Jak na očistu ledvin? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jak na očistu ledvin?

2. 6. 2022

Ledviny plní v našem těle řadu důležitých funkcí a některé z nich, jako třeba ta očistná, jsou životně důležité. Jakou údržbu však potřebují ledviny samotné, aby mohly bezchybně fungovat?

Důležitá čistička

Ledviny se nacházejí pod hrudním košem v dolní části zad a jejich hlavním úkolem je odstraňovat z těla odpadní látky, které jsme získali hlavně příjmem stravy a tekutin. A není to malý úkol. Ledviny přefiltrují asi 226 litrů krve za den a odstraňují asi 2,26 litru odpadních produktů a nadbytečné množství tekutin z moči.

Ledviny také tvoří tři důležité hormony: erytropoetin (stimuluje kostní dřeň k tvorbě červených krvinek), renin (reguluje krevní tlak) a kalcitriol (aktivní forma vitaminu D, který má důležitou roli v kostním metabolismu).

Pitný režim jako nejlepší forma očisty

Ledviny si zaslouží péči po celý náš život a první, co by nás mělo zajímat, je náš pitný režim. Pokud přijímáte dostatek tekutin, ledviny by měly fungovat dobře. Tekutiny naše tělo potřebuje také k látkové výměně a odplavování škodlivin.

Tělo každý den ztratí zhruba 2,5 litru tekutin – částečně je doplníme v rámci potravin, asi půl litru si tělo dokáže vyrobit v rámci metabolických procesů samo a zbytek musíme doplnit my. Potřebné množství tekutin je pro každé tělo jiné a záleží na mnoha faktorech. Existuje však obecný vzoreček pro výpočet optimálního denního příjmu tekutin: hmotnost v kg (ideální váha) x 0,035 = denní potřeba tekutin v litrech (například 70 kg x 0,035 = 2,45 litru/den) . Je třeba ale zdůraznit, že se jedná o vzorec založený na tělesné hmotnosti, nikoli na fyzické aktivitě, teplotě prostředí nebo zdravotním stavu. Orientačně můžeme správné nastavení pitného režimu kontrolovat také na toaletě, kam bychom měli zavítat cca 5–8× denně, moč by měla být světle žlutá a bez zápachu.

Jaké tekutiny jsou pro naše ledviny vhodné? Neperlivá voda, voda z kohoutku, jemně perlivá voda, ovocné čaje, slabé černé čaje, zelené čaje, zeleninové šťávy, ale i polévky. Jaké tekutiny jsou pro naše ledviny rizikovější? Minerální vody s obsahem sodíku, džusy, mošty, sirupy a šťávy, multivitaminové nápoje, energetické nápoje, alkoholické nápoje, ale i pravidelné užívání bylinných čajů.

„Zvláště obezřetní by u dodržování optimálního pitného režimu měli být starší lidé. Těm často jejich vlastní tělo neřekne, že má tekutin nedostatek. Pocit žízně se u nich totiž mnohdy vůbec nedostavuje,“ upozorňuje MUDr. Lucie Zachařová, nefroložka a primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare ve Vysokém Mýtě.

Zbavte se svých zlozvyků

Ledviny nevyžadují žádné speciální „čištění“, je ale jisté, že nevhodná strava, vystavování se toxinům a chronický stres mohou zdraví ledvin narušit. V tomto případě jim může očista prospět. Tou by ale měla být především změna naší životosprávy, kterou pomůžete nejen svým ledvinám, ale celému svému tělu. A určitě vám za to poděkuje!

„Detoxikace organismu, ať už celková nebo určitých orgánů, je velkým hitem. Osobně však lidem doporučuji, aby začali u sebe a zbavili se především svých zlozvyků jako je například kouření, pití přemíry alkoholu, nedostatečný pohyb či konzumace nezdravých potravin a polotovarů. Tím svým ledvinám prospějí nejlépe,“ radí MUDr. Lucie Zachařová, nefroložka a primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare ve Vysokém Mýtě.

Desatero pro zdravé ledviny

Existují doporučení pro zdraví našich ledvin, která mají na rozdíl od různých doplňků stravy a detoxikačních diet vysokou vědeckou oporu. Ty shrnuje naše desatero:

  1. Zakažte si kouření.
  2. Omezte konzumaci alkoholu a kofeinu.
  3. Udržujte svůj krevní tlak v normě.
  4. Kontrolujte pravidelně hladinu cukru v krvi.
  5. Kontrolujte hladinu cholesterolu v krvi a upravte svůj jídelníček (například zvyšte příjem zeleniny a vlákniny, vybírejte mléčné výrobky s nižším obsahem tuků)
  6. Pijte dostatek vody.
  7. Omezte příjem soli na 5 g/den (například eidam vyměňte za tvarohovou pomazánku)
  8. Udržujte si optimální hmotnost (snižte nebo omezte příjem masa, drůbeže, uzenin a zařaďte pravidelně zeleninu k obědu tak večeři, třikrát týdně zařadit odlehčené, zeleninové nebo vegetariánské večeře).
  9. Nestresujte se (najděte si techniky, jak se uvolnit a umět řešit stresové situace).
  10. Zařaďte pravidelnou pohybovou aktivitu (například ujděte 5 km/den nebo choďte pravidelně plavat).

Nezapomínejte na preventivní prohlídky u lékaře

Pokud chceme skutečně pečovat o zdraví našich ledvin, měli bychom také využívat jednou za dva roky pravidelných preventivních prohlídek u svého praktického lékaře. Díky nim máme šanci zdarma zjistit, zda netrpíme nějakou civilizační chorobou i jak nám pracují ledviny. prostřednictvím měření krevního tlaku, laboratornímu rozboru moči a případně krve, může lékař snadno odhalit abnormální hodnoty signalizující, že naše ledviny nejsou zcela v pořádku. V rámci preventivní prohlídky se provádí také laboratorního vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace, a to od 50 let věku ve čtyřletých intervalech u pacientů trpících diabetem, hypertenzí nebo kardiovaskulárními komplikacemi, což jsou choroby, které mohou negativně ovlivňovat naše ledviny. Koncentrace kreatininu v séru slouží jako spolehlivý ukazatel stavu našich ledvin.


publikováno: 2. 6. 2022, v rubrice Medicína
Štítky: detox, imunita, ledviny, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+