Meningokok, encefalitida, salmonelóza. Nutná je vždy rychlá pomoc | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Meningokok, encefalitida, salmonelóza. Nutná je vždy rychlá pomoc

26. 11. 2021

Je obecně známo, že imunita je schopnost organismu odolávat vnějším a vnitřním vlivům – například nemocem, cizorodým látkám, nebo také stresu. Pokud je však narušena, dochází k různým druhům onemocnění. U těch bakteriálního původu jde více než u jiných hlavně o čas.

Meningokoková meningitida

Invazivní meningokokové onemocnění znepříjemní každý rok život desítkám osob. Velkou část tvoří hlavně ti od patnácti do pětadvaceti let. Meningokok je může poznamenat na celý život a stává se, že některé o něj i připraví. Důvodem je bakterie zvaná Neiserria meningitidis, která se nejčastěji šíří kapénkami. Nosohltanem vstoupí do těla a setká-li se s oslabeným jedincem, může spustit invazivní meningokokové onemocnění v podobě sepse nebo meningitidy. Zprvu mírné příznaky, připomínající nachlazení nebo chřipku, se rychle zhoršují. U meningokokové meningitidy jde skutečně o minuty. K následkům totiž patří paralýza centrálního nervu, ztráta sluchu, amputace končetin, zjizvení kůže, epilepsie, poškození ledvin a další. Jediným a vhodným řešením je proto očkování, jehož smyslem je zajistit co nejdelší protektivní imunitu.

Klíšťová encefalitida

Klíšťata se neobjevují jen na jaře a v létě. Aktivní jsou i na podzim, který je z hlediska jejich výskytu nejrizikovější. Například jen vloni bylo od září do prosince hlášeno 31 % všech případů onemocnění. Bohužel lék na klíšťovou encefalitidu, kterou tito parazité šíří, zatím neexistuje. A to přesto, že k nákaze dochází už do dvou hodin po zakousnutí klíštěte.

První příznaky encefalitidy připomínají nachlazení. Bolest hlavy, celková únava těla a zvýšené teploty, které po pár dnech odezní. Po dvou až deseti dnech ovšem nemoc udeří v plné síle – nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, horečka, světloplachost a třes. Dlouhotrvající obrna hlavových nervů (vedoucí k obrně končetin) i postižení ner­vů či porucha sluchu je jen část následků, které nemoc přináší. 10 % postižených pociťuje i několik měsíců po prodělané klíšťové encefalitidě poruchy koncentrace, paměti, nespavost/spavost a úzkosti. Předejít tomu lze očkováním, na které přispívají zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů.

Salmonelóza

Salmonelóza je jednou z nejčastějších bakteriálních střevních infekcí na světě. Je všeobecně známo, že toto onemocnění obvykle spouští konzumace infikovaných potravin. Mezi hlavní projevy patří zvýšená teplota, křeče, bolesti břicha, zvracení a hlavně průjmy. Příznaky mohou trvat i několik dnů, a proto je třeba i v tomto případě jednat rychle. Jinak hrozí dehydratace a minerální rozvrat. Inkubační doba salmonelózy je 12 hodin až 5 dní. Ale obvykle o sobě dává vědět do 48 hodin od nákazy.

Na toto onemocnění očkování neexistuje. Je proto třeba dbát na dodržování zásad osobní hygieny (mytí rukou teplou vodou a mýdlem, omývání potravin atd.), zejména pak u dětí a dospívajících. Problémem je i nakažlivost nemoci, která často probíhá v epidemiích. V případě včasné diagnózy je v první řadě nezbytné hledat příčinu, aby se bakterie nešířila dál.


publikováno: 26. 11. 2021, v rubrice Medicína
Štítky: nemoci, očkování, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+