Jak se bránit zánětu močového měchýře? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jak se bránit zánětu močového měchýře?

25. 7. 2011

Pohlavní styk je jednou z běžných příčin zánětu močového měchýře, protože jsou močová trubice a vagina oddělené pouze 2 až 3 mm silnou tkání. “Při pohlavním styku se mohou všudypřítomné bakterie mechanicky vmasírovat ženskou krátkou močovou trubicí do močového měchýře. S ohledem na sexuální aktivitu typicky probíhající ve večerních hodinách mají tyto bakterie pak dostatek času kolonizovat močové cesty, pokud se žena nedojde po pohlavním styku vymočit … a po krásném večeru následuje velmi nepříjemné ráno. Infekce je v 90 % případů způsobena bakteriemi E.Coli, které jsou přirozeně přítomné v dolní části zažívacího traktu a v oblasti zevního genitálu. Právě při pohlavním styku se tyto bakterie mohou přenést do dolních močových cest,” vysvětluje MUDr. Viktor Vik z Fakultní Thomayerovy nemoc-nice v Praze.

Nemoc líbánek

Protože je infekce močových cest v mnoha případech spojena s častým či intenzivním milováním, přezdívá se zánětu močových cest “nemoc líbánek“ nebo „nemoc svatební cesty“. „Infekce opravdu bývá mnohem častěji diagnostikována např. po víkendech,” dodává Viktor Vik. Není proto divu, že ještě v nedávných dobách lékaři doporučovali ženám trpícím opa-kovanými záněty sexuální abstinenci. Nepříjemné záněty močových cest mohou být hlavní překážkou v udržování zdravého sexuálního života. Cystitida totiž zároveň snižuje sexuální potěšení. “Pokud žena prodělává zánět močového měchýře, často se sexu vyhýbá, protože je pro ni bolestivý,” komentuje doktor Vik.

Brusinky nedovolí bakteriím uhnízdit

K předcházení opakovaných infekcí močových cest a zachování zdravého sexuálního života někteří lékaři doporučují konzumaci amerických brusinek. Výzkumy ukázaly, že toto ovoce obsahuje rostlinné látky, tzv. proantokyanidy (PAC), které zamezují bakteriím v usazování na stěnách močových cest. Bakterie jsou díky těmto účinkům z močových cest snadněji odplavovány společně s močí a infekce nemá šanci propuknout. Americké brusinky jsou navíc stoprocentně přírodním produktem bez vedlejších účinků. Mohou být konzumovány pravidelně a tím, že se díky nim vyhnete zánětům, předcházíte nutnosti opakovaného nasazování antibiotik, která organismus zatěžují.

Čtyři triky, jak se vyhnout zánětům močových cest

Urolog Mudr. Vik doporučuje 4 jednoduché praktiky, jež ocení každá žena, která se chce vyhnout zánětům močového měchýře.

1.Prázdný močový měchýř před sexem. “Nezní to zrovna eroticky, ale funguje to. Pokud se milujete, aniž byste se předtím řádně vyprázdnila, zvyšujete tím riziko, že se u vás zánět rozvine. Riziko infekce může snížit také močení následující bezprostředně po pohlavním styku, kterým se bakterie odplaví. A samozřejmě řádná hygiena před i po milování.“

2. Pít dostatečné množství tekutin „Doporučuji minimálně 1 až 1,5 litru tekutin denně, u žen trpícími opakovanými infekcemi močových cest samozřejmě více. Dostatek tekutin zajišťuje pravidelné vyprazdňování močového měchýře a tím i odplavování bakterií. Příjem tekutin musí být rozložen v průběhu celých 24 hodin. Nelze se domnívat, že pokud celý den nic nevypiji, tak to poté večer doženu lahví minerálky. Rovněž je velmi důležité nepředržovat moč a svému močovému měchýři při potřebě vyhovět.“

3. Pravidelně konzumujte brusinky. “Ať už ve formě tablet nebo koncentrovaného, nejlépe 100%, džusu. Nejčastěji doporučuji naředit 75 ml 100% koncentrovaného džusu v 1,5 litru vody a pít tuto směs během celého dne. Touto cestou pacientka přijímá dostatečné množství PAC obsaženého v brusinkách a zároveň do sebe dostane dostatek tekutin. K dosažení podobného efektu se však hodí jakákoliv forma brusi-nek. Doporučená denní dávka se pohybuje kolem 30 g sušených nebo 375 ml čers-tvých amerických brusinek.

4. Užívejte vitamin C. „Vitamin C, kterému se v chemické terminologii říká kyselina askorbová, se vylučuje výhradně močí, což ji zkyseluje a vytváří nepříznivé prostředí pro množení bakterií E.Coli, které jsou hlavní příčinou ženských infekcí močového měchýře.” Dobrým zdrojem vitaminu C mohou být opět americké brusinky, ale pouze v čerstvé formě. Ty obsahují 13,3 mg PAC na 100 g.

Důležité je ale dodat, že každá žena, která již zaznamená příznaky zánětu močových cest, by měla neprodleně navštívit svého lékaře, který jí předepíše patřičnou léčbu pomocí antibiotik!

Brusinky pomáhají předcházet infekcím močových cest

Nejrůznější vědecké studie dokazují, že k dosažení stálé ochrany před infekcemi močových cest je důležité konzumovat PAC každý den. Brusinky tyto rostlinné látky obsahují, ať už je konzumujete v sušené podobě, v tabletách, jako brusinkový džus, koncentrát nebo ve formě jiného produktu s obsahem amerických brusinek. Studie vycházející z Harvardské lékařské fakulty v Bostonu dokázaly, že 300 ml brusinkového džusu nebo 30 g sušených čerstvých brusinek samotných nebo obsažených v dalších produktech denně mohou znatelně snížit riziko návratnosti zánětů močových cest.

Zánět močového měchýře je zánět dolních močových cest a nejčastěji trápí ženy. V 90 % případů je způsoben bakteriemi E.Coli. Zánět močového měchýře v Česku prodělá alespoň jednou v životě více než polovina ženské populace.


publikováno: 25. 7. 2011, v rubrice Medicína
Štítky: bolest, nemoci, prevence, sex, zánět

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+