Jízda na kole může zhoršovat kvalitu spermií | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jízda na kole může zhoršovat kvalitu spermií

17. 7. 2020

Cyklistika a saunování – tyto oblíbené aktivity mohou podle lékařů zhoršovat kvalitu spermií, a tedy negativně ovlivňovat mužskou plodnost. U obou činností dochází k nadměrnému zahřívání varlat a s tím spojenému zhoršení kvality spermií. Inuité dokonce používají saunu jako formu antikoncepce.

Horko spermiím nesvědčí

„Varlata musí mít o jeden teplotní stupeň méně než zbytek lidského těla. Proto jsou umístěna mimo dutinu břišní – aby se tolik nezahřívala. Například muži, kterým varlata nesestoupila, mají zhoršenou spermatogenezi, tedy vývoj spermií. Pohlavní orgány se zahřívají právě cyklistům, kteří v upnutých oblecích urazí desítky kilometrů. Záleží samozřejmě na tom, kdy muž se sportem začne, ale u mladých cyklistů to bývá problém,“ vysvětluje specialista na umělé oplodnění z olomoucké kliniky IVF Clinic MUDr. Štěpán Machač, PhD.

Varlata se ale nezahřívají pouze u cyklistiky. Trpí také při pobytu ve vířivce nebo v sauně. Podle vědců má právě dlouhodobé saunování vliv na počet a kvalitu spermií. „Více než tři sauny týdně pohybující se okolo 100 °C mají negativní vliv na spermie a minimálně na přechodnou dobu způsobují pokles mužské plodnosti. Inuité dokonce pracují se saunováním jako s antikoncepcí, a přirozeně tak regulují početí dítěte,“ doplňuje MUDr. Pavel Otevřel z reprodukční kliniky Reprofit.

Pohyb je pro plodnost prospěný

V obecné rovině ale cvičení plodnost podporuje a každý, kdo plánuje založit rodinu, by měl nějaký pohyb do svého diáře zařadit. Tělo při sportu navíc produkuje hormony, které zvyšují sexuální touhu. „Při sportování se v těle uvolňují endorfiny a androgeny, což zlepšuje nejen naši náladu, ale zvyšuje to i sexuální touhu. Cvičením také dochází k většímu sebeuvědomění vlastního těla,“ uvádí MUDr. Otevřel.

Pravidelné rekreační cvičení navíc zlepšuje zdraví i kondici a vede k redukci hmotnosti. Obezita totiž početí dítěte může také velmi zkomplikovat. Nic se ale nesmí přehánět. „Jakmile má ženské tělo pocit, že už je dlouhodobě příliš vysílené, zastaví jako první rozmnožovací funkci. To znamená, že ženy přestanou menstruovat. Běžné je to například u vytrvalostních sportů,“ říká MUDr. Machač. Menstruace se obvykle znovu objeví v momentě, kdy tělo přestane mít nadměrnou zátěž. U mladých sportovkyň ve vývinu může dokonce dojít k nevratnému poškození vaječníku, a tedy k poruchám ovulace.

„Před 20 lety k nám běžně chodily sportovkyně z vrcholových středisek, které měly problémy s početím dítěte. V dnešní době už je takových případů naštěstí výrazně méně,“ vysvětluje MUDr. Otevřel. Plodnost sportovců také ničí nebezpečné užívání zakázaných látek, především steroidů. Potlačují totiž tvorbu pohlavních buněk.

„Tělo přestane produkovat spermie nebo vajíčka a obvykle i několik měsíců trvá, než se vše vrátí k normálu. V případě, že sportovec bere steroidy v dospívání, hrozí, že se tvorba pohlavních buněk vůbec neobnoví. Paradoxem je, že se u lidí, kteří berou steroidy, zvyšuje sexuální touha. Plodnost ale naopak rapidně klesá,“ dodává MUDr. Otevřel.


publikováno: 17. 7. 2020, v rubrice Medicína
Štítky: cvičení, kolo, muž, neplodnost

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+