Čistíte si pravidelně a správně zuby? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Čistíte si pravidelně a správně zuby?

20. 3. 2023

Česká stomatologická komora se už tradičně – každým rokem v březnu – zapojuje do velkého mezinárodního projektu World Oral Health Day, který od roku 2008 organizuje Světová dentální federace (FDI) společně s více než 150 národními dentálními asociacemi a ve spolupráci s globálními partnery. Tato preventivní osvětová akce, která se každým rokem slaví 20. března, má velký celosvětový úspěch a každoročně přibývají další země, které se k oslavám připojují. Letošní ročník projektu je zarámován mottem „Buďme hrdí na svá ústa!“

Edukativní aktivity, soutěže, hry a drobné dárky

Děti z běžných mateřských a základních škol jsou letos zvány na řadu veřejných akcí v krajských městech ČR. V Praze se největší akce letošního ročníku SDUZ koná v první jarní den, který má tento rok magické datum: 20. 3. 2023. Akce probíhá od 8.30 do 17 hodin před západním vstupem do Centra Černý Most. Organizovaně ji navštíví 760 školáků této městské části a zároveň je na ni zvána široká veřejnost. Ve velkých stanech na prostranství před vchodem čekají děti i dospělé edukativní aktivity, soutěže, hry a také užitečné drobné dárky.

  • V průběhu března se další akce konají v Plzni, Karlových Varech, Ostravě či Olomouci. Více si o nich zájemci přečtou na webových stránkách projektu www.republikabezkazu.cz

Za dětmi s handicapem

V průběhu celého měsíce předávají v řadě měst ČR studenti zubního lékařství, studenti dentální hygieny a dentální hygienistky své teoretické i praktické zkušenosti ve speciálních mateřských a základních školách. Týmy vyškolených studentů budou ukazovat dětem s fyzickým i mentálním handicapem, jak si správně čistit zuby a pečovat o ústní dutinu.

Zaměřením projektu na děti s postižení* se tak upozorní veřejnost na skutečnost, že právě tato skupina populace si zaslouží pomoc či podporu v oblasti prevence, a to nejen ve sféře ústního zdraví. Na druhou stranu se v rámci tohoto projektu připravují budoucí stomatology a dentální hygienistky na práci s postiženými pacienty. Celkem navštívístudenti v březnu 50 speciálních mateřských a základních škol napříč Českou republikou.


publikováno: 20. 3. 2023, v rubrice Medicína
Štítky: dítě, zuby

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+