Musíte často na záchod? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Musíte často na záchod?

23. 6. 2021

V produktivním věku trpí únikem moči zejména ženy, tento problém se ale nevyhýbá ani mužům. Obě skupiny řeší fyzické i psychické problémy, které vrcholí sociální izolací. Lidé trpící únikem moči ale mají naději na dobrý život. Právě Světový týden kontinence upozorňuje na tento problém, přináší řešení a chce přimět jednotlivce, aby se nebáli svůj zdravotní stav konzultovat se svým lékařem.

Velká omezení pohybu

U Ilony Kulované začal její problém nenápadně. Musela často na záchod, jenže frekvence se postupně začaly stupňovat. Nakonec musela na toaletu dojít i 35× denně. „Den co den řešíte, jestli můžete jít do práce nebo na nákup. Jestli to zvládnete. Pokud nechcete mít navazující zdravotní problémy, například infekci, musíte mít možnost se pravidelně umývat a ne všude je to možné. Časem vás to začne omezovat tak, že raději zůstanete doma,“ říká Ilona Kulovaná.

Svůj problém konzultovala se svým gynekologem, prášky ale nezabíraly a injekci botulotoxinu do měchýře odmítla, protože je to pouze dočasné řešení. Pomohli ji až ve Fakultní nemocnici Motol. Právě tam začali před lety, jako první v České republice, využívat unikátní terapii pro léčbu inkontinence.

Existuje řešení – Sakrální neuromodulace

Unikátní terapie řešící tento problém spočívá v implantaci malého neurostimulátoru umístěného do pánevní oblasti. „Jakmile je neurostimulátor implantován, propojí se prostřednictvím elektrod se sakrálními nervy a začíná vysílat elektrické impulzy nízké intenzity do nervového okruhu. Ten řídí funkci močového měchýře a tím ji upravuje tak, aby mozek dával pokyny k močení stejně jako u zdravých lidí,“ vysvětluje MUDr. Michal Rejchrt z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a dodává, „stimulaci nastavujeme pomocí programátoru na dálku.“

Inkontinence je vážný celospolečenský problém, o kterém se téměř nemluví

Odhaduje se, že jen v Evropě má problémy s kontrolou svého měchýře až 45 miliónů lidí. Nekontrolovatelný únik moči se tak pro každého z nich stává nepříjemnou skutečností každého dne. Špatná psychická pohoda, nízké sebevědomí nebo partnerské i společenské problémy jsou jen jedna část problémů, kterou inkontinence přináší. Sakrální neuromodulace pomáhá těmto lidem navrátit se do normálního života. „Ve srovnání s jinými postupy má sakrální neuromodulace mnohem lepší výsledky. Inkontinenční příhody dokážeme díky této terapii snížit až o 95 % a pomohli jsme i s extrémní frekvencí močení paní Kulované,“ dodává MUDr. Rejchrt.

I když je tato terapie ve světě naprostým standardem, u nás se příliš nevyužívá a lidé o ní neví. Díky týdnu inkontinence mají lidé možnost dozvědět se, jak vyřešit problémy spojené s únikem moči, se kterými se mnohdy nesvěřují ani svým blízkým, natož lékařům. Terapie je určena pro pacienty, kterým selhaly předchozí způsoby klasické a medikamentózní léč­by.

Více informací o tomto problému naleznete na webových stránkách: www.bezomezeni.cz.

Jak funguje močový měchýř?

• Prostřednictvím série reflexů a signálů nervy a močový měchýř koordinují svoji aktivitu spolu se svalstvem pánevního dna a svěračem močové trubice.

• Když se močový měchýř naplní, vzroste v něm tlak. Nervy tento tlak pocítí a řeknou o tom mozku. • Mozek následně vyšle signály přes nervy, aby vnější svěrač zůstal uzavřen.

• Když jsme připraveni jít se vymočit, mozek dá nervům signál, aby se močový měchýř vyprázdnil. Uvolníme svaly obklopující močovou trubici a močový měchýř vyloučí moč.

V čem spočívá problém?

Při narušení systému komunikace mezi nervovým systémem a dolními močovými cestami se mohou objevit potíže s močovým měchýřem, které se projevují buď retencí, tedy zadržováním moči nebo hyperaktivitou močového měchýře, včetně nedokladného nucení na močení a močovou inkontinencí. Odhaduje se, že v Evropě má problémy s ovládáním močového měchýře až 45 milionů lidí.


publikováno: 23. 6. 2021, v rubrice Medicína
Štítky: inkontinence, léčba, operace

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+