Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína

Aktuálně

Infekce HIV může být dlouho bez příznaků

1. 12. 2023

39 milionů lidí na světě žije s HIV, v České republice je HIV pozitivních téměř 4,5 tisíce obyvatel. V roce 2022 se v Česku nově nakazilo 292 lidí. V rámci prevence je důležité používání kondomu a podstoupení preventivního testování v případě rizikového chování. Infekce se totiž může dlouho projevovat bezpříznakově.


Další články

Kdy zabírají antibiotika a kdy naopak nefungují?

25. 10. 2023

Antibiotika jsou léky, díky nimž se zásadně změnila léčba infekčních nemocí. Mezi jejich běžné příčiny patří bakterie nebo viry. Zjednodušeně řečeno antibiotika má smysl indikovat v případě infekce bakteriálního původu, což rozhodně není chřipka nebo běžná nemoc z nachlazení, kterou si zkrátka musíme jen „vyležet“ bez antibiotik.


Pevné zdraví v chladných měsících

24. 10. 2023

Zima naší kondici příliš nepřeje. Studené počasí a krátké dny nahrávají častým virózám, únavě i celkové nevýkonnosti a skleslosti. Proti typickým sezónním neduhům ale naštěstí nejsme úplně bezbranní. Podle MUDr. Ludmily Mazylkinové, hlavní praktické lékařky sítě zdravotnických zařízení MOJE AMBULANCE, bychom se kromě dodržování obvyklých zásad zdravého životního stylu už s nástupem podzimu měli zaměřit především na posílení imunity, a to hned několika způsoby. Které z nich jsou ty hlavní?


Transplantace ledvin není tabu

23. 10. 2023

V České republice žije 11 200 lidí, kteří jsou v důsledku vážného onemocnění životně závislí na náhradě funkce ledvin. U 55 % z nich nahrazuje funkci tohoto párového orgánu hemodialýza – mimotělní přístrojové očišťování krve od zplodin metabolismu. U mnoha těchto osob je však lepším řešením transplantace ledviny. Je výhodnější jak pro pacienty, jimž umožňuje delší a kvalitnější život, tak pro celou společnost. Péče o transplantované pacienty je totiž dlouhodobě levnější a znamená menší environmentál­ní zátěž.


Unikátní metoda zamražení ovariální tkáně prodlouží plodnost a oddálí menopauzu

20. 10. 2023

Novým postupem v reprodukční medicíně se nyní stává zamražení tkáně z vaječníků (OTC1). Jde o metodu, která tzv. „zastaví biologické hodiny“ tím, že dojde k bezpečnému uchování tkáně v období, ve kterém je ve vaječníku dostatečný počet vajíček. Tkáň se použije až ve chvíli, kdy to žena bude potřebovat. Ochrání tak plodnost i u žen , které těhotenství dlouho odkládaly, nebo i u onkologických pacientek. Těm dá naději na založení rodiny po ukončení léčby. Dokonce také umožní i oddálení menopauzy až o 15 let.


Jak odhalit osteoporózu včas?

18. 10. 2023

Radost z pohybu a bezbolestného života je prioritou každého z nás. Na to, že pacient trpí osteoporózou, často přijde až s první vážnou zlomeninou. Odhaduje se, že toto onemocnění postihuje celosvětově přibližně 7–10 % populace. V České republice jí v současnosti trpí až 800 tisíc obyvatel . Jak onemocnění předcházet a kde se nechat preventivně vyšetřit, radí PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.


Nedostupnost endiaronu vyvolává zbytečnou hysterii

17. 10. 2023

Jeden z nejčastějších dotazů na lékárníky v online poradně Lékárna.cz se týká léku Endiaron, který dlouhodobě patří k oblíbeným lékům na průjem a zároveň má na trhu dlouhodobý výpadek bez jasného výhledu, kdy bude opět ke koupi. Volající se obávají, zda jsou jiné volně prodejné léky adekvátní náhradou oblíbeného Endiaronu. Obavy vyvrací šéfka online poradny Lékárna.cz Mgr. Pavla Horáková: „Na Endiaron byli lidé zvyklí, ale obejdou se bez něj – u velkého množství léků je náhrada jedné účinné látky jinou možná. U Endiaronu také.”


Oční lékař dokáže odhalit řadu nemocí

16. 10. 2023

Z očního vyšetření dokáží lékaři diagnostikovat nejen onemocnění přímo související se zrakem, ale i závažné nemoci organismu. Mezi ně patří například cukrovka, onemocnění štítné žlázy, nemoci srdce nebo ledvin.


Vědět o své BRCA mutaci je životně důležité!

13. 10. 2023

Už od roku 1985 se celý svět v říjnu halí do růžové – symbolické barvy boje s rakovinou prsu. Pink October se nese ve znamení edukace o prevenci, časném záchytu a léčbě tohoto onemocnění. Díky pokrokům moderní medicíny se zlepšují vyhlídky pacientek na vyléčení a také šance na delší a kvalitnější život pro ženy, jejichž onemocnění v současnosti není zcela vyléčitelné. Stále důležitějším tématem jsou i možnosti pro ženy, které mají geneticky zvýšenou predispozici k rakovině prsu.


Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+