Možná stárnou vaše oči rychleji než vy | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Možná stárnou vaše oči rychleji než vy

15. 12. 2023

Oči stárnou od chvíle, kdy je poprvé otevřeme. Fyziologické změny zraku související se stárnutím se projeví až po několika desetiletích. První z nich přichází často už kolem 40. roku věku. Se zhoršeným zrakem se ale smířit nemusíte.

Zrakem vnímáme až 80 % informací z našeho okolí

Pokud oči nepracují správně, objevit se může rozmazané vidění do dálky nebo blízka, pocit napětí v očích, zvýšená únava a bolesti hlavy. Očím přitom nesvědčí nadměrné sledování digitálních zařízení, kouření, zvýšená konzumace alkoholu, vysoký krevní tlak, cévní onemocnění, UV záření ani aktivity zvyšující riziko vzniku zánětů a podráždění. Jednat se může o příliš časté nošení kontaktních čoček i pobyt v prašném prostředí.

Presbyopie je běžná už u čtyřicátníků

Presbyopie neboli vetchozrakost je přirozenou součástí stárnutí očí a souvisí se ztrátou pružnosti čočky. Nejčastěji se projevuje neschopností zaostřit na běžnou čtecí vzdálenost. Se zvyšujícím se věkem se zpravidla obtíže stupňují a objevit se může neostré vidění při práci na počítači nebo řízení auta. „U klientů ve středním a vyšším věku, kteří k nám přicházejí s presbyopií, používáme k vyřešení neostrého vidění implantaci nitroočních čoček. Nově chystáme na našich očních klinikách laserové zákroky i pro klienty nad 40 let. Metodu volíme vždy na základě podrobného vstupního vyšetření a rozhovoru s klientem. Není tedy pravda, že laserové operace jsou pouze pro mladší klienty,“ říká MUDr. Jakub Ventruba, Ph.D., z oční kliniky Lexum v Brně.

Operace očních víček – pro zdraví i pro krásu

Operace očních víček je často chybně chápána jako luxus a zákrok pro zlepšení vzhledu. Ve skutečnosti může být plastická operace očních víček vhodná také ze zdravotního hlediska. „Pokud dojde na víčkách ke vzniku kožních převisů, kůže klientům brání ve vidění a omezuje ho. To může vést k pocitu unavených očí, těžkých víček, zúžení zorného pole i bolestem hlavy,“ vysvětluje MUDr. Ludmila Mázik z oční kliniky Lexum v Praze. Operace očních víček se provádí ambulantně. I v případě velmi jemného šití minimalizujícího vznik jizev je třeba o oční okolí po zákroku pečovat. Jizvičky se mohou hojit až rok, proto je důležité pravidelně je masírovat a alespoň půl roku používat sluneční brýle a krém s ochranným faktorem 30 až 50.

Když pomáhá technika

K odstranění mírně pokleslých víček je možné použít také plazmový generátor Plexr. „Jedná se o přístroj určený pro provádění jemných neinvazivních operací, se kterým máme skvělé zkušenosti i na oční klinice Lexum. Mezi výhody jeho použití patří rychlé hojení i výsledky viditelné už po 3 dnech,“ říká MUDr. Mázik. Další technickou novinkou, která dokáže dostat oči zpět do formy, je přístroj Rexon-Eye. Tento přístroj podporuje přirozenou regeneraci buněk a zmírňuje například projevy syndromu suchého oka.

Co můžete udělat sami pro zpomalení stárnutí očí

Stejně jako je i ve vyšším věku možné udržet fyzickou kondici dostatečným pohybem, vyváženým jídelníčkem a dodržováním dalších zásad zdravého životního stylu, je možné podporovat i zdraví očí.

1. Dostatek vitaminů a minerálních látek

Doporučení jíst dostatek mrkve je v souvislosti se zrakem poměrně známé. Pravdou je, že mrkev je bohatá na karotenoidy, které mají antioxidační účinky. Jejich výborným zdrojem je ale například i rakytník. Z dalších látek pro zdraví očí můžeme jmenovat vitaminy C a E, zinek, selen nebo omega 3.

2. Správná korekce zraku

Příliš velké namáhání způsobené například nesprávnou korekcí zraku může očím a svalům okolo očí škodit. I proto je důležité využívat možnost pravidelných preventivních prohlídek u očního lékaře. Pomoci s korekcí zraku může také laserová operace, případně jiný zákrok zvolený na základě podrobného vyšetření a konzultace s odborníkem.

3. Sluneční brýle nejen pro parádu

Sluneční brýle by měly plnit dvě funkce – pohlcovat viditelné světlo a bránit oslnění a zároveň chránit před UV zářením. Pokud sluneční brýle neobsahují UV filtr a pouze tlumí světlo, narušují přirozený ochranný mechanismus oka a mohou tak oko poškozovat. Proto je vhodné pořizovat sluneční brýle v optikách, kde je možné ověřit jejich původ.

4. Obličejová jóga

S povislými horními víčky může pomoci také pravidelné cvičení obličejové jógy, která pomůže zpevnit sval horního víčka i oční okolí. Cvičit můžete také zaostřování oční čočky.

5. Prevence digitální únavy očí

Digitální únava projevující se začervenáním, pálením, nadměrným slzením a potřebou častějšího mrkání se objevuje u většiny uživatelů digitálních zařízení. Snížit její riziko může správné nastavení digitálních zařízení i pravidelný odpočinek očí.


publikováno: 15. 12. 2023, v rubrice Medicína
Štítky: oči, prevence, zrak

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+