Dětská vakcína proti chřipce bez injekce | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Dětská vakcína proti chřipce bez injekce

28. 9. 2021

Společnost AstraZeneca získala od Ministerstva zdravotnictví schválení pro vakcinaci dětskou očkovací látkou FluenzTetra. Ta účinně snižuje riziko virového onemocnění a onemocnění sezónní chřipkou a s ní spojených zdravotních komplikací. Lety prověřená a fungující vakcína FluenzTetra je navíc jediná svého druhu na trhu, která se aplikuje střikem do nosních dírek, podobně jako běžné kapky do nosu, a ne injekcí.

Děti nemusí mít obavy

Odpadají i obvyklé nežádoucí účinky v podobě bolesti či zarudnutí v místě vpichu. Kromě toho, že očkování proti chřipce je nejúčinnější prevencí pro ty skupiny dětí, které jsou náchylné k těžkému průběhu nemoci, je to i spolehlivý způsob, jak zabránit šíření viru z dětských kolektivů mezi další populaci, například do rodiny.

Dětské skupiny jsou nejčastějším zdrojem vzniku chřipkových epidemií

Nejen že mezi dětmi dochází k největšímu přenosu chřipky, ale malí pacienti jsou mnohem více a déle nakažliví než dospělí. Děti mohou být totiž infekční i více než deset dní a virus chřipky typu A dokáží šířit až osm dní před nástupem příznaků. Zatímco na obyčejné nachlazení stačí horký čaj a pár dní v posteli, chřipka by se za žádnou cenu neměla podceňovat, protože může být v krajním případě i život ohrožující. Z hlediska chřipkové infekce jsou zvláště malé děti jednou z nejohroženějších skupin, protože si teprve budují imunitu.

Česká vakcinologická společnost očkování proti chřipce doporučuje dětem s chronickým onemocněním plic a dýchacích cest, srdce a cév, ledvin, jater, ale také neurologickými onemocněními a poruchami imunity, u kterých hrozí komplikovaný průběh nemoci.

Na základě mezinárodních doporučení se však za rizikovou skupinu, která by měla být očkována, považují i děti do pěti let. Ideální doba pro očkování proti chřipce je před začátkem chřipkové sezóny, tedy v září až listopadu. Vakcína FluenzTetra je vhodná pro děti a mladistvé ve věku od dvou do osmnácti let a stačí jedna dávka. Dvě dávky jsou nutné pouze u dětí, které nebyly v minulosti proti chřipce očkované. Imunita po očkování přetrvává šest měsíců až rok a protože se virus chřipky neustále mění, je vhodné očkování každý rok opakovat. Vakcínu může zajistit buď pediatr, kterého dítě navštěvuje, nebo ji lze na lékařský předpis zakoupit v lékárně a u lékaře si ji nechat aplikovat.

„Vzhledem k opatřením, která proběhla v České republice v souvislosti s pandemií COVID-19, se nám chřipka v loňském roce vyhnula. To však může způsobit mnohem závažnější problémy v nadcházejí chřipkové sezóně. Pokud se na podzim zruší protiepidemická opatření, může letos chřipka na naši společnost udeřit mnohem silněji. Právě proto je očkování tento rok ještě důležitější. Bohužel je však u nás oproti jiným státům Evropy proočkovanost stále velmi nízká a zájem rodičů o očkování dětí mizivý. Přitom by právě změna přístupu k očkování mohla zachránit mnoho životů,“ říká MUDr. Hana Cabrnochová, dětská lékařka.


publikováno: 28. 9. 2021, v rubrice Medicína
Štítky: dítě, chřipka, očkování, podnikání

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+