové encefalitidy. Naopak rostoucí trend je patrný u mladé generace, která se nechává očkovat proti infekci lidského papilomaviru (HPV). Na důležitost očkování upozorňuje Světový vakcinační týden, který se letos koná mezi 24. až 30. dubnem.


Pozor na závislost na sprejích a kapkách do nosu

27. 4. 2023

Ani Čechům se nevyhýbá fenomén sanorinismu, kdy si lidé vytvoří závislost na sprejích a kapkách do nosu. Nákupy těchto produktů v první lékárně na českém internetu Lékárna.cz pravidelně v jarních měsících rostou. Meziroční nárůst prodeje léků na rýmu je ale aktuálně skoro 36%. Lidé se s alergiemi neumí vypořádat a pěstují si závislost, ze které se pak ale jen tak snadno nedostanou. Pomůže jim už jen lékař, léky na předpis!


Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+