Kdo má očkování proti chřipce hrazeno pojišťovnou? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Kdo má očkování proti chřipce hrazeno pojišťovnou?

25. 9. 2017

Jak to bude letos na podzim s úhradami očkování proti chřipce? Pro ochranu před chřipkou je třeba absolvovat očkování každoročně, nejlépe už na podzim ještě před začátkem chřipkové sezóny. Z veřejného zdravotního pojištění ho mají hrazené senioři nad 65 let a další zákonem vyjmenované skupiny zdravotně oslabených a rizikových pojištěnců (viz dále).

Dražší vakcínu doplatíte

U lékaře tito pojištěnci neplatí vůbec nic, pokud si nechají aplikovat vakcínu, kterou pojišťovny – jako ekonomicky nejméně náročnou variantu – plně hradí. Která konkrétní vakcína je tou ekonomicky nejméně náročnou, se může měnit. Vychází to totiž z rozdílu aktuálních cen jednotlivých vakcín a výše jejich úhrad pojišťovnou, což určuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. V sezóně 2017–2018 je plně hrazená vakcína VAXIGRIP, jejíž cenu pokryje (v případě balení 20×0,5ML) stanovená úhrada z veřejného zdravotního pojištění ve výši 150,12 Kč za 1 dávku. Pokud si pojištěnec vybere jinou vakcínu, musí cenový rozdíl lékaři na místě doplatit. Nejdražší je nová čtyřvalentní vakcína VAXIGRIP TETRA; v lékárně může stát maximálně 486 Kč, takže u ní by rozdíl mohl být až 336 Kč. Aplikaci ale pojišťovna hradí i u dražších vakcín.

Kdo má nárok na očkování zdarma?

Zákonem stanovené skupiny pojištěnců, kterým zdravotní pojišťovny hradí vakcínu (léčivý přípravek obsahující očkovací látku v provedení nejméně ekonomicky náročném) a aplikaci vakcíny proti chřipce, jsou celkem čtyři. První jsou všichni pojištěnci nad 65 let věku. Další pak pacienti po odstranění sleziny nebo po transplantaci krvetvorných buněk. Třetí skupinou jsou pacienti, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest nebo ledvin nebo diabetem. Nikoli tedy např. každý diabetik, ale jen ti se závažným onemocněním, kteří mají nasazené léky. Čtvrtou skupinou jsou osoby umístěné ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.

  • Ostatní zájemci, kteří nepatří do vyjmenovaných rizikových skupin, si očkování proti chřipce musí zaplatit. Mohou na něj ale získat příspěvek ve výši 150 Kč – více informací najdete na stránkách www.vzp.cz/vy­hody.

Další očkování

Připomínáme ještě, že pojištěnci nad 65 let mohou mít hrazené i očkování proti pneumokokovým infekcím, pokud se pro ně rozhodnou. Tyto infekce patří k nejnebezpečnějším komplikacím chřipky a ohrožují hlavně seniory a malé děti. Novinkou od 1. září 2017 je, že pro nepovinné očkování seniorů proti pneumokokům je stanovena jako ekonomicky nejméně náročná varianta vakcína Prevenar 13 (místo vakcíny Pneumo 23, která již není v ČR na trhu). Pojištěnci ve věku nad 65 let tedy mohou získat očkování vakcínou Prevenar 13 zcela zdarma. Děti mohou mít očkování proti pneumokokům hrazené, pokud jim jsou všechny dávky vakcíny aplikovány do 7. měsíce věku. Plně hrazenou variantou je pro ně očkování vakcínou Synflorix.

Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí


publikováno: 25. 9. 2017, v rubrice Medicína
Štítky: chřipka, imunita, očkování, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+