Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína

Aktuálně

Zdravá dávka alkoholu neexistuje

26. 2. 2024

Alkohol představuje dlouhodobý problém, jelikož se stává jedním z předních faktorů ohrožujících fyzické i duševní zdraví. V důsledku škodlivého užívání alkoholu umírá na světě ročně 3,3 milionu lidí, v České republice se jedná o 6 500 osob každý rok. Nezisková organizace Loono upozorňuje na jeho škodlivost nejen v rámci osvětové kampaně Suchý únor.


Další články

„Vycvičené“ buňky mohou pomáhat s léčbou krevních nádorů

29. 1. 2024

Převratné změny v léčbě krevních nádorů přináší pacientům novou naději na přežití. Odborníci se shodují, že se v posledních 10 letech v oblasti léčby rakoviny krve odehrávají doslova převratné změny. Zejména díky nástupu imunoterapie, která využívá vlastní imunitu pacienta k boji proti nádorovým buňkám. I díky moderním lékům tak přežívá stále více pacientů, úmrtnost na nádory krve stagnuje a u některých diagnóz dokonce klesá. I o tom diskutovaly stovky odborníků na hematologii – lékaři, vědci, ošetřovatelé, pracovníci laboratoří – na lednové konferenci Hematologie 2024 v Praze.


Ochrana osobních údajů. Daří se ve zdravotnictví?

28. 1. 2024

28. leden je dnem ochrany osobních údajů. V roce 1981 k tomu přijala Rada Evropy historicky první zákonodárný dokument. Do té doby nic podobného žádný stát ani instituce nekontrolovaly. Ve zdravotnictví je i dnes Česko stále téměř na startu, většina dat jde pořád přes papír, digitalizace vázne.


Krevních nádorů rychle přibývá, může za to stárnutí a špatná imunita

26. 1. 2024

Krevních nádorů v Česku neustále přibývá. Každou 1,5 hodinu řeší lékaři nový případ pacienta s tímto typem rakoviny. Na nemoci krve v Česku ročně zemře asi 2 000 lidí. Díky moderním lékům a novým metodám přežívá ale čím dál víc nemocných. Chybí ale zdravotní sestry a další odborníci, kteří se o hematologické pacienty starají. Stejně tak přestává stačit kapacita lůžkových zařízení. S tímto problémem se lékaři nepotýkají jen v tuzemsku, ale v celé Evropě. Jaké výzvy před českou a evropskou hematologií stojí, řešilo téměř 600 odborníků – lékařů, vědců, ošetřovatelů, pracovníků laboratoří na své lednové akci – Hematologie 2024 v Praze.


Průlomový lék na diabetes odhaluje svůj další potenciál

24. 1. 2024

V roce 2014 přišly do světa medicíny preparáty nazvané glifloziny. Slibný lék z počátku pomáhal především oddálit komplikace cukrovky. Následné klinické studie nyní odhalují, že potenciál léku je mnohonásobně větší.


Únik moči při kašli?

22. 1. 2024

Stalo se vám někdy, že při zakašlání, skákání či běhu uniklo pár kapek moči? Mělo by vás to znervóznit, nebo jde o normální jev? A co dělat, když k takovým situacím dochází stále častěji a už nejde jen o pár jednorázových ka­pek?


Co prozradí lidský pot?

19. 1. 2024

Jednou je cítit po ovoci, jindy po cibuli či česneku, bývá mírný i nesnesitelně štiplavý. Napoví nám, kdy jsme v psychické nepohodě, a také je často indikátorem vážného onemocnění. O čem že je řeč? O lidském potu a jeho tajemství. Víte, co značí jeho nasládlý pach? Proč je stresový pot tak intenzivní? Dá se zbavit pocení v klimakteriu? A co je to hyperhidróza?


Vaše oči mohou v mrazu trpět

17. 1. 2024

Česko zasáhla vlna mrazivých dnů. Když rtuť teploměru klesne hluboko pod nulu, mohou povětrnostní podmínky ovlivňovat náš organismus, včetně kondice očí. Vítr a studený vzduch totiž způsobují zvýšené odpařování ochranného slzného filmu z povrchu oka.


Znáte pojmy z očního lékařství?

15. 1. 2024

Oko je jedním z nejmenších orgánů v lidském těle. Od narození až do smrti má takřka stejnou velikost, která zřídka přesáhne průměr 24 milimetrů a váhu 28 gramů. Oční svaly jsou přitom nejaktivnější v lidském těle a vedle mozku a srdce zaujímá oko třetí příčku ve složitosti stavby orgánu. Člověk zrakem získává kolem 80 procent všech informací. O jeho fungování a pojmech z očního lékařství mají však lidé mnohdy jen malé povědomí. Jak uspějete v testu o zraku vy?


Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+