Céčko není jen trasa metra. Kampaň upozorňuje na hepatitidu typu C | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Céčko není jen trasa metra. Kampaň upozorňuje na hepatitidu typu C

6. 10. 2014

Zvýšit informovanost Čechů o existenci hepatitidy typu C a možnostech její prevence má za cíl kampaň s názvem „Céčko není jen trasa metra“. Prvních 14 dní v říjnu si tak cestující na trase pražského metra C mohou prohlížet vizuály kampaně, na nichž je trasa metra C s poněkud netradičními stanicemi od Žloutenkové a Virové až po Bezpříznakovou či Transplantační. Každá fiktivní zastávka na plakátě úzce souvisí s nejčastějším typem hepatitidy u nás, o které pouze třetina Čechů ví, že se přenáší infikovanou krví. Očkování proti této nemoci neexistuje. Nejlepší prevencí je proto informovanost a zodpovědné chování. Spuštěna je i webová stránka, která poskytne o nemoci řadu užitečných informací.

Hepatitida C – nejčastější typ žloutenky u nás

V loňském roce přibylo v České republice téměř 1 600 nových případů onemocnění hepatitidou, z toho víc než u poloviny pacientů šlo právě o nákazu „céčkem“. Předpokládá se, že u nás trpí hepatitidou C přibližně 20 000 lidí, přičemž velká část z nich vůbec neví, že je virem HCV nakaženo. Je to dáno tím, že nemoc často probíhá bez příznaků. Při zanedbání léčby však může postupně dojít i k cirhóze jater a následně jaternímu selhání. Proto je důležité zvyšovat povědomí veřejnosti o nemoci a možnostech, jak jí předcházet.

Nenápadný nepřítel

Virus žloutenky typu C se přenáší infikovanou krví a napadá jaterní buňky, kde dochází k jeho množení a následně opětovnému uvolnění do krve. Jaterní buňky pak přestávají plnit svou funkci a postupně může dojít k cirhóze jater vedoucí až k jaternímu selhání. Zatímco u některých pacientů se příznaky nemoci projeví již dva týdny po nákaze, u jiných to může být až po půl roce. Často však onemocnění probíhá bez příznaků a na infekci se obvykle přijde náhodou nebo až ve chvíli, kdy už jsou játra vážně poškozena a přestávají plnit svou funkci. Proto je důležité vědět, jak nemoci předcházet.

Jak se hepatitida C přenáší?

Hepatitidou C se člověk může nakazit při styku s infikovanou krví. Zatímco dříve byla častým zdrojem nákazy krevní transfuze, protože do objevení viru HCV v roce 1989 se netestovala krev na jeho přítomnost, dnes je nejčastějším zdrojem nákazy použití nesterilních injekčních jehel při nitrožilní aplikaci drog. K přenosu ale může dojít i při poranění zdravotnického personálu infikovanou jehlou, při tetování a piercingu s použitím nesterilních nástrojů či při rizikovém sexuálním chování.

Nové vyhlídky v léčbě nemoci

Pokud má člověk podezření na nákazu virem hepatitidy C, měl by u lékaře podstoupit test na vyšetření možné přítomnosti viru v těle. V případě, že je výsledek pozitivní, je pacientovi doporučena vhodná léčba. Hepatitida C se v současnosti léčí pomocí kombinace interferonu s přímo působícími antivirotiky. Tato léčba není bohužel vždy úspěšná a musí se opakovat. Často je doprovázena i nepříjemnými vedlejšími účinky. Již brzy se pacienti dočkají nových, účinnějších a bezpečnějších možností léčby.

www.cecko-neni-jen-trasa-metra.cz


publikováno: 6. 10. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: akce, hepatitida, nemoci, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+