Češi kašlou bez ruky před pusou | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Češi kašlou bez ruky před pusou

22. 11. 2018

Téměř tři čtvrtiny Čechů roznášejí virová onemocnění na další lidi. Vyplývá to z průzkumu Polikliniky na Národní mezi 1260 cestujícími v pražské MHD, který byl proveden v období 8. – 26. 10. 2018. Šálou nebo rukou si při kašli zakrylo ústa jen 349 z nich.

Šíří se kvůli bezohlednosti nemocných

Kašel je jedním z projevů onemocnění dýchací soustavy. Taková onemocnění patří mezi nejčastější důvody pracovní neschopnosti. „Statisticky tato skupina sice patří mezi onemocnění s nejkratší průměrnou dobou prostonaných dnů, ovšem i přesto je to více než 15 dnů. A vzhledem k ekonomickým dopadům tohoto onemocnění je nutno konstatovat, že nemoc šíříme zejména svojí neohleduplností,“ říká MUDr. Vlasta Plachá z Polikliniky na Národní.

Více než třetina pracovní neschopnosti

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR stojí za více než třetinou všech pracovních neschopností zejména akutní zánět horních cest dýchacích, akutní zánět mandlí a chřipka. „Nemoci dýchací soustavy mají jedno společné – šíří se kapénkami a rozvinout se mohou i po obyčejné chřipce. V poslední době se stalo trendem, že nemocný potlačí příznaky onemocnění a jde mezi lidi. Jenže právě tímto přístupem se pomáhá šířit chřipkovou epidemie,“ upozorňuje MUDr. Plachá a dodává: „Vzít si prášek, nakapat si do nosu kapky a jít do práce není hrdinství ani sebeobětování, ale čirá nezodpovědnost nejen k sobě, ale i vůči ostatním.“ Přitom by pro omezení šíření virů a bakterií stačilo, kdyby se nemocný chránil například šálou nebo rouškou, která je k dostání běžně v lékárně.

Kašel jako projev onemocnění

Je váš kašel vytrvalý až dusivý? Vykašláváte hustý hlen? Bronchitida! Ta může být důsledkem nachlazení nebo chřipky. Objevuje se náhle nástupem horečky a suchého kašle. Vzniknout však může také dlouhodobým drážděním dýchacích cest (tabákem, prachem…). Nemocného pak trápí vytrvalý až dusivý kašel s produkcí hustého hlenu, dýchací potíže, bolest na hrudníku, dušnost, zvýšená teplota nebo horečka a bolesti v zádech nebo svalech. Přidat se může také rýma a bolest v krku. Nutné bude nasadit léky podporující vykašlávání, snižování horečky, klid na lůžku, antibiotika a dostatečné množství tekutin.

Je kašel suchý, dráždivý a vykašláváte hlen jakéhokoliv tvaru? Přidává se také pálení v krku? Chřipka! Zastihne vás náhle, bez předchozího upozornění. Provází ji únava, bolest svalů, kloubů a hlavy, teplota, může se přidat dokonce průjem a zvracení. Během pár dnů se přidá rýma a kašel se postupně zvlhčuje a produkuje hlenovitý kašel. Nutný je klidový režim, dostatečný přísun tekutin a léčba volně prodejnými přípravky. Podle MUDr. Plaché před chřipkou ochrání jedině očkování vakcínou, která obsahuje všechny chřipkové kmeny.

Kašlete suchým, dráždivým kašlem, ale pouze po ránu nebo v noci? Astma! Příčinou astmatu, který způsobuje zánět dýchacích cest, mohou být respirační virové infekce či alergeny. Poznáte ho podle problémů s nádechem, suchým kašláním, sípáním, bolestí na prsou.

Kašlete bez dalších projevů? Viróza! Pokud vás trápí kašel, případně se přidá tekutá rýma, ale chybí teplota a bolest v krku, stačí zachovat klid na lůžku a nasadit volně dostupné léky podle obtíží – kapky do nosu a proti kašli. Za pár dní bude po všem.

Vykašláváte zelený hlen? Zápal plic! Ten se může rozvinout z neléčené chřipky. Jejími projevy jsou horečka, kašel s produkcí zeleného hlenu, dušnost, únava, obtížné dýchání. Nutné bude nasadit antibiotika a zvýšit příjem vitamínů. Nemocný je velmi silným bacilonosičem. Vykašláváte krev? Tuberkulóza! Sice u nás není častá, ovšem nákaza možná je. Příznaky mohou být plíživé (lehce zvýšená teplota, pocení, pokašlávání, únava a hubnutí), nebo bouřlivé (vykašlávání krve, vysoké teploty a narůstající dušnost).

Očkujte se jen, když jste zdraví

„Chcete se očkovat? Pospěšte si,“ radí MUDr. Vlasta Plachá z Polikliniky na Národní. Plná ochrana proti chřipce se vyvine až za 2 až 3 týdny, je tedy nutné počítat s jakousi časovou prodlevou. Chřipka přichází již v říjnu, proto nejlepší dobou pro očkování je říjen až listopad. V pozdních podzimních měsících již bývají čekárny přeplněny nemocnými pacienty, kde opět hrozí riziko nákazy, a to velmi rychle. Doporučuji proto vyhledat takové pracoviště, kde se můžete objednat na přesný čas, případně využít zdravotnické zařízení, kde nejsou žádné čekací doby. Důvod je jednoduchý – je nutné, aby byl naočkován pouze zdravý jedinec.

Ve chvíli, kdy organismus zachytí jakýkoliv vir, byť nechřipkový, je očkování kontraindikováno. V případě, že se člověk nachází jen v inkubační době chřipky, může samotné očkování ještě zhoršit průběh chřipky. Některé očkovací vakcíny proti chřipce chrání pouze proti kmenům A, a to i přesto, že u nás převažují kmeny B, jiné vakcíny chrání proti kmenům A a jednomu kmenu B. Lidé, kteří se takovými vakcínami nechají naočkovat, tedy mohou chřipkou onemocnět. Doporučuji proto zajímat se o to, jakou vakcínu nabízí právě váš ošetřující lékař. Od loňského roku je totiž k dispozici vakcína, která vás chrání proti všem čtyřem kmenům chřipky (např. Vaxigrip Tetra).

Zdroj foto: www.freepik.com


publikováno: 22. 11. 2018, v rubrice Medicína
Štítky: kašel, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+