Nachlazení, nebo podezření na coronavirus? COVID-bot doporučí další postup | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nachlazení, nebo podezření na coronavirus? COVID-bot doporučí další postup

14. 10. 2020

Český med-tech start-up COGVIO pomůže odhadnout, zda máte spíše lehké nachlazení či závažnější virovou infekci, zejména koronavirus. COVID-bot doporučí, zda zůstat doma, navštívit praktického lékaře, či si volat záchrannou službu. Všem, kdo mají příznaky či obavy, zda se nemohli nakazit koronavirem pomůže posoudit míru rizika nákazy. Českou verzi chytrého chatbota v COGVIO připravili na základě open-source řešení zveřejněného Evropskou komisí. Původně byl chatbot vyvinut Pasteurovým institutem ve spolupráci s univerzitními nemocnicemi v Paříži spolu s francouzským startupem Clevy. Nyní radí i českým nemocným.

Potřebujete se zeptat?

“COVID-bot slouží jako zdroj informací pro všechny, kdo se obávají viru. Pomůže jim lépe se rozhodnout, jak vysoké je riziko, že jsou nakaženi právě koronavirem. Náš cíl je také ulehčit praktickým lékařům a ambulantním specialistům, kteří denně vyřizují desítky opakujících se dotazů na příznaky i další postup. COVID-bot se zeptá na všechny podstatné otázky a nemocný dostane své odpovědi rychle, aniž by musel volat svému lékaři, či kamkoliv jinam,” popisuje Tomáš Doležal, jeden ze spoluzakladatelů start-upu COGVIO, který také vede konzultační společnost Value Outcomes.

COVID-bot používá zhruba 20 otázek, ve kterých se ptá na současný stav odpovídajícího. Vlastně zjišťuje, zda má odpovídající příznaky onemocnění COVID-19 i zohledňuje další rizikové faktory. Po zodpovězení všech otázek dostanete od chatbota doporučení, jak dále pokračovat. Na webové stránce spolu s chatbotem najdete kromě dalších odkazů i přehled příznaků onemocnění koronavirem podložených nejnovějšími klinickými studiemi.

“Používání chatbota je velice jednoduché. Oněch několik otázek máme zatím na webové stránce, která je uzpůsobena i pro použití z mobilního telefonu. Stačí vyhledat COVID-bot a odpověď na své otázky okolo koronaviru máte na dosah ruky. Tento chatbot byl jen rychlé řešení. Právě pracujeme na nové telemedicínské aplikaci, která by mohla podobným využitím technologií ulehčovat práci lékařům a zároveň posílila vztahy s jejich stávajícími pacienty,” doplňuje Doležal s odkazem na před týdnem oznámenou novinku z dílny COGVIO – telemedicínskou platformu Medevio.


publikováno: 14. 10. 2020, v rubrice Medicína
Štítky: internet, nachlazení, nemoci

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+