Moderní fonendoskop nebo stetoskop slaví padesátku | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Moderní fonendoskop nebo stetoskop slaví padesátku

24. 11. 2017

V oblasti medicíny hraje hlavní roli už 200 let a dodnes významně pomáhá při diagnostice pacientů. Fonendoskop nebo stetoskop. Každý lékař i pacient má své oblíbené pojmenování pro tento nejčastěji používány lékařský nástroj. Právě zvuky těla jeho oběhové, dýchací i trávicí soustavy, poskytnou lékaři první indicie, s jakou nemocí pacient bojuje a jak mu může pomoct.

První stetoskop z roku 1816 byl z papíru

Vymyslel ho francouzský lékař Rene Laennec, když použil dlouhý svinutý papír k přenosu zvuku z hrudníku pacienta do svého ucha. Historky o tom, jak Laennec dospěl k tomuto revolučnímu vynálezu, se sice liší, ale jedno je jisté. Akustické vlastnosti trubice, kterou Laennec vytvořil, výrazně zlepšili jeho schopnost slyšet zvuky doprovázené činností srdce a plic.

LITTMANN, OTEC MODERNÍHO FONENDOSKOPU

O 25 let později George P. Camman z New Yorku vyvinul první fonendoskop se zvukovodem do každého ucha. Tento design se bude s jen pár změnami používat více jak dalších 100 let. Začátkem 60. let minulého století se do vývoje fonendoskopu zapojil i další muž – David Littmann, profesor na Harvard Medical School, celosvětově uznávaný kardiolog a autorita v elektrokardi­ografii. Patentoval nový revoluční fonendoskop s výrazně zlepšeným akustickým výkonem. Pomohl tak proměnit jednoduché zařízení na výkonný diagnostický přístroj. Kvůli dalšími rozvoji se v roce 1967 spojil s technologickou společností 3M, která se od té doby stala nejznámějším výrobcem fonendoskopů pod značkou Littmann. Neustále je vyvíjí a inovuje, díky čemuž se už 50 let řadí mezi světovou medicínskou špičku.

HOUSTONE, NESLYŠÍM, PŘEPÍNÁM

Dnešní fonendoskopy už nejsou jen obyčejné hrudní snímače se zvukovody. Jejich funkce se mění společně s technologickým pokrokem. Nastavitelná membrána na hrudním snímači umožnuje lékaři spolehlivě přenášet zvuk od nízkých po vysoké frekvence pouze silou přítlaku na snímač. Tvar a materiál hrudních snímačů navíc snižuje poslechové ztráty na minimum a eliminuje dosah okolních zvuků. K snížení poslechových ztrát pomáhají také měkké těsnící ušní olivky s vynikajícím akustickým výkonem. Hrudní snímače jsou různých velikostí, které si může lékař, zdravotní sestra či dokonce veterinář vybrat přesně podle typu pacienta a tělesného orgánu, který vyšetřuje. Elektronické fonendoskopy Littmann našli využití také ve vesmíru. Jejich vysoká citlivost v kombinaci se speciálním telemedicínským softwarem a technologií Bluetooth umožnila lékaři na dálku nerušeně poslouchat tlukot srdce kosmonauta na Mezinárodní vesmírné stanici.

LÉKAŘ BEZ FONENDOSKOPU JE JAKO BÁSNÍK BEZ PERA

Fonendoskopy jsou základním diagnostickým prostředkem pro vyšetření v mnohých medicínských oborech – v praktickém lékařství, kardiologii, pneumologii, dokonce i při sledování pohybu střev či kloubů. Nejčastěji se však s fonendoskopem setkáváme u praktických lékařů pro dospělé a v pediatrii. Malé děti se často bojí vyšetření u lékaře, a proto pediatři rádi využívají fonendoskop na rozveselení malého pacienta. Pomohou jim k tomu i barevné ochrany zvukovodů, které si mohou vybrat z celé škály barev.


publikováno: 24. 11. 2017, v rubrice Medicína
Štítky: lékař, nové technologie, prevence, srdce a cévy

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+