Nakažených HIV stále přibývá, mužů více než žen | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nakažených HIV stále přibývá, mužů více než žen

2. 12. 2020

Počet klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny, u kterých lékaři diagnostikovali nákazu HIV, stále stoupá. V loňském roce jich bylo celkem 1 811, o téměř 27 % více než před pěti lety. Dvakrát rychleji přibylo nemocných mužů než žen. Pojišťovna vloni vydala na léčbu těchto pacientů téměř 400 milionů Kč.

Infekce HIV se šíří všemi věkovými kategoriemi

Náklady na léčbu nemocných s HIV vzrostly během uplynulých pěti let o 54,5 %, tedy výrazně více, než by odpovídalo nárůstu počtu nemocných. Průměrné náklady na léčbu jednoho pacienta byly vloni 220 tisíc. Analýzu zveřejňuje pojišťovna v souvislosti s připomenutím Dne boje proti AIDS, který připadá na úterý 1. prosince.

Infekce HIV se šíří všemi věkovými kategoriemi. Vloni bylo pozitivních 67 dětí do 19 let, nejstarší pacient překročil 90 let. Více než polovina nakažených, tj. 64 %, bylo ve věku mezi 30 a 49 lety.

Nejspolehlivější ochranou proti šíření nemoci je prevence

Lidé by se měli chovat nerizikově, ale bohužel i přes veškerá doporučení počet nakažených virem HIV a nemocí AIDS celosvětově stoupá. Ač je dnešní medicína na velmi vysoké úrovni a vědci se snaží přijít stále na něco nového, lék na tuto nemoc neexistuje. Současná léčba je však velmi efektivní.

Potřebné informace naleznete např. na webových stránkách Národního programu boje proti AIDS v České republice https://www.aids-hiv.cz/ a České společnosti AIDS pomoc http://www.aids-pomoc.cz. Důležité je o této problematice vzdělávat už děti ve školním věku.

Kdo si myslí, že se mohl nakazit, by se měl nechat otestovat

Protilátky proti HIV se vytvářejí zpravidla 2–5 týdnů po nákaze, takže má-li být výsledek testu skutečně spolehlivý, musí uplynout cca 3 měsíce od rizikového chování. Test může na žádost pacienta zajistit jeho praktický lékař, anebo lze využít anonymní testování, a to i v terénu, tzv. testovací checkpointy, podrobnosti naleznete například na webech https://www.hiv-testovani.cz/ nebo https://tadyted.com/. Výsledek testu bude znám nejpozději do 14 dnů. V některých případech pojišťovna testování hradí.

Vlastimil Sršeň, tiskový mluvčí


publikováno: 2. 12. 2020, v rubrice Medicína
Štítky: HIV, muž

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+