Jak si má dítě čistit správně zoubky? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jak si má dítě čistit správně zoubky?

24. 7. 2012

Mléčné zuby, odborně nazývané zuby dočasné, se prořezávají od 6. do 30. měsíce věku. Ve 2,5 letech mají děti obvykle všech 20 dočasných zubů. S péčí o ústní hygienu by měli rodiče začít asi v 6. – 8. měsíci věku. Ke stírání zbytků potravy ze zoubků se hodí navlhčený kousek gázy, ve speciálních prodejnách se dají zakoupit i prsťáčky a další druhy kartáčků pro kojence. Více se odzvíte od MUDr. Jiřího Pekárka, majitele Domu zubní péče o dítě a rodinu v Praze a bývalého prezidenta České stomatologické komory.

První kartáček

Po prořezání prvních dočasných stoliček, kolem 1. roku, doporučujeme začít postupně používat dětský zubní kartáček a zubní pasty s fluoridy, které posilují dosud nezralou zubní sklovinu. Obsah fluoridů se udává v jednotkách ppm F-. Dětem od 1 do 2 let stačí kartáček lehce potřít pastou s obsahem fluoridů do 500 ppm. Od 2 let používáme pastu s koncentrací fluoridů kolem 1000 ppm, ve velikosti hrášku. Malé děti část pasty polykají, proto je učíme ústa vyplachovat.

Jak čistit?

Nejvhodnější technikou čistění od 1 do 3 let jsou drobné krouživé pohyby kartáčkem. Postupně čistíme všechny zubní plošky. Čištění zubů by mělo probíhat 2× denně, ráno po snídani a večer po posledním jídle nebo sladkém pití, a mělo by trvat 2 minuty.

Děti mezi 2. – 3. rokem se pokoušejí čistit si zuby samy. Podporou této snahy jim pomáháme vytvářet správné hygienické návyky. Dítě do 3 let však používá zubní kartáček pouze jako hračku a není schopno si zuby samo dobře vyčistit. Konečné čištění proto musí vždy provádět rodiče! Zubní kartáček je třeba udržovat v čistotě a umývat nejlépe pod tekoucí horkou vodou. Opotřebovaný zubní kartáček vyměňujeme za 2 až 3 měsíce.

Jak motivovat děti k čištění zubů

Pokud jsou rodiče sami přesvědčeni o tom, že lze zubnímu kazu zabránit omezením cukrů v potravě, pravidelným čištěním chrupu a používáním zubních past s fluoridy, jsou na dobré cestě motivovat i své děti. Podobně jako při vytváření dalších základních hygienických návyků u dítěte i v tomto případě je třeba postupovat pozvolna, s ohledem na věk, mentální vyspělost či spíše nevyspělost dítěte a jeho zručnost.

Kartáček zatím na hraní

Gumový kartáček můžeme dát malému dítěti do ruky ve chvíli, kdy sedí ve vaničce. Je to jeho první samostatné uchopení kartáčku, i když ho chápe pouze jako hračku. Do dvou let se občas s dítětem a jeho nevolí k zavádění kartáčku do úst budeme muset poprat, je ale třeba být trpěliví. Ani na nočník se dítě nenaučí chodit hned.

Ve 2 až 3 letech si dítě bude chtít čistit zuby samo. Nebráníme mu, nesmíme však zapomínat, že zhruba do 6 let si dítě není schopno zuby dokonale vyčistit a musí je tedy dočišťovat rodiče. Nejlepší motivací je vlastní příklad.

Napodobuje rodiče nebo starší sourozence

V zahraničí jsem viděl motivační pořady, kde si dítě čistilo zuby s tatínkem. Otec, který přes den není doma, bývá často autoritou vhodnou k následování. Děti rády napodobují rodiče nebo starší sourozence. Když vás uvidí při čištění zubů, budou vás následovat. Můžete si zuby čistit i společně. Pro kontrolu, jak dobře jste dětské, ale třeba i vlastní zuby vyčistili, můžete použít barvící tablety, které jsou k dostání v lékárnách a specializovaných prodejnách. Smějte se chvíli společně barevnými úsměvy, ale pak se přece jen důkladným čištěním vraťte k bílým zubům.

  • Kolem 1. roku života dítěte by měli rodiče se svým potomkem navštívit zubního lékaře. Ten dítě prohlédne a vysvětlí rodičům, jak pokračovat ve správném čištění zubů. Pokud rodiče dodržují zásady prevence zubního kazu, proběhnou i další prohlídky bez nutnosti ošetření, a tedy ke spokojenosti všech.

publikováno: 24. 7. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: dítě, hygiena, miminko, prevence, ústa, zuby

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+