Karanténa ochránila mnoho alergiků před jarními pyly | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Karanténa ochránila mnoho alergiků před jarními pyly

1. 5. 2020

Pálí vás oči a nekontrolovatelně kýcháte? Není divu, venku všechno kvete a alergie se plnou silou „rozjely“ napříč populací. Letošní jaro ale má své zvláštnosti i pro alergiky. Liší se mírou expozice pylů. V době květu olše a lísky totiž ještě neplatila žádná režimová opatření, zatímco nástup sezony břízy byl už spojený s karanténními doporučeními.

Pylová sezona

Dobrá příprava je základ, tímto heslem se už léta řídí alergologové a imunologové v Česku, kteří mají v péči téměř polovinu naší populace (30–40 % obyvatel). Naprostá většina pacientů má všechny potřebné léky doma už dávno před počátkem pylové sezony.

„Alergici díky tomu mohou okamžitě snížit první příznaky pylové alergie, které někdy přicházejí naprosto nečekaně,“ vysvětluje MUDr. Mgr. Jitka Petanová, CSc. z Ústavu imunologie a alergologie VFN a 1. LF UK.

Když začala v březnu karanténa, nebyl proto žádný důvod k výjimečným opatřením ani panice. „Na našem oddělení pokračovala péče o pacienty, kteří potřebují pravidelnou ambulantní terapii, například aplikace alergenové imunoterapie. Řešili jsme i nenadálé akutní problémy. S ostatními pacienty jsme jejich dotazy a případné obtíže konzultovali po telefonu, abychom předešli riziku hromadění lidí na oddělení,“ vypočítává MUDr. Petanová a pokračuje: „Teď už fungování ambulancí probíhá v normálním režimu, zveme pacienty na plánované kontroly tak, jak jsou zvyklí i v nekoronavirové době. Samozřejmě stále dodržujeme doporučená zvýšená hygienická a protiepidemická opatření.“

Izolace částečně pomohla

Karanténní opatření načas výrazně omezila volný pohyb lidí, výlety do přírody, pikniky i sportování na čerstvém vzduchu. Nepopulární opatření do určité míry alergiky ochránila, protože je vystavila nižšímu působení pylů. Podobně může izolace zafungovat u malých dětí. Bývají totiž v jarních měsících častěji nachlazené a v dětských kolektivech si virózy, kašel a rýmy spolehlivě navzájem předávají. Letos jsme se tomu vyhnuli. „Na druhé straně naší populaci hrozí rizika spojená s omezením fyzické aktivity. Pohyb doporučujeme všem pacientům s alergiemi. Pomůže s imunitou a pročistí hlavu,“ dodává doktorka Petanová a zároveň upozorňuje: „Alergici ale musí dodržovat pravidla při pobytu venku. K nim patří sportovat nebo chodit na procházky nejlépe ráno a po dešti, v době, kdy jsou alergeny v ovzduší v nižších koncentracích, po návratu domů by se měli osprchovat, umýt si vlasy a dbát na pitný režim.“

Pylová sezona je a zase bude

Zatím se ta letošní ničím neliší od loňského roku. Není proto žádný důvod ke zbytečným obavám. Žijte jako vždycky, užívejte pravidelně předepsané léky, sledujte pylové zpravodajství a přizpůsobte mu svoje aktivity. Jediné, co se změnilo, je častější pobyt alergiků doma díky home office, karanténě nebo péči o potomky. „Při přechodu do venkovního prostředí proto může být náraz expozice pylům mnohem intenzivnější než v předchozích letech. Počítejte s tím. Neznamená to v žádném případě zhoršení vaší alergie, což je dobrá zpráva,“ uzavírá MUDr. Petanová.

www.vfn.cz


publikováno: 1. 5. 2020, v rubrice Medicína
Štítky: alergie

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+