Češi věří mýtům o plodnosti a jsou pak zklamaní | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Češi věří mýtům o plodnosti a jsou pak zklamaní

3. 12. 2013

Nereálná naděje na otěhotnění v padesáti letech, téměř neomezená víra v umělé oplodnění a medicínský pokrok. Takové jsou názory české veřejnosti dle výsledků mezinárodního průzkumu kliniky asistované reprodukce IVF CUBE zaměřeného na povědomí o plodnosti. Klinika zároveň představila svůj nový program Fertility Check, díky němuž si zájemci mohou ověřit své předpoklady z hlediska plodnosti a odhalit případná rizika.

Nereálné odhady

Zatímco šance na spontánní otěhotnění žen do 35 let odhadli respondenti o 50 procent vyšší, než odpovídá lékařským statistikám (60 % vs. 41 %), s přibývajícím věkem potenciální rodičky se přesnost odhadů zvyšovala. Ovšem u nejstarší věkové kategorie 48 – 52 let stanovili dotazovaní téměř osmnáctiprocentní šanci na graviditu, zatímco reálná naděje téměř neexistuje – jedná se pouze o sporadická otěhotnění u jednotlivců a po padesátých narozeninách klesá pravděpodobnost prakticky k nule.

Přehnané naděje

Ještě optimističtější byli Češi v případě odhadu úspěšnosti umělého oplodnění, kde dali padesátnicím hned 21 % naděje, přičemž objektivní statistiky bohužel žádnou šanci na graviditu nedávají. „Ve věku nad 45 let je v současné době téměř jedinou šancí na otěhotnění použití darovaných vajíček od mladé dárkyně,“ říká vedoucí lékařka IVF CUBE Hana Višňová. Zajímavostí je, že téměř polovina respondentů považuje vědecký pokrok za nejvýznamnější faktor, který rozhoduje o graviditě žen ve věku 40 – 60 let. Až 13 % dotázaných přikládá zásadní vliv zdravému životnímu stylu, který je významným faktorem prodloužení průměrné délky života, ale bohužel nemá vliv na biologické hodiny ženy.

Početí dítěte není samozřejmost

„Podle našich zkušeností se informovanost veřejnosti o fertilitě v posledních letech dramaticky zhoršuje. Slepá víra v možnosti dnešní medicíny, vědeckotechnický pokrok a zdravý životní styl, jak ukázal náš průzkum, mohou vést k velkým zklamáním,“ komentuje výsledky Hana Višňová. „Mnozí lidé založení rodiny cíleně odkládají, aniž by si uvědomovali, že početí dítěte není samozřejmost a nemusí se podařit ani zdravým partnerům. Nutno ovšem dodat, že české výsledky se příliš neliší od dat sesbíraných v jiných zemích.“

Průzkum byl proveden v září a říjnu 2013 ve spolupráci s portálem Lekari-online.cz na vzorku 512 respondentů.

Co je Fertility Check?

Základní verze programu Fertility Check zahrnuje vstupní konzultaci a následné vyšetření kompletního hormonálního profilu ženy. Probíhá prostřednictvím opakovaných odběrů krve, z nichž se zjišťují hladiny vybraných hormonů a jejich kolísání, což může mít zásadní vliv na otěhotnění. Zásadní jsou především hodnoty AMH (antimülleriánského hormonu), jenž slouží k posouzení správné funkce vaječníku, a FSH (folikulo-stimulační hormon), který přispívá k růstu folikulů a dozrání vajíček. Dalšími vyšetřeními v rámci Fertility Checku jsou 3D ultrazvuk vaječníků k odhadnutí tzv. ovariální rezervy, tedy kapacity vaječníků na odhadnutí zásoby oocytů (vajíček) k oplodnění, a odborné vyhodnocení získaných výsledků. Podstoupit lze také 3D ultrazvuk dělohy, vyšetření průchodnosti vejcovodů pod 3D ultrazvukem či vyšetření štítné žlázy.

Pro muže je připraveno kompletní vyšetření spermií, tedy spermiogram, který udává počet a kvalitu spermií pacienta. Parametry spermiogramu jsou hodnoceny dle standardů WHO, dle kterých jsou například porovnávány: objem vzorku, koncentrace spermií, motilita, morfologie spermií a další faktory, které jsou směrodatné pro stanovení dalšího terapeutického postupu.

www.ivf-cube.eu


publikováno: 3. 12. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: dítě, gynekologie, miminko, partnerství, průzkum, těhotenství

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+