Máte metličky a křečové žíly?
Metličky a křečové žíly jsou jedním z viditelných projevů chronického žilního onemocnění. Nevypadají příliš vzhledně, proto se mnoho lidí rozhodne odstranit je zákrokem a už je nikdy řešit. Jenže ony se rády objevují znovu. Co dělat, aby se už nevrátily? Pro začátek je dobré vědět, že metličky a křečové žíly jsou důkazem, že žilní systém delší dobu nepracuje tak, jak má. Jakýkoliv zákrok na odstranění nevzhledných žilek však neřeší příčinu, proč vznikly.
Chronické žilní onemocnění začíná ve chvíli, kdy krev, která se vrací žilami zpět k srdci, teče pomaleji než ta, co přichází od srdce. Dochází k tomu například ve chvílích, kdy dlouho sedíte nebo stojíte, chybí vám pravidelná pohybová aktivita, nosíte často upnuté oblečení nebo těsné boty. Krev se začne v žilách městnat a objeví se první příznaky. Můžete pociťovat bolavé a oteklé nohy, noční křeče, pnutí nebo mít jakoby těžké překrvené nohy. Tady už je třeba zpozornět, i když zatím nemusíte vůbec žádnou metličku vidět.
„Impulsem k vyhledání odborníka by měly být hned první projevy onemocnění. Lékař zhodnotí stav a navrhne řešení, které kombinuje užívání léků na zpevnění žilní stěny – venofarmaka, kompresní terapii a režimová opatření. Chronické žilní onemocnění je celoživotní. Zpomalit progresi, aby nevznikaly další metličky, křečové žíly nebo trvalé otoky, které mohou být velmi omezující nejen při chůzi, může jen dlouhodobá nepřetržitá léčba,“ popisuje angioložka MUDr. Petra Zimolová z FN Motol Praha.
Jak vznikají křečové žíly?
Žilní stěna časem nápor nahromaděné krve nevydrží a trvale se roztáhne. Takto vznikají právě metličky, později křečové žíly. Slabost žilních stěn je dědičná, vznik žilního onemocnění je tedy způsobený kombinací genetiky a životního stylu.
Co se vzniklou křečovou žílou?
Jakmile si už na noze najdete metličku nebo křečovou žílu, najdete, zbavíte se jí jen operací nebo jiným typem zákroku. Mezi nejčastější patří skleroterapie, transkutánní ošetření laserem, flebektomie nebo třeba mechanicko-chemická ablace. Výběr zákroku závisí na typu, závažnosti a rozsahu metliček nebo křečových žil.
Aby se už nevrátily…
Pokud léčbu zanedbáte, metličky a křečové žíly, které jste si nechali draze odstranit, se mohou objevit někde jinde. Zhorší se i další projevy chronického žilního onemocnění. Z dočasných otoků se mohou stát otoky trvalé, bolest nohou začne být nesnesitelná a může se přidat i žilní zánět. Proto je vždy nejdůležitější navštívit lékaře hned jakmile pocítíte, že vám pravidelně otékají nohy, jsou bolavé, máte v nich křeče a pnutí.
„Je důležité myslet na to, že se zákrokem odstraní jen nevratné následky žilního onemocnění. Zákrok neřeší příčinu vzniku metliček a křečových žil, proto je velice důležité pokračovat i po něm v léčbě onemocnění a dodržovat režimová opatření. Jinak se mohou metličky i křečové žíly na dolních končetinách objevit znovu,“ varuje angioložka MUDr. Petra Zimolová.
Jak zabránit progresi žilního onemocnění nejen po zákroku?
- Pomáhejte žilnímu návratu cvičením a pohybujte nohama při všech příležitostech.
- Masírujte své nohy tak často, jak je to jen možné.
- Vyvarujte se přímého působení tepla (horké koupele).
- Sprchujte si nohy studenější vodou.
- Ulevte si odkládáním nohou do vyvýšené polohy.
- Předcházejte nadváze, která zatěžuje žilní systém.
- Dávejte přednost volnějším oděvům a pohodlné obuvi s nízkými podpatky.
- Navštěvujte pravidelně svého lékaře, aby mohl předepsat venofarmaka.
- Noste alespoň podpůrné kompresní punčochy.
Každý pacient by neměl zapomínat na to, že onemocnění nelze zcela vyléčit. Je tedy potřeba všechna opatření a léčbu dodržovat trvale.
Víte, že metličky a “křečáky” jsou žíly roztažené vlivem nahromaděné krve? Nejedná se jen o estetický problém, ale o chronické žilní onemocnění. Krev se nevrací zpět k srdci, ale zůstává v žilách dolních končetin. Progres onemocnění se nedá zcela zastavit, ale s pomocí odborníků a léků na zpevnění žilní stěny (venofarmak) můžete vývoj výrazně zpomalit. Trápí nevzhledné žíly i vás? Svěřte se do rukou lékařů. Na webu ŽILNÍ PORADNY najdete rady lékařů pro jednotlivá stadia i jak této nemoci předcházet. Také je tu pro vás bezplatná online poradna www.zilniporadna.cz