Astmatici s těžkou formou nemoci patří v době COVID-19 k nejohroženějším | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Astmatici s těžkou formou nemoci patří v době COVID-19 k nejohroženějším

16. 12. 2020

Astma trápí v České republice minimálně 500 tisíc lidí. Jeho nejvážnější forma, kterou se nedaří zvládnout ani maximální obvyklou léčbou, se týká až 10 tisíc z nich. A právě tito pacienti patří během současné pandemie koronaviru COVID-19 mezi nejohroženější skupiny obyvatel. Klíčové pro ně proto je dostat své onemocnění pod kontrolu. Jak se mají astmatici chovat v době celosvětové epidemie? A jakého pokroku dosáhla léčba jeho nejtěžších forem v posledních letech?

Bez astmatických záchvatů

Astma je dnes ve většině případů „dobrá nemoc“, naprostá většina pacientů může dnes díky dostupné léčbě, pokud je správně využívána, žít s touto nemocí bez astmatických záchvatů. Naopak jeho neléčení nebo nesprávná léčba pacientům často přinášejí vážné zdravotní obtíže, výrazně zhoršenou kvalitu života či časté návštěvy pohotovostí. Výjimkou nejsou ani hospitalizace. Nejtěžší formy astmatu, tedy na obvyklou léčbu rezistentní, představují vážné onemocnění dýchacích cest, které vyžaduje speciální péči. „Opakovaly se mi dušnosti, bylo to mnohem častěji, třeba dvakrát či třikrát do týdne. Najednou jsem nemohla fungovat bez podpůrných léků, dostávala jsem injekce s kortikosteroidy. Kolikrát jsem nebyla schopná přejít z místnosti do místnosti,“ říká o své nemoci paní Gabriela, pacientka s těžkým astmatem.

Pokroky současné medicíny

Tradiční léčba těžkého astmatu spočívá v kombinaci vysokých dávek inhalačních kortikosteroidů a dalších léků. „Některé vážně nemocné, kteří i přes řádně užívanou terapii stále trpí dušností a kašlem, jsme donedávna mohli léčit pouze kortikosteroidy ve formě tablet či dokonce infuzí,“ vysvětluje doc. MUDr. Milan Teřl Ph.D z Kliniky pneumologie a ftizeologie Fakultní nemocnice Plzeň. Novinkou u léčby pacientů, kteří trpí těmito těžkými formami astmatu, je takzvaná biologická léčba. Sami lékaři ji čím dál tím víc preferují, protože se jim pomocí nové léčby u těchto pacientů daří snižovat obtíže a také četnost astmatických záchvatů. „Díky biologické léčbě můžeme také snižovat nebo i úplně omezit podávání kortikosteroidů ve formě tablet či infuzí. Navíc má oproti nim výrazně méně nežádoucích účinků a je celkově velmi dobře tolerována,“ popisuje docent Teřl.

V současné době je možné v České republice pacientům podávat dva základní typy biologické léčby:

• anti-IgE terapie pomocí látky omalizumab: první a nejdéle používaná antiastmatická biologická léčba, která se podává v podkožních injekcích každé dva nebo čtyři týdny. Je vhodná pro pacienty s těžkým astmatem, které je vyvoláváno alergickou reakcí na celoroční inhalační (tj. vdechovaný) alergen, např. s alergií na roztoče, zvířecí alergeny (nejčastěji kočky a hlodavci, méně pes), plísně apod.

• léčba cílící na eozinofily (nacházejí se v krvi, ale i přímo v orgánech, včetně průdušek, kde mohou u astmatiků podněcovat stažlivost průdušek, ale i postupné změny a nevratnou přestavbu dýchacích cest). Antieosinofilní biologická léčba je indikována zejména u těch těžkých astmatiků, kteří trpí nealergickým typem astmatu a donedávna pro ně nebyla jiná možnost než uvedené celkově podávané kortikosteroidy.

V současné době je vyvíjeno mnoho další slibných biologických preparátů k léčbě těžkého astmatu, některé jsou již dokonce k dispozici v zahraničí a v České republice se jen čeká na nastavení podmínek úhrady zdravotními pojišťovnami. Rady pro pacienty s astmatem pro dobu koronavirovou

Neléčené nebo nedostatečně léčené (tj. „nekontrolované“) astma může zvýšit riziko získání koronavirové infekce i zhoršit průběh koronavirového zápalu plic. Klíčové je dostat jej v následujícím období pod kontrolu. „Nejlépe mohou nejen těžcí astmatici předejít těžkému průběhu nemocí během podzimu, kdy se očekává souběh COVID-19 a chřipky, tím, že budou mít astma pod kontrolou. To znamená mít předepsány léky odpovídající tíži a typu jejich nemoci a tuto léčbu řádně užívat,“ apeluje Teřl.

Normální funkce plic a pacient dlouhodobě bez stavů zhoršení a akutních záchvatů sníží riziko závažného průběhu koronavirové plicní infekce. „Zejména biologická léčba astmatu těžkých astmatiků je indikována s výhodou, neboť můžeme v léčbě postupně omezovat tabletové kortikosteroidy, které způsobuji potlačení imunitních funkcí. A imunosuprese je v kovidové době u našich pacientů určitě nežádoucí, “ doporučuje MUDr. Irena Krčmová, CSc. z Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty v Hradci Králové.

Další nastupující výhodou biologické léčby je skutečnost, že velkou část jejího podávání lze – po předchozím zácviku pacienta nebo jeho okolí – svěřit do domácí péče. „Nemocný je tak zbaven často dlouhého cestování do léčebných center. V současné době přibývá další neocenitelný benefit domácího podávání – snížení rizika infekce nejen díky omezení cestování, ale i díky omezení návštěv zdravotnických zařízení,“ dodává docent Teřl.

Astmatičtí pacienti by tedy měli dodržovat předepsaný léčebný režim, vč. dávek léků, a samozřejmě dodržovat preventivní ochranná opatření. „Pokud mají nemocní jakékoli problémy a astma se jim nedaří udržet pod kontrolou, doporučuji například svůj stav po telefonu konzultovat s odborníkem. V případě, že to individuální vybavení jednotlivých pracovišť umožňuje, je ideální online konzultace. Určitě však nedoporučuji u pacientů zvyšovat bez porady s lékařem paušálně léčbu, nebo léky naopak z obav z oslabení imunity a zhoršení průběhu Covid-19 vysazovat. Léky podávejte důsledně a dobrou inhalační technikou podle předpisu lékaře,“ shrnuje MUDr. Krčmová.

O projektu Astma Zero

Celosvětová kampaň Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým příznakům se věnuje prevenci astmatu. Připojila se k ní i Česká iniciativa pro astma (ČIPA). Projekt si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s možnostmi prevence astmatu s důrazem na dlouhodobou a pravidelnou léčbu. Díky té je možné astmatickým příznakům předcházet a zlepšit kvalitu života pacientů. Součástí projektu Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým příznakům jsou webové stránky www.astma-zero.cz a také FB stránka. Přinášejí důležité informace o astmatu a jeho léčbě, dechové rehabilitaci, odpovědi na nejčastější otázky.


publikováno: 16. 12. 2020, v rubrice Medicína
Štítky: astma, léčba

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+