Jak lidé řeší postcovidový syndrom? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jak lidé řeší postcovidový syndrom?

23. 11. 2023

S rostoucím počtem nakažených covidem a chřipkou rezonuje mezi lékárníky v poradně lékárny na internetu Lékárna.cz aktuálně i téma postcovidový syndrom a jeho symptomy. „Lidé s námi nejčastěji řeší dlouhotrvající únavu a padání vlasů,“ shrnuje dotazy na toto téma lékárnice Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny. „Zotavení z covid 19 může trvat 3 až 4 měsíce, musí být ale systematické. Vidíme, že lidé z nevědomosti zkoušejí nové a nové produkty, ale protože čekají rychlý efekt, zdá se jim, že nezabírají,” vysvětluje farmaceutka.

Střídání léčivých přípravků nepomůže

Čechy kromě respiračních onemocnění trápí aktuálně dlouhotrvající únava, padání vlasů a bolesti kloubů. „Všechno jsou to dlouhodobé postcovidové symptomy, na které se dnes naši zákazníci opakovaně v online poradně Lékárna.cz ptají,“ říká farmaceutka Pavla Horáková. Češi podle ní řeší tuto problematiku systémem „pokus – omyl“ – náhodným zkoušením dostupných volně prodejných produktů. Netrpělivě, bez výsledku. „Je to chyba. Lidé většinou zkoušejí a střídají různé produkty několik měsíců, aniž by vyhledali lékaře, případně se poradili s farmaceutem. Přitom jde o proces vytrvalé léčby,“ vysvětluje Horáková.

Vlasy a klouby po covidu žádají velkou trpělivost

V případě postcovidového vypadávání vlasů je rekonvalescence dlouhodobá, i to může být důvod, proč lidé na střídačku zkoušejí nové produkty bez výsledku. „Zákazníkům doporučujeme kombinaci šampónu a vlasového tonika nebo séra, doplnění vitamínů a minerálů, které pomáhají zdraví vlasů a vlasové pokožky. Mezi nejznámější a účinné patří biotin, zinek a selen. Důležité jsou i vitamíny C, D a železo”, vysvětluje Pavla Horáková, a upozorňuje, že výsledky přicházejí až po 3 – 4 měsících! Pokud se ani po této době stav nemění, farmaceutka upozorňuje, že je nutná návštěva lékaře, ideálně dermatologa.

Při problémech s klouby jsou vhodné přípravky s obsahem glukosaminu, chondroitinu či kolagenu. Horáková ale doporučuje také produkty s obsahem boswellie a MSM, což je organická sloučenina síry. „U těchto složek byla totiž prokázána protizánětlivá aktivita", vysvětluje. Ideální doba používání vhodných doplňků stravy je podle odbornice opět alespoň tři měsíce.

S únavou raději k lékaři

Dlouhodobou únavu je ideální řešit s lékařem. Může se jednat o nedostatek spánku, sníženou imunitu, nedostatek některých vitamínů a minerálů, či dokonce nějakou závažnější chorobu, napříklas diabetes, špatná činnost jater a jiné. Ale i při budování imunity jde opět o cílený a dlouhodobý, ideálně celoživotní, proces.

Vypadávání vlasů řešíme:

• kombinací vhodného šamponu, séra a tonika,

• doplňováním minerálů a vitamínů jako biotin, zinek, selen,

• rekonvalescenci věnujeme s vybranými produkty alespoň tři měsíce.

Dlouhodobou bolest kloubů řešíme:

• doplňky stravy s obsahem glukosaminu, chondroitinu či kolagenu,

• pozornost věnujeme produktům s obsahem boswellie a MSM,

• rekonvalescenci věnujeme s vybranými produkty alespoň tři měsíce.

Dlouhodobou únavu řešíme:

• dopřejeme si relax, spánek a zdravý pohyb,

• podpora imunity se stane životním stylem,

• návštěvou lékaře.


publikováno: 23. 11. 2023, v rubrice Medicína
Štítky: bolest, COVID-19, klouby, vlasy

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+