Klinika ISCARE má nejmodernější zařízení pro diagnostiku a léčbu onemocnění trávicí trubice | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Klinika ISCARE má nejmodernější zařízení pro diagnostiku a léčbu onemocnění trávicí trubice

17. 10. 2014

Klinické centrum ISCARE otevřelo špičkovou endoskopickou vyšetřovnu a zákrokový sál. „Vybavení endoskopického pracoviště systémem EndoAPLHA patří v současnosti mezi nejmodernější zařízení, která jsou na světě v této oblasti dostupná. V celé Evropě ho pacientům může nabídnout pouze pět nemocnic,“ vysvětlil prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc, přednosta kliniky ISCARE. Koncept vyvinutý firmou Olympus využívá nejmodernější interaktivní techniku s vysokým rozlišením FullHD, což umožňuje pohodlnější, přesnější a rychlejší vyšetření. Přitom mohou pacienti vyšetření podstoupit v rámci zdravotního pojištění.

Lékař pacientovi ukáže výsledek vyšetření a podrobně mu vysvětlí možnosti léčby

Nový sál má jako jediný endoskopický sál v ČR kompletně skleněné stěny, což umožňuje snadnější udržování hygieny a výrazně se tím snižuje riziko přenosu infekce. Místnost je vybavena jednou velkoplošnou obrazovkou a dvěma menšími monitory, na kterých lékař pacientovi ukáže výsledek vyšetření a podrobně mu vysvětlí možnosti léčby. Jedná se především o zákrokový sál, kde se budou provádět endoskopické, terapeutické zákroky, jako je odstraňování menších nádorů trávicí trubice, zástava krvácení, nebo rozšiřování zúžených úseků trávicí trubice.

Sál poslouží ke vzdělávání lékařů

Nový sál je také plně interaktivní, což otevírá dosud ne zcela běžné možnosti v rozvoji léčby a vzdělávání lékařů. Nabízí možnost živého vysílání z prováděného výkonu např. na lékařské kongresy či on-line konzultace s odborníky na druhé straně světa. ISCARE plánuje svoji novou technologii poskytnout pro školení nových lékařů po celé České republice.

„Vyšetření pomocí techniky s nejvyšší kvalitou obrazu na třech monitorech umožňuje přesnější posouzení nálezu na sliznici trávicího ústrojí, umožní také intra-operační porovnání nálezů s předcházejícími vyšetřeními, nebo s výsledky jiných zobrazovacích metod jako je výpočetní tomografie, magnetická rezonance nebo ultrazvukové vyšetření, doplnil profesor Milan Lukáš.

Oxid uhličitý při vyšetření proti vzduchu

Tento moderní, interaktivní přístup usnadní provádějícímu lékaři rozhodnutí o volbě léčebné strategie nebo o dalších nezbytných vyšetření. Zabudování přístrojů do zavěšených stativů usnadní manipulaci i přístup k vyšetřovanému pacientovi. Nově se také k endoskopickému vyšetření využije oxid uhličitý. Oproti vzduchu je pro pacient daleko příjemnější, rychleji se vstřebá a pacient po vyšetření netrpí bolestmi. Celkový vzhled sálu a uvedené přístrojové a technické vybavení přispívají ke zlepšení komfortu vyšetření pro pacienty.

Boj s civilizačními chorobami střev

Nové pracoviště se specializuje zejména na diagnostiku a léčbu idiopatických střevních zánětů – Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy, které patří do spektra civilizačních onemocnění. Pro obě nemoci je typické, že se objevují u mladších osob kolem dvacátého roku života. Jde o chronická zánětlivá onemocnění střev, která vyvolávají vleklé trávicí poruchy a výrazně mohou snižovat kvalitu života postižených pacientů. Jejich výskyt se v posledních dvaceti letech v ČR výrazně zvyšuje. Příčina vzniku střevních zánětů není známá, nicméně rozhodujícím způsobem se uplatňují změny ve stravování a v životním stylu, které umožňují, aby došlo ke klinickým projevům dané genetické vlohy u predisponovaných jedinců. Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty kliniky ISCARE I.V.F. a.s. je největší zařízení v ČR, které se na diagnostiku a léčbu těchto onemocnění specializuje. V centru ISCARE se dlouhodobě léčí přes 3 600 těchto nemocných z celého území ČR. Více než 460 z nich dostává nákladnou biologickou léčbu. Nový endoskopický sál EndoAPLHA se využije také pro tyto pacienty, k diagnostickým i léčebným účelům.

www.iscare.cz/ib­d.html


publikováno: 17. 10. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: nemoci, nemocnice, nové technologie, střeva, zánět, zažívání

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+