Hrozí u nás virus zika? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Hrozí u nás virus zika?

12. 4. 2016

Virus zika je v současnosti jednou z největších hrozeb. Nemoc způsobená zikou je podobná chřipce, lék na ni není a samotné testy prokazující virus trvají 5 až 7 dní. Jen v Brazílii je hlášeno přes milion nakažených. Máme se tedy viru obávat?

Poprvé v Ugandě

Virus zika patřící do čeledi Flaviviridae je přenášen převážně komáry tropickými. Virus byl poprvé objeven už v roce 1947 v Ugandě. V současnosti byl zachycen ve více než dvaceti zemích, mezi které patří zejména jiho a středoamerické státy: např. Brazílie, Kolumbie, Ekvádor či Mexiko. A nově jsou hlášeny i tři nakažení z České republiky. Nabízí se tedy logická otázka – máme se začít obávat? Komáři tropičtí (Aedes aegypti), kteří virus zika přenášejí, jsou vázáni na tropické a subtropické oblasti. „V našich zeměpisných šířkách se komáři tropičtí nevyskytují. Nemají tu vhodné přírodní podmínky,“ uvedla Mgr. Kateřina Jůzová, entomoložka z Přírodovědecké fakulty UK.

Přenáší ho komár

V současnosti se diskutuje o možnosti přenosu viru zika také komárem tygrovaným (Aedes albopictus). „Tento druh je chladnomilnější než komár tropický a osídlil již státy jižní Evropy. Na našem území byl výjimečně zaznamenán před několika lety na jihu Moravy. Jeho výskyt je stále monitorován. I když by však u nás mohl přes léto založit menší populace, zimu tu přečkat nedokáže a nevytvoří tudíž stálé kolonie,“ doplnila Jůzová.

A co hlášené případy přímo z Česka? Virus byl na území našeho státu potvrzen ve třech případech. Ve všech však šlo o nemoc přivezenou, neboť se pacienti nedávno vrátili z postižených oblastí. Na pozoru je tedy třeba se mít, pokud se chystáme cestovat do oblastí s výskytem tohoto virového onemocnění.

Jak se zika pozná?

Těžko. Onemocnění se totiž projevuje jen ve zhruba u pětiny nakažených osob. Často si tedy dotyčný ani nevšimne, že nemoc prodělal. Ve zbylých případech se projevuje v podstatě jako obyčejná chřipka – tedy horečkou, bolestí hlavy a kloubů, případně vyrážkou. Jinak ale nezanechává žádné trvalé následky a dotyčný pravděpodobně získává i celoživotní imunitu. Problém nastává v případě těhotenství. Těhotné ženy nejsou samy o sobě ve větším nebezpečí, ohroženo však je jejich dítě, které se může narodit s těžkou vývojovou poruchou – tzv. mikrocefalií.

Proti onemocnění neexistuje žádný lék

Vlády se snaží urychlit vývoj vakcíny, což může trvat i několik let. Jak se tedy v případě potřeby chránit? Jedinou prevencí stále zůstává ochrana před komářím bodnutím. Doporučuje se oblečení s dlouhými rukávy a dlouhými nohavicemi, používat účinné repelenty (např. Diffusil) a elektrické odpařovače v místnostech (např. Biolit). Vyplácí se dbát na takové ubytování, které má sítě na oknech a dveřích a nedovolí tak komárům vniknout do místnosti. V České republice máme však spoustu jiných reálných hrozeb, např. borelióza či encefalitida. Tyto nemoci, které šíří infikovaná klíšťata, mají mnohem horší průběh než onemocnění zika a leckdy i celoživotní následky. Rozhodně se tedy vyplácí zůstat ve střehu a dbát na řádnou ochranu, i když tu komáři tropičtí nejsou.


publikováno: 12. 4. 2016, v rubrice Medicína
Štítky: miminko, nové objevy, věda

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+