Jak na astma, když se nám nevyhýbá | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jak na astma, když se nám nevyhýbá

28. 4. 2021

Astma je slovo, které se v posledních letech skloňuje stále častěji. Je to i tím, že stále více dětí trpí na astma. Astma se nevyhýbá ani těhotným. Pojďme nakouknout pod pokličku této nemoci.

Astma a jeho léčba

Léčit astma se zdá jako nekonečný problém, je však pravda, že v oblasti farmakoterapie se za poslední desetiletí udály změny k lepšímu. Pacient díky novým lékům a léčebným metodám může mít příznaky velmi dobře pod kontrolou. Jeho život je tak o poznání kvalitnější.

Není to ani tak dávno, až v 70. letech přišel přelom v léčbě astmatu, kdy se objevil lék Intal, který je inhalačního charakteru. Tento lék nemá ani žádné vedlejší účinky. Postupně se obejvily i léky působící dlouhodobě, jde o inhalační kortikosteroidy a kombinace kortikosteroidu a beta2-agonisty.

Péče je nyní komplexnější a zahrnuje nejen hledání příčiny a její potlačení, ale také rehabilitaci nebo regeneraci a v neposlední řadě i edukaci jak pacienta, tak jeho blízkého okolí o tom, jak dodržovat léčebné postupy.

Astma se nevyhýbá ani malým dětem

Malé děti mívají relativně často pískoty na hrudníku, které jsou běžné. Mohou za ně virové infekce v zimním nebo podzimním období. Lidský rhinovirus může však způsobit i pozdější rozvoj astmatu.

Malé děti, tím jak je jejich imunitní systém ještě nevyvinutý, jsou mnohem náchylenší i na obyčejnou rýmu nebo kašel. Tato infekce může postoupit i níže do dýchacích cest a způsobit škody.

Malé děti, tím jak je jejich imunitní systém ještě nevyvinutý, jsou mnohem náchylenší i na obyčejnou rýmu nebo kašel. Tato infekce může postoupit i níže do dýchacích cest a způsobit škody. Je důležité, aby došlo k regeneraci, aby se buňky stihly plně obnovit.

Pro děti je setkání s mnohými patogeny první, a tak jejich imunitní systém ještě nedokáže reagovat. Proto i lehká rýma pro maminku, může být dechovými obtížemi pro miminko.

Astma se nevyhýbá ani těhotným

Astma u těhotných můžeme popsat ze dvou pohledů. Jaký vliv má astma na těhotenství a jaký vliv má těhotenství na astma. Pojďme se podívat, jestli je v tom nějaký rozdíl.

Vliv astma na těhotenství – Těhotné astmatičky pod dobrým dohledem nejsou v riziku nežádoucího průběhu těhotenství kvůli astmatu. Kontrola je však zásadní a neměla by se vynechat, hrozí nebezpečí při hypoxii matky. Studie u léků jsou pozitivnější u inhalačních astmatik než u kortikosteroidů podávaných orálně.

Vliv těhotenství na astma – Tato otázka je nepředvídatelná u každé jednotlivé těhotné matky. Může nastat jak zhoršení, tak zlepšení a nebo také žádná změna. Podle studií se až u 30% žen astma při těhotenství zhorší a asi u 75% žen se zhruba do čtvrt roku po porodu dostane astma do původního stavu. Na vině jsou jak hormonální výkyvy, tak zvýšená poloha bránice nebo častější rýma.

Astma se sice nevyhýbá žádné skupině, ale pokroky v léčbě a péči jsou značné a s tím už se dá dobře pracovat.


publikováno: 28. 4. 2021, v rubrice Medicína
Štítky: alergie, astma, dítě, těhotenství

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+