Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína

Aktuálně

Deprese a syndrom vyhoření ovlivňují život Čechů

2. 10. 2023

Moderní svět se všemi svými vymoženostmi a technologickými zázraky s sebou přináší méně vítaný doprovod: zvyšující se výskyt psychických stavů, jako je syndrom vyhoření a deprese. Syndrom vyhoření neovlivňuje pouze profesní život, ale narušuje celkovou kvalitu života. Deprese představuje ještě hlubší problém, vedoucí k pocitům smutku, ztrátě radosti z činností i fyzickým příznakům, jako jsou poruchy spánku nebo chronická únava. Oba stavy navíc významně ohrožují rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Výzkumný tým Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN vedený profesorem lékařské psychologie Radkem Ptáčkem se jako jediný v České republice věnuje mapování syndromu vyhoření a deprese dlouhodobě již od roku 2014.


Další články

Jizvení plic je třeba léčit včas, varují lékaři

18. 9. 2023

Stovkám lidí v Česku se jizví plíce. K tomu dochází z nejrůznějších důvodů, důležité ale je zachytit jizvení včas a nasadit tzv. antifibrotickou léčbu. Ta zpomaluje proces, kdy v plicích mizí plocha k dýchání. Desítky pacientů se závažnými nemocemi, které mohou plicní fibrózu provázet, však nechodí na pravidelné kontroly plic, které by mohly lékaře na počínající jizvení včas upozornit. Lidé přicházejí až ve chvíli, kdy mají potíže. To už bývá často pozdě, jizvení může být pokročilé a odborníci pro pacienty nemohou moc udělat. Na tento problém upozorňují plicní lékaři při Týdnu idiopatické plicní fibrózy (IPF), který startuje 18. září.


Fialová jízda upozorní na prevenci gynekologických nádorů

15. 9. 2023

Pro ženské reprodukční orgány můžeme z pohledu prevence použít hezké přirovnání, že jsou jako exotické květiny. Ty potřebují specifickou péči, často velmi rozdílnou. Aby mohly prosperovat a vzkvétat, nestačí se o ně starat jedním stejným způsobem. Stejně tak jednotlivé části ženské reprodukční soustavy vyžadují, aby k nim ženy přistupovaly určitým způsobem, co se týče prevence a odhalování zhoubných nádorových onemocnění. Na správnou prevenci upozorňuje celosvětová osvětová kampaň World GO Day, letos už popáté i v ČR.


Atopická dermattitida se léčí inovativními přípravky

14. 9. 2023

Prvních pět let po ustavení Světového dne atopické dermatitidy, který připadá na 14. září, přineslo řadu převratných změn. Na český trh vstoupilo hned několik inovativních přípravků, včetně léků ve formě tobolek, které si umí poradit i s těmi nejzávažnějšími stupni onemocnění. V České republice vznikla za účelem zpřístupnění moderní terapie síť více než čtyřiceti specializovaných center i zvláštní registr pro zaznamenávání údajů o léčbě. I přes tyto pokroky ale zůstává počet osob léčených nejmodernějšími metodami velmi nízký: tyto léky užívají pouze přibližně 4 % všech pacientů, kteří na ni mají nárok. Nemoc jim tak nadále významně komplikuje život.


Adiktologie ve VFN slaví 75 let boje se závislostmi

13. 9. 2023

Léčba závislostí má v Česku pestrou a velice úspěšnou historii. Od pouhých 12 lůžek pro pacienty v roce 1948, kdy bylo založeno protialkoholní oddělení U Apolináře v čele s legendárním MUDr. Jaroslavem Skálou, dosáhlo toto pracoviště (nynější Klinika adiktologie) výsledků, na které je právem hrdé. Přes všechny úspěchy a modernizace zůstává na Klinice adiktologie 1. LF UK a VFN i po 75 letech nepřítelem číslo jedna alkohol. Ovšem máme i dobrou zprávu: Ve srovnání se zahraničím je v České republice výrazně nižší počet pacientů závislých na nelegálních drogách.


Špatné vidění může ztížit dítěti start ve škole

11. 9. 2023

Nástup do školy je pro většinu dětí velmi náročný. O to horší je, pokud jim je start ve škole ještě ztížen špatným viděním, o kterém často neví rodič ani dítě samotné. Dítě se špatným viděním pak může mít ve škole problém se soustředěním a nepozorností a může se i rychleji unavit či trpět bolestmi hlavy. Proto je vhodné nechat dětem vyšetřit zrak u specialisty ještě před nástupem do školy.


Digitalizace se nevyhýbá ani poskytování první pomoci

8. 9. 2023

Digitální svět je pro každého – a tak i první pomoc může být zpřístupněna všem – bez ohledu na jejich postavení nebo věk. Každý člověk má schopnost naučit se, jak zachraňovat životy a učinit prostředí, v němž žije, bezpečnějším. Zároveň digitální nástroje mnohem snadněji přijímají děti a mohou se tak první pomoc naučit interaktivním způsobem, vlastním tempem a ve vlastním čase.


FOMO syndrom: Jak bojovat s tlakem sociálních sítí?

6. 9. 2023

Vyladěné fotky ze zahraničních resortů, sportovní a rodinné aktivity zalité sluncem, večírky, ale i návštěvy restaurací nebo nákupy. Sociální sítě nás nepřetržitě zahrnují útržky ze života nejen našich přátel, ale i lidí, které třeba vlastně ani neznáme. A dříve či později mohou v řadě z nás začít probouzet pocit, že ostatní žijí lépe, více naplno, a že o něco přicházíme. „Řada lidí na sociálních sítích sdílí pouze pozitivní momenty ze svého života a mnohdy ještě v podobě, která je od každodenní reality na hony vzdálená. Vystavujeme-li se této fiktivní realitě často, přirozeně se s ní začínáme srovnávat,“ říká k tématu terapeutka Zuzana Steigerwaldová působící na online platformě Hedepy.


Školáky trápí krátkozrakost i úrazy očí

4. 9. 2023

Podle České školní inspekce se na základních školách během jednoho školního roku stane přes 40 tisíc úrazů. Nejčastěji se jedná o poranění končetin. Výjimkou ale nejsou ani zranění očí. Nejrizikovější skupinu tvoří děti nad deset let.


Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+