Chystáte se na exotickou dovolenou? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Chystáte se na exotickou dovolenou?

31. 1. 2023

Zimní měsíce jsou tu. Pro někoho je to znamení lyžování a stavění sněhuláků, pro jiné pak čas vyrazit na exotickou dovolenou kde bude akorát začínat hlavní sezóna. Pokud patříte do druhé skupiny, pak zpozorněte, protože přinášíme seznam léků, které by vám rozhodně na takové dovolené neměli chybět!

Koho by nelákalo okusit exotické kraje?

Na exotické podnebí, vodu, stravu, nemoci či hmyz nejsme zvyklý. Ale není se čeho bát, stačí být opatrný a připravený na vše. Proto si nezapomeňte zabalit následující věci.

Léky na bolest a horečku – základní léky, které by rozhodně neměly chybět. Pomohou nejen v boji proti zvýšené teplotě ale i proti bolesti hlavy nebo zubů.

Léky na průjmové onemocnění – exotická strava i odlišné stravovací návyky zavařili již nejednomu turistovi a pokud nechcete skončit dehydratovaní v nemocnici, rozhodně si přibalte léky na zastavení průjmu a rehydratační roztoky, které obsahují důležité minerály pro zavodnění organismu. Určitě je vhodné užívat preventivně před i po celou dobu dovolené probiotika na lepší zažívání.

Dezinfekce, náplast, obvaz – říznutí, škrábnutí či drobné oděrky jsou velmi běžné a pokud nechcete riskovat otravu krve, rozhodně přibalte i dezinfekci na vyčištění. Ránu následně zalepte nebo zavažte.

Oční a ušní kapky – ostré sluníčko, vítr a písek z pláže dokáží oči podráždit nebo dokonce způsobit i zánět. Stejně tak zánět zvukovodu, jemuž se přezdívá nemoc z vody. Oboje jsou nepříjemné onemocnění, na které se vyplatí být připravený.

Léky na alergii – tyto léky by určitě neměli chybět ani v případě, že alergik nejste. Protože alergie na sluníčko nebo komáří štípnutí se může objevit u kohokoliv a je víc než vhodné mít lék na alergii ihned při ruce.

Léky na bolest v krku – cestování letadlem, věčně přítomná klimatizace a další vlivy mohou být příčinou bolesti krku i během volných dní na dovolené a čím dříve zakročíte, tím je větší šance prožít zbytek dovolené na pláži s ostatními.

Léky na mykózu – teplé vlhké počasí, místní sladká strava a případné oslabení imunitního systému snadno vedou ke kvasinkovým infekcím a každá žena dá za pravdu, že vaginální mykóza není vůbec nic příjemného a na dovolené to platí dvojnásob. Rozhodně si tedy nezapomeňte vzít nový Canesten GYN/1 den měkká vaginální tobolka, u kterého stačí cílená a efektivní jednorázová aplikace, která je díky nové formě tobolky a přiloženého aplikátoru maximálně pohodlná. Repelent a moskytiéra – volte kvalitní repelenty s účinnou látkou DEET alespoň 50 %. Moskytiéra bývá většinou součástí ubytování, ale je lepší se předem informovat nebo ji raději také přibalit.

Opalovací krém s SPF50 – je jedno, zda dovolenou trávíte odpočinkově na pláži, anebo aktivně nejrůznějšími výlety, kvalitní opalovací krém je nezbytnost. Důležité je dbát i na jeho časté nanášení, zvláště po vykoupání, a mít po ruce i krém po opalování.

Léky na nevolnost – cestování do exotiky znamená i spoustu hodin v letadle, vlaku, autobusu apod. A když se přidá únava, nevolnost se hned přihlásí o slovo, určitě je mějte tedy blízko u sebe po celou dobu cesty.

Širokospektrální antibiotika – pokud cestujete do odlehlejších koutů světa nebo do zemí s horší úrovní lékařské pomoci, nechte si předepsat i širokospektrální antibiotika v případě potřeby.

A samozřejmě nezapomínejte ani na povinná očkování dané lokality, léky, které pravidelně užíváte, nůžtičky, pinzetu a teploměr. Zní to možná hrůzostrašně, ale nikdy nevíte, v jakém stavu je místní zdravotní systém a hlavně – štěstí přeje připraveným!


publikováno: 31. 1. 2023, v rubrice Medicína
Štítky: cestování, léčba, lékárna

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+