Jak zajistíte potomkovi zdravý chrup bez zubního kazu? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jak zajistíte potomkovi zdravý chrup bez zubního kazu?

17. 9. 2013

Krásný úsměv je naší vizitkou, kterou však může pokazit kaz. Ve valné většině vzniká jako následek nedostatečné ústní hygieny. Jde o infekční onemocnění, které stejně jako každou jinou infekci, způsobují bakterie. Tedy bakterie ústní mikroflóry, hlavně streptokoky. Bakterie množící se v ústech tvoří kolonie, které se ve stomatologii nazývají plakem. Tyto kolonie následně rozkládají cukry obsažené v potravě na kyseliny, což se nejprve odrazí na naší sklovině. Sklovina je nejsvrchnější vrstva zubu a plní jakousi obranou funkci. Kyseliny způsobují odvápnění skloviny a bakterie, které jsou obsaženy v ústech, mohou dále pronikat hlouběji do zubu. Bílkovina, jež je nedílnou součástí zubu se tak díky působení těchto bakterií rozkládá a vzniká kaz. Pokud se onemocnění včasně nediagnostikuje, bakterie úřadují, kaz se zvětšuje a v horším případě dále rozšiřuje a napadá ostatní zuby.

Jak kazu předejít?

Prevence zubního kazu je zcela jednoduchá: čistit, čistit a zase čistit. Ale pozor! Je důležité, aby technika čištění zubů byla správná. Do každé základní hygieny by mělo patřit i čištění mezizubních prostor mezizubními kartáčky a nití. U dospělého jedince to není nic složitého – dvakrát denně provádět ústní hygienu, přičemž ta večer by měla být důkladnější a měla by se věnovat i zmíněnému mezizubnímu prostoru.

Jak čistit zoubky dítěti?

Mnohem lepší a hlavně účinnější je, pokud se kartáčku chopí jeden z rodičů. Malé dítě si své zuby nedokáže dostatečně dobře vyčistit a riziko vzniku zubního kazu je tak o mnoho vyšší. Malé dítě není nutné trápit mezizubními kartáčky, stačí důkladné čistění měkkým kartáčkem a zubní pastou obsahující fluoridy. Pomoci může i dlouhodobé užívání fluoridových tablet. Fluorid pomáhá zuby chránit před vznikem kazu.

Pravidelné prohlídky u zubaře

Zubní kaz nebolí, tedy alespoň v jeho počátečním stádiu, a tak vůbec nemusíte zjistit, že nějaký kaz vy nebo váš potomek má. Ideální je navštěvovat stomatologa po půl roce. První prohlídka zubů vaší ratolesti by měla být cca v jednom roce dítěte. Obecně je platné, že plně vyvinutý mléčný chrup má dítě do osmnácti měsíců života. Čím dříve si vaše dítě zvykne na stomatologické křeslo, tím lépe. Pokud ho do zubní ordinace přivedete prvně v pěti letech, když ho bolí zub, pak se nedivte, že bude téměř nemožné ho ošetřit.

Rizikové faktory

Existují ještě další preventivní opatření, které můžete pro své dítě a vlastně i pro sebe udělat. Vězte, že pokud bude mít váš potomek zkažené zuby, největším viníkem jste právě vy. Hlavním problémem menších dětí je tzv. „baby bottle syndrom“. Jednoduše to znamená podávání sladkých nápojů na noc a během noci, které už nenásleduje řádné čištění chrupu. Je velmi časté, že má dítě žízeň, když jde spát nebo se s tím pocitem v noci budí. Obvykle se mu dostane slazeného čaje, mléka s medem či různých ovocných šťáv, ve kterých jsou ještě navíc ovocné kyseliny, které mohou způsobit kažení zubu. Bohužel přibývá případů, kdy se dítěti zuby zkazí a zůstávají jen černé kořeny. Snažte se hned od začátku dítě naučit pít čistou neperlivou vodu či čaje bez přidání jakéhokoliv sladidla. Nejenže tak budete chránit zdraví zubů vaší ratolesti, ale ve značné míře také předejdete možné obezitě vašeho potomka. Druhou neřestí rodičů je olizování dudlíků či lžičky potomka. Obranyschopnost dítěte je nižší než je tomu u dospělého jedince a bakterie přenesené z úst rodiče tak mohou nadělat velkou neplechu.

Léčba u dětí

Asi nebude ničím novým, že pokud se kaz v chrupu objeví u dospělého jedince, je nutno jej vyvrtat, vyčistit a vyplnit plombou. U dětí je situace složitější – musí se zvážit mnoho faktorů a rozhodnout se, zda má vůbec smysl zub vrtat, nebo zda bude jednodušší ho rovnou vytrhnout. Ani výběr výplně není jednoznačný. Pan doktor Jan Stuchlík, který si v centru Prahy otevřel Dentální kliniku Jan Stuchlík, se k této problematice staví jasně: „Výplň by se měla vybírat dle typu kazu. Sám dávám přednost kompozitu, tedy bílé výplni. Aby byla plomba správně aplikována a dobře držela, je nutné provádět zákrok v absolutním suchu. U mě na klinice je standardem použití kofferdamu, což je gumová blána, která se nasadí na zuby a suché prostředí zajistí. Tato metoda je komfortnější nejen pro ošetřujícího lékaře, ale hlavně pro pacienta.“


publikováno: 17. 9. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: bolest, dítě, hygiena, nemoci, prevence, rodiče, školák, zubař, zuby

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+