Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína

Aktuálně

DEBRA ČR slavila 20. narozeniny

5. 3. 2024

Na oslavě v Pražské křižovatce Jitka Čvančarová, která je po celou dobu věrnou patronkou Debry a obhájkyní “Motýlků”, představila osvětové spoty, které již podruhé režíroval její muž Petr Čadek. Na podiu i v hledišti přivítala dlouholeté podporovatele Debry Liběnu Rochovou, Tomáše Kluse, Michala Kempného, Lukáše Musila, Anetu Vignerovou s manželem Petrem Kolečkem, i mnoho lékařských specialistů a přátel.


Další články

Naši lékaři provedli poprvé odběr plic pro transplantaci v jiné zemi

9. 1. 2024

První transplantaci plic v novém roce provedli na konci minulého týdne lékaři ve Fakultní nemocnici v Motole. Vůbec poprvé za celou 25 let trvající historii Národního programu transplantace plic byl odběr plic proveden mimo Českou nebo Slovenskou republiku, konkrétně ve městě Rzeszów na jihovýchodě Polska.


Jak se správně v zimě starat o zrak?

8. 1. 2024

Zima s sebou přináší radovánky na sněhu, ale bohužel i velkou zátěž pro naše oči. Ochranu zraku bereme v létě jako samozřejmost, když však slunce nesvítí, na ochranu očí zapomínáme. V zimním období jsou naše oči vystaveny celé řadě rizik. Jaké nástrahy na naše oči v zimě číhají, jak jim předcházet, jak oči chránit i co dělat v případě obtíží vám poradí MUDr. Lucie Frantlová z Očního centra Praha.


Rizika rakoviny plic v domácnosti

5. 1. 2024

Venku už pořádně přituhlo a s teplotou klesá i naše ochota pořádně větrat. Místo okna otevřeného dokořán se v zimních měsících často spokojíme s rychlým pootevřením ventilačky, abychom vyhnali kouř z připáleného cukroví. Jenže důkladné větrání je naprosto zásadní pro zdraví našich plic. Jedině díky pravidelnému přísunu čerstvého vzduchu se dokážeme bránit podráždění dýchacího ústrojí, které může vyústit ve skutečně nepříjemné záněty, alergie, ale v nejhorším případě také rakovinu. Udělejte si jasno v tom, které faktory v domácnosti mohou skutečně zvyšovat riziko plicní rakoviny – a co je pouze nepodloženým mýtem.


Česko je na špici ve výskytu rakoviny ledvin

3. 1. 2024

Rakovina ledvin se stala nelichotivou českou „specialitou“. Tři tisíce nových diagnóz ročně znamenají těsnou druhou příčku ve světových statistikách výskytu, stejně jako tisíc úmrtí ročně. Přestože experti přesnou příčinu tohoto stavu neznají, obecně přičítají vysoké počty případů obezitě v populaci nebo kouření, ale i kvalitní diagnostice. Strašákem je rakovina ledvin i proto, že se dlouho nijak neprojevuje a pacienti necítí zřetelné obtíže. V pozdějších fázích onemocnění v průměru polovině pacientů hrozí, že se jim i přes úspěšnou léčbu onemocnění vrátí. I proto experti doporučují tyto pacienty odesílat do tzv. komplexních onkologických center, kde odborné multidisciplinární týmy rozhodnou o dalším postupu a případném nasazení nejmodernější terapie.


Na lyžařský výcvik dětem přispěje VZP

1. 1. 2024

Od nového roku VZP přispěje dětem 2 000 korun na lyžařský výcvik organizovaný školou. Podmínkou pro získání příspěvku bude pouze předložení potvrzení, že se dítě výcviku zúčastnilo. K tomu bude sloužit formulář Potvrzení o účasti dítěte na organizovaném lyžařském kurzu. Jiné dokumenty nebude pojišťovna vyžadovat ani akceptovat.


Nepodceňujte šupiny na kůži

1. 1. 2024

Kdo jezdí v zimě nebo v létě „nachytat bronz“ do teplých krajin nebo si pravidelně dopřává umělých slunečních paprsků v soláriu, měl by zpozornět. Časté a přehnané vystavování se slunečním paprskům nebo „smažení se“ v soláriích může vést k tzv. aktinické keratóze, což je předstupeň rakoviny kůže. Tyto zpočátku nenápadné růžové kožní útvary vedou podle expertů ke zhoubnému nádoru dokonce až v jedné pětině případů.


Diabetici si mohou připít alkoholem, musí však být obezřetní

29. 12. 2023

Alkohol k Čechům tak nějak patří. Podle statistik vypije ročně každý Čech až 169 litrů alkoholických nápojů . I přesto, že alkohol není organismu prospěšný, málokdo si odpustí přípitek, zejména během nejrůznějších oslav a svátků. Diabetici by se ovšem měli mít s alkoholem obzvlášť na pozoru. Jeho konzumace jim totiž může výrazně ovlivňovat stabilitu glykémie. V kombinaci s určitými diabetickými léky, by je jedna sklenka mohla stát i život. Pokud si ale diabetik nemůže alkohol odepřít, existuje několik rad, kterými by se měl řídit.


Problémy se srdcem má v Česku už každý třetí

27. 12. 2023

Vánoční nezřízené hodování, které ovšem se svátky nekončí, zapálená cigareta proložená štamprličkou na vytrávení nebo sklenicí pěnivého moku – to jsou jen některé z typicky českých zvyků, které dávají srdci pořádně zabrat. Nezdravé žití přináší ve svém důsledku explozi nejrůznějších srdečních chorob, které se snaží čeští kardiologové zvládat. A jak sami říkají – pomáhají léky, moderní přístroje, nové znalosti, ale pokud se nevzpamatují sami pacienti, nemáme v této společné bitvě šanci.


Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+