Hemofilie není zdaleka jen nemoc králů | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Hemofilie není zdaleka jen nemoc králů

17. 4. 2023

Hemofilie je vzácné onemocnění, které postihuje takřka výhradně muže a projevuje se poruchou srážlivosti krve. Léky na tuto nemoc, kterou známe z historických knih, byly objeveny v druhé polovině minulého století. Koncentráty obsahující plazmatický koagulační faktor mohou dnes mít pacienti doma a sami si je aplikovat. Díky těmto lékům, které vznikají z krevní plazmy, si mohou užívat normální život. Každý rok si 17. dubna připomínáme lidi, kteří touto chorobou trpí, ale i ty, kteří jim pomáhají nemoc zvládat.

Nedostatek srážecího faktoru

Pokud není včas diagnostikována a léčena, může hemofilie způsobit trvalé zdravotní problémy. K léčbě jednoho pacienta po dobu jednoho roku je zapotřebí více než 1 000 odběrů plazmy. Krev hemofilika neobsahuje dostatek srážecího faktoru – tedy bílkoviny, která u zdravého člověka krvácení zastaví. Nedostatek tohoto faktoru způsobí, že i malá ranka může krvácet tak dlouho, až dojde k ohrožení života. V některých situacích mohou také spontánně krvácet do svalů, trávicího traktu či kloubů. Toto krvácení může způsobovat záněty. Proto je včasná diagnostika a nasazení léčby velmi důležité. Podávání srážecího faktoru těmto krvácením předchází a díky tomu nedochází u pacientů k poškození kloubů, což bylo dříve běžné.

Hemofilie je obvykle dědičná

K nejznámějším hemofilikům patří potomci královny Viktorie. Ženy ji předávají svým dětem v podobě vadného chromozomu X. Ale asi 30 % lidí s hemofilií ji získá změnami ve vlastních genech. V České republice žije asi 1000 hemofiliků, kteří dostávají potřebnou léčbu. Podle celosvětových statistik jsou však stále téměř tři čtvrtiny nemocných bez léčby.

Hemofilie se léčí podáváním srážecího faktoru

Srážecí faktor je získáván z krevní plazmy od dobrovolných dárců. “Bez dárců krevní plazmy by byly životy lidí s hemofilií v ohrožení. Plazmu, která je pro výrobu léků na tuto nemoc nezbytná, totiž nelze vyrobit. Je možné ji získat pouze od dárců,” říká Jan Štěpánek z české sítě dárcovských center sanaplasma, která patří do celosvětové značky BioLife – lídra v oboru sběru kvalitní plazmy, která se zpracovává na život zachraňující léčebné přípravky. “Získávat krevní plazmu je naším posláním. Proto si i my v našich centrech mezinárodní den hemofilie připomínáme a informujeme naše dárce o tom, jak moc jejich plazma pomáhá.”

www.sanaplasma.cz


publikováno: 17. 4. 2023, v rubrice Medicína
Štítky: krev, nemoci

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+