Dýchej čistý vzduch! Vybízejí čeští plicní lékaři a varují před alarmujícím nárůstem onemocnění | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Dýchej čistý vzduch! Vybízejí čeští plicní lékaři a varují před alarmujícím nárůstem onemocnění

19. 9. 2014

Dýchej čistý vzduch, tak zní název akce, kterou dnes vyhlašují čeští pneumologové. Připojují se tak k celoevropské iniciativě Breathe Clean Air. Lékaři zveřejňují alarmující data o plicních nemocech a hodlají bojovat za zlepšení zdravotního stavu populace, který označují jako vážný. Rakovina plic, astma, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a další respirační choroby totiž v České republice zabijejí ročně víc než 10 tisíc lidí.

Nárůst onemocnění

„Roste počet pacientů s CHOPN, astmatiků a alergiků, lidí trpících spánkovými poruchami či idiopatickou plicní fibrózou a významně se zvyšuje výskyt rakoviny plic u žen. Extrémně stoupají respirační infekce a doposud není vyřešen problém tuberkulózy,“ uvedl prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc., předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP. „Stav je natolik závažný, že je potřeba zavádět opatření na ochranu zdravých, zlepšit časnou diagnostiku plicních nemocí a léčit je účinněji.“

Nutné zlepšení znečištěného ovzduší a další opatření

Pneumologové se v rámci akce Dýchej čistý vzduch, obracejí na autority zdravotnictví a politické činitele a chtějí se zasazovat například o zlepšení znečištěného ovzduší, větší kontrolu a zdanění tabákových výrobků či zvýšení investic do biomedicínského výzkumu pro boj s chronickými plicními nemocemi. Argumentují prostřednictvím nové publikace Zdraví plic v Evropě. Kniha přináší varovná data a možnosti řešení a dnes ji lékaři představují na Kongresu plicních lékařů v Olomouci.

Ročně zemře v Evropě na plicní nemoci 600 tisíc osob

„Více než polovina úmrtí je způsobena rakovinou plic nebo CHOPN. Počet hospitalizací z důvodu respiračních chorob dosahuje v Evropě kolem 6 milionů,“ podotkl ke klíčovým problémům profesor Kolek s tím, že onemocnění plic jsou a budou i nadále příčinou každého 5. úmrtí na světě.

Respirační nemoci stojí evropské země nemalé peníze, náklady na léčbu přesahují 380 miliard EUR, z toho rakovina plic a CHOPN stojí přes 200 miliard EUR. V České republice se tato data jen odhadují.

Respirační choroby způsobuje hlavně kouření

Pneumologové za nejčastější rizikový faktor vzniku respiračních chorob označují kouření, a to jak aktivní, tak pasivní. Následkem užívání tabáku každoročně zemře 700 tisíc Evropanů z toho 18 tisíc Čechů. Škodlivé je i pasivní kouření. To může způsobit rakovinu plic, kašel, sípání a další nemoci jako onemocnění koronárních cév či cévní mozkovou příhodu u dospělých. „Ve světě zemře každoročně přes 600 tisíc nekuřáků v důsledku pasivního kouření. V tuzemsku je vystaveno kouření v domácnosti nebo na pracovišti přes 20 % občanů. Kouření je hlavní příčinou nejčastějších plicních nemocí – rakoviny plic (z 80 %) a CHOPN,“ říká MUDr. Vladimír Koblížek Ph.D., zástupce přednosty pro vědu a výzkum plicní kliniky FN v Hradci Králové.

Rizikem je i špatné ovzduší a nezdravé pracovní prostředí

Odhadem 15 až 20 % všech případů astmatu u dospělých souvisí s pracovním prostředím. Vystavení částicím, plynům, zplodinám nebo kouři na pracovišti je příčinou 15 % všech případů nádorových onemocnění respiračního traktu u mužů a 5 % u žen.

„Varování se zaměřuje také na dětské pacienty. Nemoci plic jsou příčinou přibližně jedné čtvrtiny všech návštěv dětí u praktického lékaře, nejčastějšími nemocemi jsou astma a cystická fibróza,“ doplňuje prim. MUDr. Stanislav Kos, CSc., předseda Českého občanského sdružení proti CHOPN.

Pneumologové oslovují laickou veřejnost

Preventivní spirometrická měření umí odhalit řadu respiračních chorob včas. Význam tohoto vyšetření bude podle odborníků akcentován také při příležitosti Světového dne zápalu plic (12. 11.), Mezinárodního nekuřáckého dne (18. 11.) a Světového dne CHOPN (19. 11.).

www.pneumologi­e.cz


publikováno: 19. 9. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: akce, CHOPN, kouření, nemoci, plíce, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+