Jsou Češky při sexu zodpovědné? Jak lze řešit nechtěné početí? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jsou Češky při sexu zodpovědné? Jak lze řešit nechtěné početí?

13. 9. 2013

I ten nejzodpovědnější člověk čas od času zapomene na své zásady a nechá se unést vlnou bezstarostnosti. Problém nechráněného styku se přitom zdaleka netýká jen mladých, kteří se na podzim vracejí do školních internátů a na vysokoškolské koleje. Pomineme-li vysoké riziko onemocnění pohlavními chorobami, aniž bychom jej chtěli jakkoli zlehčovat, můžeme se naštěstí v případě nechtěného početí spolehnout na záchrannou brzdu. Takzvanou „pilulku po“, která při požití do 72 hodin po rizikovém pohlavním styku předejde otěhotnění. Jak moc české ženy tuto možnost znají a využívají?

Průzkum mezi ženami a farmaceuty

Průzkum pro společnost Richter Gedeon provedený agenturou Millward Brown ve 14 zemích včetně České republiky se na tuto a další otázky tázal 6 600 žen ve věku 15 až 49 a vyzpovídal také 520 farmaceutů. Že je nezbytně nutné bezprostředně po nechráněném sexu použít nouzovou antikoncepční pilulku, si myslí 45 procent respondentek v Čechách. To je o pět procent méně žen, než činí průměr v ostatních zemích.

Co bych dělala, kdybych si myslela, že jsem nechtěně otěhotněla?

Hned ráno bych, ať se děje cokoliv, sehnala a užila pilulku po,“ shoduje se 29 procent Češek. Jak by se ale zachovali ostatní? Necelá čtvrtina českých žen (24 procent) by si pilulku obstarala jen v případě, že by jim, v závislosti na menstruačním cyklu, hrozilo vysoké riziko otěhotnění. Metoda vypočítávání plodných dnů je ale značně riskantní. „Metoda neplodných dnů je ze všech antikoncepčních metod nejméně spolehlivá. Ročně otěhotní 25 procent žen spoléhajících na tuto metodu. Většinou totiž neexistuje přesný menstruační cyklus, není tedy možné matematicky přesně určit ovulaci,“ upozorňuje gynekolog Jiří Dvořák s tím, že podobně riskantní je metoda přerušované soulože. Při tomto druhu antikoncepce otěhotní ročně dokonce 27 % žen.

Hlavní roli hraje čas!

A jak by se po riskantním sexuálním styku zachovaly ostatní ženy, které se zúčastnily průzkumu? Osm procent z nich by se poradilo s někým z rodiny či s kamarádkou, 10 procent s internetem a celých 35 procent by zašlo ke gynekologovi. Zde však hraje hlavní roli čas. Záchrannou tabletku je třeba použít co nejdříve po nechráněném pohlavním styku, nejpozději však do 72 hodin. S vyšším časovým odstupem riziko otěhotnění vzrůstá, takže se nevyplácí čekat. Pokud k „nehodě“ dojde v pátek večer, uplyne do pondělní návštěvy ordinace spoustu času. Pohotovostní antikoncepce je naštěstí dostupná ve většině lékáren bez lékařského předpisu, byť s omezením. To znamená, že bez receptu si ji mohou koupit pouze ženy a dívky od 16 let na základě předložení osobního dokladu. Dívky, kterým ještě nebylo 16 let, musejí navštívit lékaře a požádat o vystavení receptu.

Jak se na užití pilulky dívají lékaři?

„Pohotovostní antikoncepci, kam patří i Escapelle, může bez problémů používat většina žen. Existují však stavy a onemocnění, při kterých se pilulka použít nesmí, například při alergii na léčivo nebo některou z pomocných látek. Ženy s těžkou poruchou jater nebo s chronickým zánětlivým onemocněním střev by se měly před použitím „pilulky po“ poradit se svým lékařem. Jinak jde ale o nepoměrně menší zásah do organismu, než v případě nutnosti umělého přerušení těhotenství,“ vysvětluje Dvořák. Mechanismus účinku Escapelle spočívá v zabránění ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku). Dochází také ke změně děložní výstelky a tím je zabráněno uhnízdění vajíčka v děloze. Pokud však již došlo k uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze, „pilulka po“ nebude účinkovat a nijak neovlivní započaté těhotenství.

Více informací www.escapelle.cz a u vašeho gynekologa či lékárníka


publikováno: 13. 9. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: antikoncepce, sex, seznámení, těhotenství

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+