Amelie pořáda Tulipánový měsíc pro onkologicky nemocné | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Amelie pořáda Tulipánový měsíc pro onkologicky nemocné

3. 3. 2014

Amelie, o. s. nabízí již osmým rokem odbornou psychosociální pomoc onkologicky nemocným a jejich blízkým. Snaží se tak upozornit širokou veřejnost na to, že život s rakovinou přináší i často opomíjené psychické a sociální problémy, a to nejen samotným nemocným, ale i jejich blízkým. Pražský projekt Tulipánový měsíc, přivolejme s jarem i naději, by měl zajistit prostředky na bezplatnou psychosociální pomoc onkologicky nemocným v Centru Amelie Praha 8 – Karlín.

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

Z praxe vyplývá, že ženy jsou k těmto otázkám přece jen o něco vnímavější. Proto by především na ně ráda apelovala. „Ženy daleko častěji než muži u sebe i v rodině rozpoznávají, kdy je potřeba vyhledat odbornou pomoc, kdy se už člověku nebo jeho rodinným příslušníkům nedostává sil, aby vše řešil sám,“ říká zakladatelka Amelie Pavla Tichá. Důkazem je i to, že služeb Center Amelie v Praze, Rakovníku, Příbrami a Olomouci využívají častěji ženy než muži.

Bezplatná psychosociální pomoc

Na kampaň naváže během měsíce března pražský projekt Tulipánový měsíc, přivolejme s jarem i naději. Druhý ročník této barevné události vtáhne do děje žáky vybraných škol Prahy 8, dobrovolníky a zdravotní klauny, aby zpříjemnili chvíle onkologicky nemocným a jejich blízkým v nemocnicích a poděkovali zdravotníkům za jejich nelehkou práci. Cílem je upozornit na často opomíjenou problematiku života s vážnou nemocí a zajistit prostředky na bezplatnou psychosociální pomoc onkologicky nemocným v Centru Amelie Praha 8 – Karlín. Vše probíhá pod záštitou Městské části Praha 8.

Amelie o.s. pomáhá již od roku 2006 lidem s rakovinou zmírňovat jejich psychické a fyzické strádání. A to od chvíle stanovení diagnózy, v průběhu onemocnění i v situacích, kdy se člověk vrací do aktivního života nebo naopak umírá. Podle doporučení EU, Světové zdravotnické organizace i národních onkologických programů je nutné psychosociální podporu považovat za relevantní součást péče o lidi s rakovinou, stejně tak péče o jejich blízké. Česká republika v tomto ohledu prozatím zaostává. Současná institucionální zdravotní péče psychosociální podporu většinou nezahrnuje. Pokud ano, tak velmi okrajově, a především nedostatečně vzhledem k vysokému počtu nemocných.

www.amelie-os.cz


publikováno: 3. 3. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: nadace, nemoci, psychika, rakovina

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+