Bércové vředy nejsou jen problémem seniorů | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Bércové vředy nejsou jen problémem seniorů

20. 10. 2014

Bércové vředy jsou velmi závažné a nepříjemné onemocnění, které se projevuje otevřenými často velmi hlubokými ranami. Jsou bolestivé, pomalu se hojí a kvůli narušení struktury kůže u nich hrozí infekce. Toto onemocnění postihuje častěji ženy, především ve vyšším věku. Podle posledních údajů jimi trpí až jeden člověk ze sta v produktivním věku. Kromě bolestí způsobují bércové vředy i problémy ekonomické, dlouhodobou pracovní neschopnost, a psychologické související především se závislostí na pomoci druhých a časté společenské izolace.

Příčiny vzniku

Mezi nejčastější příčiny bércových vředů patří onemocnění žil, týká se to 60 až 85 % pacientů. Menší část vředů má příčinu tepennou, za nimi následují vředy vznikající v důsledku cukrovky a malé procento bércových vředů je z jiných příčin např. za něj mohou úrazy, teplo či chlad. Bércové vředy mohou vzniknout i jako důsledek různých nemocí např. autoimunitních, nádorových, hematologických, neurologických, metabolických, lymfatických a dalších. Velmi často jde o kombinaci několika faktorů. Bércové vředy nejsou dědičné, ale dědí se některé příčiny, které k jejich vzniku vedou. A to především chronické žilní onemocnění, které je dědičné především v ženské linii, ale nevyhýbá se ani mužům.

Jak se léčí?

„Před začátkem léčby je důležité přesné stanovení příčiny vzniku bércového vředu. Hraje totiž hlavní úlohu v celém procesu hojení bércového vředu a je kromě dalších faktorů významným ukazatelem prognózy onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Júlia Černohorská a dodává: „Ideální je, pokud je příčina bércového vředu odstranitelná, například léčbou chronické žilní choroby. V takovém případě je vysoká šance na zhojení bércového vředu.“

Co způsobuje onemocnění?

Na žíly, které vedou odkysličenou krev do srdce, je celý život kladena velká zátěž. Celodenní stání, dlouhé sezení, nadváha nebo obezita, nedostatek pohybu, nevhodná životospráva a potraviny s vysokým obsahem tuků i genetická zátěž (babička nebo maminka měly křečové žíly), zvýšená fyzická zátěž, hormonální antikoncepce i opakovaná těhotenství vedou k jejich trvalému poškozování.

Otoky a bolest nohou jsou prvotní příznaky onemocnění žil

Po čase dochází k objevení se fialových nebo červených žilek na stehnech, v oblasti kolenou, nebo na bércích. Většina z nás to považuje spíše za estetický problém. Ale již tyto projevy jsou varováním, že trpíme žilním onemocnění. „Tyto tzv. metličky mohou časem vést k viditelným křečovým žílám, a postupně i k trvalým otokům. V tomto stádiu se již rozvinulo žilní onemocnění, které při neléčení může skončit vznikem bércového vředu,“ varuje lékařka.

Již prvotní příznaky bychom neměli zanedbávat

S návštěvou lékaře neotálejte. Ten vás vyšetří a doporučí správná opatření, většinou se začíná s kompresními punčochami a zlepšením životního stylu. Dále je třeba nasadit léky, které tlumí žilní zánět, tyto léky jsou na lékařský předpis a je nutné je užívat dlouhodobě. „V případě rozsáhlých křečových žil, je třeba léky užívat celoživotně, stejně jako když máte problémy s tlakem. Je velmi důležité rozlišovat mezi lékem a doplňkem stravy, který je volně dostupný v lékárně. Volně dostupný doplněk stravy sice může obsahovat podobou účinnou látku, ale zdaleka neprocházím tak precizními kontrolami jako léčiva a tím jeho účinek vůbec neodpovídá účinkům léků,“ vysvětluje lékařka.

Zajděte k lékaři

Do celkové léčby bércových vředů patří léky s protizánětlivým účinkem, v případě infekce antibiotika, léky proti bolesti a enzymatické preparáty. V případě onemocnění žil venofarmaka, a jde-li o bércový vřed tepenného původu, podávají se léky zlepšující prokrvení. U vředů vznikajících na podkladě cukrovky je velmi důležitá kompenzace diabetu a dodržování diabetické diety.

V případě již existujícího vředu využíváme k léčbě moderní vlhkou terapii, různé speciální materiály, díky kterým je hojení rychlejší, méně bolestivé, převazy jsou jednodušší a celkově je léčba efektivnější. Proto je vhodné obrátit se na specializovanou ambulanci pro léčbu chronických ran.

Velmi důležité je si uvědomit, že základem léčby bércových vředů žilního původu je správně provedena kompresivní terapie. O vhodných obinadlech a její technice vás na ambulanci zcela jistě podrobně seznámí. „Jelikož se jedná o chronické, tedy dlouhodobé a celoživotní žilní onemocnění, je doporučována dlouhodobá léčba venofarmaky, které zrychlují hojení bércového vředu, posilují žilní stěnu, a tak se podílejí na předcházení recidiv. Venofarmaka vám může předepsat váš ošetřující lékař,“ zdůrazňuje lékařka.

Důležitá prevence

Dále je třeba se záměrně vyhýbat účinkům tepla, pobytu na slunci, v saunách apod. Zdravá váha a pravidelný pohyb jsou také velmi důležité. Vyvarovat se dlouhodobému stání nebo sezení. Je třeba pamatovat i na ponožky bez škrtícího okraje a pohodlnou obuv. Recidivám bércového vředu je také třeba předcházet pravidelným ošetřováním kůže bérců zvláčňujícími krémy, které zabrání suchosti kůže a tvorbě trhlin. Máte-li tedy tyto projevy – těžké nohy, křeče, pálení kůže, časté ekzémy, viditelné křečové žíly, otoky, tzv. metličky neváhejte s vyšetřením a zavedením léčby.

MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D., Dermal Centre Mělník

www.zilniporad­na.cz


publikováno: 20. 10. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: bolest, diabetes, diagnostika, hygiena, imunita, léčba, nadváha, pohyb, prevence, úraz, zánět, žíly

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+