Hlasy napříč Evropou a Den včasné diagnózy rakoviny hlavy a krku | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Hlasy napříč Evropou a Den včasné diagnózy rakoviny hlavy a krku

21. 9. 2015

Letošní Týden osvěty rakoviny hlavy a krku, který proběhne po celé Evropě i v České republice, se uskuteční od 21. do 25. září. Hlavním cílem je prevence a včasná diagnóza. Rakovina hlavy a krku je šestým nejčastějším typem nádorového onemocnění, který je každým rokem v Evropě diagnostikován u 350 000 osob. V České republice je ročně přibližně 2 000 nových případů. Smutným faktem je, že o tomto devastujícím onemocnění tři čtvrtiny lidí vůbec neví.Proto lékaři připomínají nezbytnost včasné diagnózy a následné léčby.

Bolí vás v krku a chraptíte?

Navštivte Den včasné diagnózy ve Fakultních nemocnicích v Motole, Hradci Králové a U sv. Anny v Brně. Screening v rámci Dne včasné diagnózy doporučují lékaři lidem, kteří měli alespoň jeden z příznaků trvající přes tři týdny. Jde o bolest jazyka, nehojící se vředy v ústech, bolest v krku, trvalý chrapot, problémy s polykáním, uzlík na krku, ucpaný nos na jedné straně nebo krvácení z nosu.

Jaké jsou zásady prevence a léčby

Týden osvěty rakoviny hlavy a krku připomíná, že první léčba musí být zahájena do třiceti dnů od potvrzené patologické diagnózy a o léčbě by mělo být rozhodnuto v rámci multidiscipli­nárního týmu. Osvětový den cílí také na včasnou diagnózu, hlasité doporučení pacientům, aby navštívili lékaře už během raných stádií nemoci. Typickými rizikovými faktory nádorů hlavy a krku je kouření a alkohol, zejména pak kombinace obou činitelů.

Nenápadné příznaky

„Příznaky nádorů hlavy a krku jsou často nenápadné a mohou být podobné příznakům nezávažných onemocnění. Může jít jen o nevýrazné pocity ztíženého polykání, změnu hlasu, chrapot, neprůchodnost nosní. Nádor se v některých případech může projevit až zvětšením uzlin na krku. Včasné odborné vyšetření hraje rozhodující roli pro další osud pacienta. Stejně jako u jiných nádorů je prognóza včas diagnostikovaných nádorů podstatně lepší, než u pokročilých případů,“ připomíná prof. MUDr. Jan Klozar, CSc., z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, 1. lékařské fakulty, Univerzity Karlovy v Praze, Fakultní nemocnice v Motole.

Neúprosná fakta

Rakovina hlavy a krku je označení zejména pro nádory v oblasti dýchacích a polykacích cest. Obvykle začíná v buňkách dlaždicobuněčného epitelu sliznic této oblasti anebo zevně na kůži. Je nejčastější u lidí ve věku nad 40 let, a vyskytuje se spíše u mužů než u žen. „Většina karcinomů v ORL oblasti je bohužel diagnostikováno až v pokročilém stadiu onemocnění (v ČR přes 60 %). Prvním důvodem je fakt, že typickým pacientem s ORL karcinomem je alkoholik kuřák, který často podceňuje příznaky. Dalším důvodem je, že příznaky probíhají dlouho skrytě anebo mohou být zaměněny s běžnou infekcí dýchacích cest,“ vysvětluje MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D., z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, FN u sv. Anny v Brně.

Táňa Pikartová

www.ehns.org

www.makesense­campaign.eu


publikováno: 21. 9. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: akce, alkohol, hlava, krk, muž, nemoci, prevence, rakovina

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+