Braňte se únavě očí od počítače | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Braňte se únavě očí od počítače

3. 4. 2019

Problémy se zaostřením, únava a pálení očí, rozmazané nebo dvojité vidění, slzení očí nebo naopak suché oči, bolesti hlavy, malátnost. Zažili jste někdy při práci na počítači některou z těchto obtíží? Může jít o projevy syndromu počítačového vidění neboli digitální únavy zraku.

Stačí dvě hodiny u počítače

Průzkumy ukazují, že už po 2 hodinách denně strávených u počítače je více než 90% pravděpodobnost, že se u vás některé symptomy začnou projevovat. Jak těmto obtížím předcházet radí Daniel Szarvas, kontaktolog největšího tuzemského e-shopu s kontaktními čočkami VašeČočky.cz.

Pozor na nevhodné osvětlení

Syndrom počítačového vidění neboli digitální únava zraku je kombinací problémů očí a zraku spojených s používáním počítače a dalších elektronických zařízení. Obrazovky našich přístrojů jako takové oči nekazí, jak nás v dětství strašili rodiče. Na problémy si zaděláváme spíše špatnými návyky, jako je nevhodné osvětlení, odraz světla na displejích, špatné sezení a nesprávná vzdálenost od displeje nebo nekorigované vady zraku.

Ženy mívají citlivější oči

Podle studie State University of New York College of Optometry tráví obyvatelé západních zemí prací na počítači zhruba 6 hodin denně, mnoho lidí ale kouká do displejů i 10 a více hodin. Přitom už po 2 hodinách strávených u počítače, je více než 90% pravděpodobnost, že se u vás začne projevovat některý z příznaků syndromu počítačového vidění. Častěji pak podle studie těmito projevy trpí dospívající a ženy. Ženy navíc mívají citlivější oči v souvislosti s menstruací, těhotenstvím, kojením nebo menopauzou.

TIP: Jednodenní kontaktní čočky Elle6 (30 jednodenních čoček) pro ženy s obsahem vitamínů B6, B12 a E, které oči zvlhčují a zajišťují dlouhotrvající pohodlí při nošení

Riziko syndromu suchých očí

Ještě větší komplikace je to pro lidi, kteří nosí kontaktní čočky, a kteří už tak mají větší riziko syndromu suchých očí, proto jim doktoři doporučují používat zvlhčující kapky. Pro nositele čoček je vhodný roztok s obsahem kyseliny hyaluronové, díky které vydrží čočky hydratované po celý den.

Roztok Solunate s obsahem kyseliny hyaluronové, 400 ml na VašeČočky.cz za 319 Kč. Pokud syndrom počítačového vidění nekorigujete, může se podle studie University of Alabama at Birmingham kromě nepříjemných pocitů v oku také snížit vaše pracovní produktivita až o 20 %.

Jak můžete sami zmírnit příznaky digitální únavy?

Daniel Szarvas, kontaktolog VašeČočky.cz, radí 5 jednoduchých ti­pů.

1. Dodržujte správnou vzdálenost

Stejně jako u řízení zde platí, že máte dodržovat bezpečnou vzdálenost. Například při čtení (na počítači, telefonu či tabletu) mějte text ve vzdálenosti 30–40 centimetrů od očí.

2. Správné osvětlení

Když se koncentrujete na nějaký předmět, snažte se světlo nastavit tak, aby na něj nevrhalo stín. Stín může oči unavit. Jas a kontrast na monitoru upravte vzhledem k okolnímu osvětlení – čím více okolního světla, tím vyšší by měl být jas monitoru a naopak.

3. Pravidlo 20–20–20

Každých dvacet minut si dejte pauzu na dvacet vteřin a zadívejte se na vzdálenost 20 stop (tedy cca 6 metrů). Ideální je udělat si alespoň dvě krátké přestávky za hodinu (stačí 30 až 60 vteřin). Každé dvě hodiny si udělejte patnáctiminutovou přestávku.

4. Nová prohlídka

Výkon vašeho zraku se neustále mění a může se stát, že brýle nebo čočky, které nosíte, už nejsou vhodné. Nechejte se znovu vyšetřit, možná budete potřebovat jiné dioptrie nebo jiný typ čoček.

5. Kupte si počítačové brýle

Existují speciální brýle, které sice nemají dioptrie, ale uleví vašim očím právě při práci s počítačem. Zvyšují kontrast, ostrost a detaily obrazů a zároveň redukují odlesky monitoru. Díky tomu pomůžou snižovat únavu očí, pálení očí a bolest hlavy.

www.vasecocky.cz


publikováno: 3. 4. 2019, v rubrice Medicína
Štítky: oči, počítač, zrak

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+