Maska pomůže dýchat lidem se spánkovou apnoí | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Maska pomůže dýchat lidem se spánkovou apnoí

13. 2. 2013

Zdravý spánek vnímá většina z nás jako samozřejmost, ale až 5 % populace trpí chronickými poruchami spánku. Například obstrukční spánková apnoe je už závažné onemocnění. Přestože jsou její příznaky, jako chrápání, velmi nápadné, nebývá včas diagnostikována a neléčená je pak provázena zdravotními riziky, jako je nadváha, diabetes a vysoký krevní tlak. Nejčastější a obvykle nejvhodnější formou léčby je metoda CPAP (Continuous Positive Airway Pressure), kdy se do horních cest dýchacích přivádí z nosní nebo obličejové masky pod mírným tlakem vzduch, díky němuž se předchází kolapsu dýchacích cest a člověk může ve spánku volně dýchat.

Obstrukční spánková apnoe

Obstrukční spánková apnoe (OSA) je nejběžnější forma poruchy dýchání ve spánku, která obtěžuje přibližně 21 % mužů a 9 % žen starších 40 let. Výskyt onemocnění se snižuje na 4 % u mužů a 2 % u žen v případech, když je spánková apnoe diagnostikována s opakující se ospalostí během dne. Vyznačuje se hlasitým chrápáním a opakovaným, částečným nebo úplným kolapsem horních cest dýchacích během spánku. Každý z těchto kolapsů, tedy přerušení dýchání, trvá i několik desítek sekund a je ukončen probouzecí reakcí. To má za následek přerušovaný spánek a následně snížení bdělosti přes den. V pokročilých stádiích OSA může dojít k opakované zástavě dýchání až 100krát za hodinu.

Spaní bez nutné regenerace

„Spánková apnoe se projevuje tím, že člověk opakovaně během noci přestává pravidelně dýchat, což narušuje přirozený plynulý průběh spánku a jeho strukturu. Nemocnému pak chybí stádia spánku, která jsou pro regeneraci mozku klíčová,“ říká prof. MUDr. Karel Šonka, CSc., místopředseda České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu. „Informovanost o obstrukční spánkové apnoi se za poslední roky zvýšila, ale dosud není dostatečná. Stejně tak nemůžeme být spokojeni s malým podílem vyšetřených a léčených nemocných,“ dodává MUDr. Jana Vyskočilová, předsedkyně České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu

Philips System One Sleep Therapy těží z klinicky ověřeného algoritmu Philips Respironics s pokročilými technologiemi jako Digital Auto-TRAK pro stálý monitoring pacienta, uvolnění tlaku Flex a System One Humidity Control pro poskytnutí efektivní a příjemně vnímané terapie.


publikováno: 13. 2. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: chrápání, nemoci, prevence, spánek

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+