Chcete se zbavit inkontinence? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Chcete se zbavit inkontinence?

22. 4. 2013

„Poslední průzkumy ukázaly, že se problematika stresové inkontinence zdaleka netýká jen starší generace žen. Čím dál častěji navštěvují ordinace mladší ženy. Podle studie EPINCONT z roku 2000, která hodnotila vzorek téměř 28 000 žen se tato problematika týká 25 až 30 % žen ve věkové skupině 20+. Rychlost zlepšení závisí na stupni a přístupu jedince ke své inkontinenci. Klientky jsou často samy překvapené, že efekt funkčně – kondičního tréninku svalů pánevního dna je účinný a rychlý. V případě stresové poporodní inkontinence se efekt terapie projeví už po 3 týdnech,“ upozorňuje Dr. Ingrid Palaščáková-Špringrová, Ph.D. z rehabilitačního centra REHASPRING, která se prevencí a léčbou stresové inkontinence zabývá. Více v rozhovoru s ní.

Jakým způsobem a kde může žena zjistit, jsou-li její svaly pánevního dna v kondici?

Můžeme si dát spíše otázku, co ví žena o svalech pánevní dna. Často neví, jak vypadají, a kde jsou v pánvi uloženy. Preventivně jejich funkci a kondici může zhodnotit fyzioterapeut. Jestliže má již žena symptomy ve smyslu inkontinence, měla by být vyšetřena gynekologem nebo urologem, aby se vyloučily diferenciálně jiné nemoci, které mohou být příčinou inkontinence. Vyhodnocení funkce svalů pánevního dna fyzioterapeut provádí a zaznamenává podle škály PERFECT (P- power, síla svalů pánevního dna, E – endurance, výdrž kontrakce svalů pánevního dna, R- repetitions, kolik vytrvalostních kontrakcí pacientka zvládne, F- fast contraction, kolik zvládne rychlých kontrakcí svalů pánevního dna, ECT- every contraction timed, změřeno trvání každého stahu).

Vyšetření se provádí per vaginam. Probíhá v poloze na zádech, vsedě a vestoje. V praxi se ještě vyzve pacientka ke kašli, kýchnutí, smíchu, aby se zjistila kontrakce svalů pánevního dna při stresových manévrech, které zvyšují intraabdominální tlak. Vyšetřují se kontrakce svalů pánevního dna, jejich délka a plynulost provádění se zaznamená do této škály číselně. Každé písmeno této škály vyjadřuje kvalitu nebo kvantitu kontrakce svalů pánevního dna. Dle výsledků škály se připraví pro klientku terapeutický program.

Kde lze zjistit, na jakého fyzioterapeuta se obrátit?

Vyhodnocení funkce a kondice svalů pánevního dna provádí fyzioterapeut, který je absolventem certifikovaného kurzu, na základě tohoto kurzu je způsobilý vyšetření provádět v klinické praxi. Pracoviště, které tyto kurzy školí, jsou uvedeny na seznamu akreditovaných zařízení ministerstva zdravotnictví.

Po diagnostice svalů pánevního dna následuje doporučené cvičení. V čem toto cvičení spočívá, jak často denně je třeba cvičit a jaké pomůcky k němu doporučujete?

Jestli klientka nemá kontrakci svalů pánevního dna nebo jí neumí provést, měla by nejdříve terapie začít elektrickou stimulací. K této stimulaci můžete využít např. Pericalm. Když se naučí kontrahovat svaly pánevního dna (umí provést stah a jejich zvednutí lift) tudíž zvládá jejich funkci. Následně, když už je schopna si kontrakci svalů pánevního dna uvědomit, může začít s jejich tréninkem. Svaly pánevního dna jsou kosterní svaly a potřebují trénovat jak kontrakce vytrvalostní, tak kontrakce rychlostní. K vytrvalostnímu tréninku svalů pánevního dna používám nejlehčí závaží z řady Kegel 8, klientka provádí tolik kontrakcí, kolik zvládne. Je efektivní dělat cvičení ve stoje a v sedě na židli, kdy je pánevní dno mimo sedací plochu židle. Nebo si jej může zavést v průběhu dne a absolvovat s ním běžné denní činnosti od kratšího časového intervalu k delšímu. Když zvládne počty pro vytrvalostní trénink, může závaží vyměnit za středně těžké z řady Kegel 8. Pro trénink rychlostních kontrakcí doporučuji nejtěžší závaží z řady Kegel 8. Počet kontrakcí s tímto závažím je menší jedná se o trénink hypertrofický. Je důležitý proto, aby klientka uměla rychle kontrahovat svaly pánevního dna při kašli, smíchu či smrkání, při kterých dochází ke zvýšení nitrobřišního tlaku. Trénink svalů pánevního dna je zaměřen na polohy – v sedě, ve stoje a je doplněn o skoky či běh. Je také důležité, aby se zvedla také celková kondice klientky.

Za jak dlouhou dobu může žena dosáhnout zlepšení?

Úspěch závisí na přístupu jedince a stupni stresové inkontinence. Efekt terapie u poporodní stresové inkontinence se projeví již po třech týdnech. Závisí na stupni a přístupu jedince ke své inkontinenci. Klientky jsou často samy překvapené, že efekt funkčně – kondičního tréninku svalů pánevního dna je takto rychlý a účinný.

Minimum o pánevním dnu

V čem nám pomáhají svaly pánevního dna a kde je nalezneme?

Pánevní dno je složeno ze třech vrstev svalů a z vazivové tkáně. Svaly pánevního dna, se upínají ke kostem pánve a vytvářejí oporu pro orgány v ní uložené. Jsou to svaly uložené hluboko v pánvi, a proto je někdy obtížné vnímat jejich aktivitu a relaxaci. Svaly, které chceme v rámci inkontinence posilovat jsou svaly, které leží v nejhlubší vrstvě svalů pánevního dna. Ty tvoří oporu pro orgány malé pánve a také zvedají hrdlo močového měchýře. Jejich snížený tonus a netrénovanost je jednou z příčin stresové inkontinence.

Jaké povely pro aktivaci svalů pánevního dna používat?

Obecný povel vtáhněte a zvedejte svaly pánevního dna směrem dovnitř a nahoru (lift). Kontrakce uzavírá a obepíná vagínu. Tento povel potom aplikujete dle tréninku, který provádíte. V kontrakci můžete vydržet až 10s, nebo kolik pacientka zvládne (vytrvalostní kontrakce). K tréninku rychlých kontrakci potřebujete povel vtáhněte a zvedejte svaly pánevního dna směrem dovnitř a nahoru (lift) na 2s a 2s relaxujte.

www.pomucky-inkontinence.cz


publikováno: 22. 4. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: gynekologie, inkontinence, klimakterium, léčba, miminko, nemoci, těhotenství

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+