Jednodenní chirurgie se stává trendem i v České republice | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jednodenní chirurgie se stává trendem i v České republice

24. 9. 2021

Kýla, křečové žíly či postižení menisku. Zatímco dříve podobné operační výkony vyžadovaly spoustu času a plánování, dnes je lze provádět v režimu takzvané jednodenní chirurgie. Jedná se o moderní postup léčby, který se provádí minimálně invazivním způsobem a oproti klasickým metodám nevyžaduje dlouhodobou hospitalizaci. Jednodenní chirurgie přináší celou řadu výhod a v medicíně se o ní hovoří jako o celosvětovém trendu. V rámci zdravotnické skupiny EUC je možné se na zákrok v tomto režimu objednat prostřednictvím nového, uživatelsky přívětivého webu.

Operace jsou šetrnější a zůstávají po nich drobné jizvy

„Přístup k moderním metodám a přístrojům nám umožňuje provádět daleko šetrnější chirurgické výkony a zvýšit tak kvalitu péče,“ uvádí MUDr. Zdislav Šíp, chirurg z EUC Kliniky Ústí nad Labem, a dodává: „Dnes je možné většinu břišních operací provádět miniinvazivně – laparoskopicky. Operace jsou pro pacienta šetrnější a zůstávají po nich jen drobné jizvy, doba strávená v nemocnici je díky tomu také výrazně kratší. Navíc, rekonvalescence v domácím prostředí a s blízkými má pozitivní vliv na psychický stav pacienta, což rychlejšímu zotavení dále napomáhá.“

V trendu zvyšujícího se počtu jednodenních operací existují výhody jak pro pacienta, tak i pro zdravotnické zařízení, v němž je zákrok prováděn. Pro pacienta je předností výkonu především jeho šetrnost a kratší doba rekonvalescence. Při zákrocích se používají miniinvazivní metody, které organismus minimálně zatěžují a umožňují tak rychlý návrat do běžného života. Navíc tím, že pacient je schopen opustit kliniku téměř hned po zákroku, snižuje se riziko nemocničních nákaz a zkracuje se doba jeho pracovní neschopnosti. Jednodenní hospitalizaci podporují i zdravotní pojišťovny, neboť jde o péči v mnoha případech finančně méně nákladnou.

„Jednodenní chirurgie je jednoznačný trend. Jde o moderní a výhodné řešení jak pro pacienty, tak i pro poskytovatele péče, a tím celé zdravotnictví,“ sděluje MUDr. Jiří Madar, ortoped a výkonný ředitel strategického rozvoje zdravotnické skupiny EUC. „Ve srovnání s ostatními vyspělými evropskými státy je v České republice pořád málo využívána. V severských zemích se podíl operací v tomto režimu pohybuje okolo 45 % v Čechách je to pouze 5 %. Ale na našich klinikách již v poslední době pozorujeme rostoucí zájem o jednodenní zákroky,“ doplňuje MUDr. Madar.  

V rámci jednodenní chirurgie lze řešit celé spektrum potíží vyžadujících jednodušší chirurgický zákrok. Provádí se tak již celá řada běžných gynekologických, urologických, očních, cévních či ortopedických operací, které alespoň jednou v životě podstoupí skoro každý. Pacienti jsou hned po výkonu krátkodobě umístěni na lůžko. Podle typu zákroku a na základě zdravotního stavu jsou obvykle propuštěni domů ještě týž den. Následná pooperační péče probíhá již zcela ambulantně, a to až do ukončení léčby. Pro pacienty českých pojišťoven je i tento typ operačního výkonu pojišťovnou plně hrazen.

„Mezi nejžádanější operace u nás patří artroskopie kolenního kloubu a operace vbočených palců nohou moderními technikami. Postupně stoupá i počet pacientů, kteří přicházejí k operaci křečových žil, k operaci všech typů kýl, ošetření hemoroidů a k zákrokům z oblasti estetické medicíny,“ říká doc. MUDr. Rastislav Hromádka, Ph.D., ortoped a vedoucí lékař operativy Canadian Medical, a doplňuje: „Možnost využití jednodenní chirurgie oceňují i rodiče pacientů našeho oddělení dětské chirurgie na klinice Waltrovka v Praze. Hospitalizace je pro děti často větším stresem než samotný operační zákrok, a proto je snaha zkrátit dobu strávenou na lůžku mimo domov zcela zásadní.“

V současné době zdravotnická skupina EUC provozuje čtyři pracoviště jednodenní chirurgie, a to v Praze, Kladně, Zlíně a Ústí nad Labem.

  • Objednat se na plánovanou operaci je nově možné i přes internet, prostřednictvím webových stránek EUC na: https://euc.cz/operacni-pece/. Pacienti zde najdou všechny potřebné informace o zákroku a zároveň i o pracovišti, které jej provádí. Objednání je možné vyřídit i bez předchozího doporučení praktického lékaře.

publikováno: 24. 9. 2021, v rubrice Medicína
Štítky: operace

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+