Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína

Aktuálně

Stovky žen trpí zbytečně bolestí pánve!

1. 3. 2024

Pálení, svědění, sexuální dysfunkce, inkontinence moči a stolice, a především urputné bolesti při sezení. Tak se projevuje dysfunkce pánevního dna, která vzniká útlakem pudendálního nervu či špatnou funkcí pánevních svalů. Urogynekologové z Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN zajišťují pacientkám komplexní péči při potížích s pánevním dnem a správnou diagnózu dokážou určit často již při prvním setkání.


Další články

Dorazila sezóna respiračních onemocnění, která postihuje zejména malé děti

27. 11. 2023

S příchodem chladných dnů plní ordinace lékařů pacienti s různými respiračními onemocněními, která často způsobují nepříjemné symptomy a omezují kvalitu života. Možná vás překvapí, že právě onemocnění dýchací soustavy patří mezi hlavní příčiny úmrtí. Zahrnují nemoci, jako jsou chřipka, zápal plic, astma či chronická obstrukční plicní nedostatečnost. Vlivem mimořádně teplých dnů sezóna respiračních onemocnění teprve začíná. Lidé by ale už nyní měli dbát na prevenci.


Když chybí železo, srdce trpí

24. 11. 2023

Více než sto tisícům Čechů, kteří se léčí se srdečním selháním, by pomohlo doplnění zásobního železa. Nedostatkem tohoto minerálu totiž dle kardiologů trpí až polovina lidí, kteří se u nich se srdcem léčí. Když lékaři železo doplní, zvýší se kvalita života pacientů a ti nemusí tak často do nemocnice – to dokazují i nejnovější odborné studie. Kardiologové apelují na samotné pacienty, aby si nechali udělat vyšetření krve, které ukáže, jak na tom se zásobami jsou. Typickým projevem nedostatku železa je velká únava, nevýkonnost, dušnost, celková slabost či bušení srdce. Specialisté na srdce to připomínají v rámci Dne nedostatku železa, který připadá na 26. listopadu.


Jak lidé řeší postcovidový syndrom?

23. 11. 2023

S rostoucím počtem nakažených covidem a chřipkou rezonuje mezi lékárníky v poradně lékárny na internetu Lékárna.cz aktuálně i téma postcovidový syndrom a jeho symptomy. „Lidé s námi nejčastěji řeší dlouhotrvající únavu a padání vlasů,“ shrnuje dotazy na toto téma lékárnice Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny. „Zotavení z covid 19 může trvat 3 až 4 měsíce, musí být ale systematické. Vidíme, že lidé z nevědomosti zkoušejí nové a nové produkty, ale protože čekají rychlý efekt, zdá se jim, že nezabírají,” vysvětluje farmaceutka.


Trápí vás bolesti kloubů?

22. 11. 2023

Nejčastějším kloubním zánětlivým onemocněním je revmatoidní artritida. Tato nepříjemná autoimunitní nemoc provází až 1 % populace. V České republice jí trpí přibližně 91 tisíc pacientů. Podle prediktivního modelu ÚZIS naroste toto číslo v roce 2025 až na 143 tisíc nemocných. Jaké jsou příznaky a lze toto onemocnění vyléčit?


Podvodné SMS lákají na tisíce korun z fondu prevence

22. 11. 2023

Kyberpodvodníci zkoušejí stále nové triky, momentálně lákají důvěřivce na finanční příspěvek z fondu prevence. Po příjemci zprávy vyžadují zejména přístupová hesla k bankovním účtům. Slibují až několik tisíc korun. VZP proto znovu varuje, aby lidé takové zprávy ignorovali. Všeobecná zdravotní pojišťovna nerozesílá žádné SMS ani e-maily, kde by vyžadovala nějaké přihlašování nebo vyplňování údajů k bance či jinému účtu. Jedná se o podvod a vyplněním požadovaných údajů lidé velmi vážně riskují, že přijdou o své úspory.


Průjem vás může doběhnout i na podzim

21. 11. 2023

Za průjem mohou často rotaviry, noroviry či adenoviry. V období od roku 2018 do roku 2022 bylo nahlášeno přes 43 000 nákaz střevní chřipkou. Se správnou prevencí se jí ale můžeme vyhnout. Stačí znát pravidlo šesti „O“! Lékárnice Mgr. Veronika Piepenhagen připomíná i další užitečné tipy, včetně návodu na přípravu domácího rehydratačního roztoku.


Signály nesprávné funkce jater

20. 11. 2023

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Plní mnoho klíčových funkcí, jako je detoxikace, metabolismus či ukládání živin. Když jsou játra zdravá a nebolí nás, obvykle na ně vůbec nemyslíme. Jejich nesprávné fungování však může mít vážné důsledky pro naše celkové zdraví. Nemocná játra se ovšem dlouho neprojevují, proto je dobré vědět, jaké jsou příznaky, které nás na možné problémy s játry upozorňují.


Zodpovědně s antibiotiky

17. 11. 2023

Od 18. až do 24. listopadu proběhne celosvětová kampaň Světový antibiotický týden. Ta má za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o rizicích spojených s antibiotickou léčbou, je-li používána nadměrně nebo nesprávně. Proč je důležité antibiotickou léčbu používat přiměřeně a podle doporučení? To vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová, konzultantka BENU lékáren.


Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+