Jak léčí konopí? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jak léčí konopí?

23. 11. 2012

„Na konopí neexistuje fyzická závislost a psychická je slabá. Konopí je rozhodně zdravější nežli alkohol a cigarety. Jelikož je konopí lék a každý jedinec je geneticky i zdravotně zcela odlišný, na každého působí trochu jinak a každý potřebuje k vyvolání určitých účinků jinou dávku, a to ne pokaždé tutéž dávku a tytéž účinky,“ řekl laureát Ceny adiktologie, Doc. RNDr. Lumír Ondřej Hanuš, DrSc., Dr.h.c., před převzetím Ceny adiktologie 2012 za významný přínos oboru. Cenu Kiron (za nejlepší adiktologický počin) dostalo P-centrum Olomouc. Cena je lidským i profesním poděkováním těm, kteří oboru adiktologie věnovali a věnují své úsilí a namáhavou, leckdy nedoceněnou, práci. Doc. RNDr. Lumír Ondřej Hanuš, odpověděl již před převzetím Ceny adiktologie na několik otázek novinářů ohledně používání konopí. Čtěte dál.

Co Vás přivedlo k výzkumu THC v úplných počátcích ještě za bývalé ČSSR?

Lze říci, že k výzkumu konopí mne přivedla náhoda. Prof. Krejčí z LF UP hledal studenta, který by u něj mohl pracovat po tři měsíce na čtvrt úvazku bez možnosti dalšího prodloužení. To naše premianty nezaujalo, ale já jsem se o tu práci přihlásil a zjistil, že je to navíc na velice zajímavé téma u špičkového profesora v tomto oboru a to rozhodlo.

Kterého svého objevu si nejvíc považujete?

Nejvíce si cením objevu prvního endogenního ligandu, který se váže na cannabinoidní receptory v mozku. Pracoval jsem na tomto objevu s molekulárním farmakologem z USA (William Anthony Devan), který objevil cannabinoidní receptory. Oba nás tam pozval prof. Raphael Mechoulam. Will vypracoval citlivé testy na látky, které se váží na cannabinoidní receptory a já jsem izoloval. Začal jsem 15. září 1990 a 24. března 1992 jsem měl po posledním pročištění v ruce látku, kterou jsme později nazvali anandamid.

Čeho byste se chtěl dožít?

Chtěl bych se dožít úplné demokracie a míru ve světě, což je bohužel pouhá utopie, ale chtít to samozřejmě mohu. Takže z reálné věci – chtěl bych se dožít úplného pochopení léčivých účinků konopí a jeho plné lékařské legalizace. Také toho, aby mladí lidé nebyli za pouhou zvědavost kriminalizování.

Jsou stanoveny „bezpečné“ dávky konopí?

Na konopí neexistuje fyzická závislost a psychická je slabá. Konopí je rozhodně zdravější nežli alkohol a cigarety. Jelikož je konopí lék a každý jedinec je geneticky i zdravotně zcela odlišný, na každého působí trochu jinak a každý potřebuje k vyvolání určitých účinků jinou dávku (a to ne pokaždé tutéž dávku a tytéž účinky). Konopím se nelze předávkovat, ale při větší dávce mohou někteří jedinci propadnout z účinků panice, která může mít nanejvýš následek, že daný jedinec již nikdy konopí nepoužije. Pokud jsou dostatečně informováni a vedeni odborníkem, lze je z počáteční paniky hned vyvést. Existuje ovšem malá skupina lidí, kteří mají v rodinné anamnéze psychické choroby či v nich dříme nějaká latentní psychická choroba (která by jinak za celý život nepropukla) a u těchto lidí by za určitých podmínek mohla psychická choroba (třeba schizofrenie) propuknout. Takže u této malé skupiny populace je třeba být opatrný. Podle zkušeností z Izraele asi 10 % pacientů s léčbou konopím končí, neboť jim nepomáhá nebo jim nedělá dobře. Taková úspěšnost je samozřejmě vynikající.

Jak je to s rizikem dlouhodobého užívání THC ve zdravotní indikaci?

Jak jsem již uvedl výše, na každého člověka může konopí působit jinak. U někoho mohou být psychické účinky či deperzonalizace již při prvním použití a u někoho se neprojeví nikdy. Každý člověk je unikát a proto se také účinky na každého člověka liší svojí intenzitou. Samozřejmě dlouhodobé používání konopí může mít u některých jedinců nepříznivé účinky na psychiku i jeho morálku obecně. O malém počtu jedinců, u kterých může způsobovat psychické problémy, jsem hovořil již výše. Konopí si představte jako každý jiný lék, který může působit na psychiku – jsou zde různé zákazy a omezení (např. řízení auta). Jestliže někdo používá konopí ve vyšších dávkách dlouhodobě, nemůže žít plnohodnotný život jako zcela zdravý jedinec, který léky neužívá.

Jakým mechanismem zmírňuje THC astmatické potíže?

Z klinického výzkumu vyplývá, že THC a konopí má bronchodilatační účinky, může mít též účinky protizánětlivé a antialergické. Samozřejmě je vhodnější brát konopné preparáty orálně, neboť inhalací může docházet k dráždění dýchacích cest.

Jak se díváte na velmi populární přípravky „s konopím“, především masti?

Nejde o žádný trik. To, co se dnes v České republice legálně prodává, je na úrovni kosmetiky. A kosmetika pracuje především na reklamě – kosmetika není lék, a proto v ní nesmí být léčivé látky v léčivých koncentracích. U konopných mastí je to podobné (samozřejmě pokud se týče cannabinoidních látek). Konopné masti mohou mít samozřejmě i léčivý účinek, ale jen ten, který není založen na obsahu cannabinoidních lá­tek.

Po případné legalizaci budou léky z konopí drahé, není lepší si vypěstovat doma pár kytek?

Já osobně samozřejmě nemám žádné legální výhrady proti tomu, aby si nemocný pěstoval ke své léčbě konopí doma sám. To, že zdůrazňuji, že nejsem pro tento druh pěstování, je postaveno na zcela jiném základě. Samopěstitel si může vypěstovat druh konopí, který mu nebude pomáhat, a pak si mylně vysvětlí, že konopí pro něj není. Při centralizaci (jako je tomu třeba v Izraeli, jehož způsob léčby konopím pro Českou republiku doporučuji) je licencovaný pěstitel ve spojení s pacientem a může mu radit, měnit dávku i odrůdu konopí a najít pro něj to nejvhodnější. To pacient, který si konopí bude pěstovat doma sám, nedokáže. Dnes konečně lidé začínají chápat, že léčivé účinky konopí jsou založeny nejen na THC (vše záleží na druhu nemoci). Nakonec je většina pacientů, která by si sama konopí nepěstovala – a to z důvodu, že je pěstovat neumějí nebo nemají pro pěstování podmínky či ani síly. To si musí uvědomit ti, kteří jsou schopni konopí pěstovat a volají po samopěstitelství. Oni to jistě těm neschopným či nemohoucím pěstovat nezištně nebudou. Při centralizaci pěstování navíc pacient dostane nejen vhodné konopí, ale i úvodní konzultaci, takže ví co od léčivého konopí očekávat. Ještě bych chtěl dodat dvě věci. Nejsem pro plošnou legalizaci konopí, ale kdyby konopí bylo zcela legální a alkohol a cigarety nelegální, byl by svět mnohem zdravější – to je ta absurdita práva a zisku. Konopí je vynikající lék, ale není to, jak si někteří myslí, panaceum. Proto tvrdím, že nevyléčí vždy, nevyléčí každého, nevyléčí každou nemoc a nevyléčí každé stadium nemoci. To by si pacienti, kteří k němu shlížejí s úctou, měli uvědomit. O to radostnější pak bude, když je konopí eventuálně vyléčí. V současné době se totiž ve světě konopí úžívá oficiálně pouze k paliativní léčbě (ta odstraňuje symptomy nemoci, ale ne vlastní nemoc).

14. listopadu 2012


publikováno: 23. 11. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: akce, alkohol, byliny, léčba, mládež, nemoci, nové léky, ozdravné kúry, závislosti

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+