Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína

Aktuálně

Zdravá dávka alkoholu neexistuje

26. 2. 2024

Alkohol představuje dlouhodobý problém, jelikož se stává jedním z předních faktorů ohrožujících fyzické i duševní zdraví. V důsledku škodlivého užívání alkoholu umírá na světě ročně 3,3 milionu lidí, v České republice se jedná o 6 500 osob každý rok. Nezisková organizace Loono upozorňuje na jeho škodlivost nejen v rámci osvětové kampaně Suchý únor.


Další články

Nekvalitní spánek nás ohrožuje

9. 2. 2024

Nedostatek kvalitního spánku umí zamávat s naší výkonností i náladou. A nejen to. Stále více studií potvrzuje, že spánková deprivace zvyšuje riziko obezity, cukrovky, infarktu nebo zhoubných nádorů. Současné generace jsou přitom špatným spánkem ohrožené více než naši předkové. „Ke zhoršení spánku přispívá světlo z monitorů nebo nedostatek pohybu, ale také fakt, že se průměrná délka spánku za poslední desetiletí zkrátila,“ podotýká MUDr. Ludmila Mazylkinová, praktická lékařka z MOJE AMBULANCE. Čím spánku nejvíc škodíme?


Jak umělá inteligence pomáhá předcházet fatálnímu poškození zraku

7. 2. 2024

Umělá inteligence nyní přichází ze všech stran, a i v oftalmologii je nyní velkým trendem. V Očním centru Praha (OCP) se snaží neustále nabízet pacientům nové metody a technologie tak, aby jim poskytovali nejmodernější léčbu. Proto se i v oblasti umělé inteligence již několik let spolupodílí na vývoji softwaru s umělou inteligencí Aireen.


Nedostatečné znalosti o lécích proti bolesti

6. 2. 2024

Samoléčba volně prodejnými léky slibuje u mírnějších projevů bolesti rychlou úlevu, většina těchto přípravků je navíc cenově přijatelná a snadno dostupná. Ačkoliv by se užívání léků na bolest nemělo brát na lehkou váhu, vykazují Evropané v této oblasti znepokojivý nedostatek znalostí. Mezinárodní průzkum farmaceutické společnosti STADA1 mapující trendy v oblasti životního stylu a hodnocení zdravotnických systémů v 16 zemích včetně České republiky například ukazuje, že téměř polovina Evropanů nezná klíčové vlastnosti kyseliny acetylsalicylové (47 %), nebo paracetamolu (42 %). V České republice jsou tato čísla ještě o poznání vyšší – 65 %, resp. 43 %.


Červený kříž slaví 105 let

6. 2. 2024

6. února 2024 slavíme 105 let Československého a Českého červeného kříže. Ve stejný den před sto pěti lety prezident republiky Tomáš G. Masaryk vyslovil souhlas se založením národní společnosti Červeného kříže v nové republice a současně do funkce předsedkyně Československého červeného kříže (ČSČK) jmenoval Alici Masarykovou. Organizace se svým širokým záběrem stala nezbytným pilířem poskytování pomoci a solidarity doma i za hranicemi. Dnes má Červený kříž v Čechách 15 tisíc členů a dobrovolníků. Oslavy 105 let provází slogan Už 105 let nečekáme, až pomůže Někdo jiný.


V Česku přišlo loni na svět nejméně dětí za posledních 20 let

5. 2. 2024

Po konci covidové pandemie se zdálo, že porodnost v Česku zažije lepší časy. Tento trend se ale nepotvrdil. Spíše naopak. Zatímco se v roce 2022 narodilo v zemi 101 tisíc děti, v loňském roce to bylo dokonce jen 92 tisíc, tedy další pokles, zhruba o 9 %. Na svět přišlo tak málo novorozenců, že půjde o jeden z vůbec nejslabších populačních ročníků v historii Česka. Co za tím stojí? Podle odborníků menší ochota mít děti, postcovidová doba, ale i špatný životní styl.


Je tu Suchej únor

2. 2. 2024

Lékařskou pomoc kvůli zdravotním problémům způsobených závislostmi na návykových látkách vyhledává každoročně zhruba 42 tisíc klientů VZP. Naprostou většinu z nich přitom tvoří pacienti potýkající se se závislostí na alkoholu. V roce 2022 to bylo 27 tisíc klientů, z nich víc než 18 000 muži. Celkem pojišťovna v daném roce za léčbu alkoholiků uhradila téměř 840 milionů korun. Průběžně zpracovaná data roku 2023 zatím ukazují, že se meziročně stav nijak nezlepšil, naopak mírně rostl jak absolutní počet léčených klientů, tak i související náklady na jejich léčbu.


Dnu si obvykle nemocný přivodí špatným životním stylem

31. 1. 2024

Dna vzniká v důsledku zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi a postihuje v současnosti okolo 1 až 2 % dospělých. Nemoc dříve nazývanou také „nemoc králů“ si lidé často způsobí sami právě nadměrnou konzumací nezdravých potravin a neaktivním životem. Jak onemocnění předcházet? A lze dnu léčit? To vše popisuje odborná konzultantka BENU lékáren, PharmDr. Ivana Lánová.


Můžete využít samoodběrný stěr pro stanovení rizika rakoviny

29. 1. 2024

V České republice je rakovina děložního čípku každoročně diagnostikována přibližně u 800 žen a více než 300 žen na tento zhoubný nádor zemře (Zdroj: NZIP). Onemocnění může postihovat ženy v jakémkoli věku a je téměř vždy způsobeno dlouhodobou infekcí lidskými papilomaviry (HPV). Postižené ženy si obvykle onemocnění dlouho nevšimnou, neboť počáteční stadia nemají specifické příznaky.


Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+