Infekce horních cest dýchacích, nejčastější důvod návštěv praktického lékaře | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Infekce horních cest dýchacích, nejčastější důvod návštěv praktického lékaře

9. 12. 2016

Jsou to akutní infekce horních cest dýchacích! Dospělí pacienti onemocní průměrně 3 x do roka a děti bohužel až 12 x ročně. Tato onemocnění jsou téměř vždy virového původu. Antibiotická léčba v těchto případech nemá smysl. Na viry antibiotika nezabírají.

Nadužívání antibiotik škodí

Bohužel i přesto narůstá spotřeba antibiotik a s touto skutečností jde ruku v ruce i nárůst rezistence (odolnosti) bakterií vůči antibiotikům. Více než 50 % pacientů před návštěvou lékaře očekává, že dostane antibiotika a zbaví se tak rychleji nemoci! Na toto téma byla dokonce provedena studie, která bohužel u virových infekcí prokázala, že i mnoho lékařů má pro předepisování antibiotik „pochopení“. Časová vytíženost a očekávání pacientů jsou často upřednostněny před vysvětlováním a odkázáním pacienta k nákupu v lékárně.

I my jako pacienti bychom měli mít na paměti, že i když nás virové záněty horních cest dýchacích dokáží pěkně potrápit, nejsou antibiotika vždy na místě. Naopak, jejich nesprávné užívání vede ke zbytečnému zatěžování organismu a jak již bylo zmíněno, vede také k nárůstu rezistence, což může mít v praxi neblahý důsledek – až budeme opravdu antibiotika potřebovat, nemusí nám „zabrat“.

Virová infekce ohrožuje okolí

Mnoho pacientů si přesto nasadí antibiotika a vyrazí do zaměstnání nebo za jinými povinnostmi v domnění, že udělali pro své zdraví maximum a antibiotika vše vyřeší za ně. Nejen že se jim neuleví, ale ještě dál roznáší virovou infekci a vlastně ohrožují své kolegy v zaměstnání, ostatní spolucestující v tramvaji, metru atd. Mimo jiné, i to je příčina, proč tak často během roku onemocníme akutním zánětem horních cest dýchacích. Nechme si tedy od lékaře doporučit nebo předepsat takové léky, které nám mohou od nepříjemných příznaků virových infekcí horních cest dýchacích ulevit. A dopřejme si alespoň 2 dny v klidu s knihou nebo pěknými filmy. Nic se nedá uspěchat.

Fytofarmaka s prokázaným klinickým účinkem

Existuje celá řada jak syntetických, tak přírodních léků ze skupiny fytofarmak, které jsou přesně pro tyto případy indikovány. A jestliže se řekne fytofarmakum, nemusíte si představovat jen nějaký „babiččin bylinkový odvar“. Jedná se v mnoha případech o vysoce kvalitní rostlinné extrakty s prokázaným klinickým účinkem, které jsou registrovány jako léky, nikoliv jako doplňky stravy, jejichž účinek není podložen klinickými studiemi. Často jsou tyto přípravky volně prodejné v lékárně a je tedy na pacientovi, aby si pohlídal, zda kupuje lék nebo doplněk stravy.

  • Poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem a netrvejte na předepsání antibiotik, když to lékař nepovažuje za nutné. I když antibiotika již v mnoha a mnoha případech zachránila lidský život, na viry neúčinkují!

publikováno: 9. 12. 2016, v rubrice Medicína
Štítky: chřipka, kašel, léčba, lékárna, rýma

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+