Nebezpečné mýty o diabetické noze | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nebezpečné mýty o diabetické noze

6. 9. 2016

Na otázky kolem onemocnění tzv. diabetické nohy odpovídá podiatrická sestra Monika Štefcová, odborná garantka kampaně Hlídej si zdraví. V ordinaci v Čáslavi nabízí, kromě přístrojové pedikúry, i služby podiatrie ve spolupráci s dalšími lékaři z oblasti ortopedie, dermatologie a diabetologie (s důrazem na diabetickou nohu) a odborníky z řad protetiků a výrobců obuvi na míru.

1. Co to je diabetická noha a jak poznám, že mi hrozí?

Diabetická noha je termín označující zdravotní problémy nohou u lidí trpících cukrovkou. Zjednodušeně – tento syndrom hrozí každému diabetikovi, který má na noze, byť jen minimálně, porušenou integritu kůže. Je tedy důležité si nohy každý den prohlížet a důkladně o ně pečovat.

2. Nakolik v rozvoji diabetické nohy hrají roli dědičné faktory a věk?

Spíše než dědičnost zde hraje roli kompenzace diabetu a jeho komplikací. Obecně lze říci, že jednou z hlavních možností, jak tomuto syndromu předcházet, je udržovat glykovaný hemoglobin (dlouhodobý cukr) v rozmezí maximálně 6,5 - 7,5 %. K dosažení těchto hodnot je většinou nutná komplexní léčba.

3. Týká se diabetická noha především diabetiků 1. nebo 2. typu?

Diabetická noha je syndrom onemocnění dolních končetin, který vzniká a rozvíjí se na základě špatně se hojících ran u diabetiků všeobecně. Žádná skupina diabetiků tedy není ohrožena více, záleží na spolupráci daného pacienta.

4. Je diabetická noha léčitelná? S jakou úspěšností?

V současné době se již značně rozšířila síť tzv. podiatrických ordinací, které se specializují na onemocnění nohou diabetiků. Toto onemocnění je léčitelné, ale úspěšnost závisí na mnoha faktorech (kompenzace diabetu). Dnešní lékaři umí zachránit nohu s již velmi rozvinutým syndromem. Nejvíce zde ale záleží na spolupráci pacienta.

Nebezpečné mýty

1. Zkracování nehtů po koupeli je jednodušší a tím je menší riziko poranění

Všeobecně platí zásada, že nehty se zkracují suché, tudíž PŘED koupelí. U diabetiků by toto mělo být naprostým pravidlem. Po koupeli je nehet nasáklý vodou, když ho narušíte, voda se dostane i dovnitř nehtu a hrozí tak riziko vzniku mykózy. Nehty by se neměly stříhat, ale pilovat. Kam se nedostane pilník, nesahat nůžkami.

2. Zarůstající nehet co nejvíce vystřihnout

Tato skutečnost je bohužel stále praktikována. Rozhodně to ale není šťastné řešení. Zarůstající nehet by se měl vypodkládat až do doby než „kritické“ místo přeroste. Se zarůstajícími nehty si umí dobře poradit obor ortonyxie. Na nehty se aplikují nehtové špony, které v naprosté většině případů umí problém vyřešit. Chirurgické řešení, např. strhávání nehtu, není pro diabetika v žádném ohledu vhodné.

3. Nehtovou plíseň mám pod kontrolou, řeším ji samoléčbou

Onychomykóza je mykotické onemocnění nehtových plotének. Léčba je z pravidla dlouhodobá, ale ne nemožná. Je náročná, protože plíseň bývá obtížně přístupná. Příznaky odeznívají velmi pomalu, nový nehet musí zcela nahradit starý, infikovaný musí přerůst. S tímto problémem si velmi dobře umí poradit pedikérka (zdravotník), která zbrousí postiženou část nehtu až na zdravou část lůžka a aplikuje protetiku. Zjednodušeně řečeno, speciálním přístrojem s odsáváním zbrousí všechnu mykózu a chybějící část nehtu nahradí protetickým gelem, který je k tomuto přímo určený (nejedná se o beauty gelové nehty). Na obnovu chodí klient v rozmezí 4–8 týdnů až do doby, než nehet kompletně přeroste. Diabetik by se měl „samoléčbě“ vyvarovat, neboť právě u diabetiků je onychomykóza léčitelná nejobtížněji a patří především do rukou profesionálů.

4. Přes léto chodím bos, nohy tak větrají

Toto je nejvíce rozšířený mýtus. Diabetik musí své nohy chránit VŽDY, tedy i v letním období a teplých dnech. Riziko poranění je při „bosé“ chůzi velmi vysoké a následná léčba náročná. Obuv by měl člověk s diabetem tedy nosit vždy, v teplých měsících by však měl více dbát na to, aby obuv byla z prodyšných materiálů a tedy dobře větratelná.

5. Pedikúru zvládnu doma a sám

Diabetik by měl své nohy svěřovat pouze do péče profesionálů. Odborná pedikérka nohy zkontroluje a ošetří těmi správnými přípravky. Tzv. mokrá pedikúra není pro diabetiky vhodná, měli by tedy navštěvovat výhradně suchou, přístrojovou pedikúru. K ošetření nohou diabetika jsou určeny speciální frézky, které ho neporaní a nepopálí.

6. Na pedikúře chytím mykózu

Toto riziko hrozí v případě, že pedikérka nedodržuje zásady správného ošetření. Při profesionální pedikúře je riziko nulové. Před ošetřením i během něj pedikérka nohy dezinfikuje. Veškeré sondy, rotační nástroje i kleště by měly být sterilní. Na křesle by měla být jednorázová podložka, kterou pedikérka mění po každém klientovi. Stejně tak by mezi jednotlivými klienty měla dezinfikovat veškeré plochy.

7. Preferuji barefoot, abych posílil svaly a nožní klenbu

Tato otázka je v současné době velmi diskutována, BF má své zásady. BF boty byly původně vyrobeny pro běh na přírodních měkkých površích, výrobci je ale začali doporučovat i na běžné nošení. BF simuluje cvičení a proto je vhodná pouze na časově omezenou dobu, nejlépe v nerovném terénu. Rozhodně nejsou vhodné pro dlouhodobé nošení na tvrdých rovných površích. Tato obuv má sice primárně ochranou funkci, v žádném případě ale nechrání nohy diabetika, ti by se měli BF obuvi vyhnout zcela.

8. Koupím si levné boty a častěji je obměním

Obuv by měla být z co nejvíce prodyšných materiálů, nejlépe celokožená, s pevnou podrážkou, širokou špičkou, vysokou prstní částí, nízkým podpatkem, pevným opatkem a minimem švů.

9. Rybí pedikúra je komplexní ošetření

Jedná se spíše o proceduru než o kvalitní nebo dokonce odbornou pedikúru. Rybičky rodu Garra rufa obtusa v minulosti sloužily k alternativní léčbě dermatologických onemocnění, následně se jejich využití komerčně rozšířilo do kosmetického průmyslu. V praxi ale platí, že pokud nevymění salony vodu v akváriu po každém klientovi a akvárium nevyčistí, reálně hrozí roznášení některých chorob. Tato procedura, je-li bez odborného dohledu, značí nebezpečí pro klienty se sníženou imunitou, cukrovkou nebo s poraněnou pokožkou. Rybičky v žádném případě nenahradí pedikérku, která nohy zkontroluje, komplexně ošetří a použije přípravky individuálně dle potřeb klienta.

10. Bosá chůze je prospěšná – masíruje tlakové body

Chůze naboso má bez pochyb velké výhody. Při chůzi na kamínkách, v písku, po mechu, v trávě, se simulují svaly dolních končetin, tím ale i svaly a klouby celého těla. V poslední době se odborníci shodují, že chůze naboso je vhodná pouze pro zdravá chodidla a pohybový aparát. U osob s diabetem může být bosá chůze vzhledem k náchylnosti poranění velmi nebezpečná.

www.hlidejsiz­dravi.cz.


publikováno: 6. 9. 2016, v rubrice Medicína
Štítky: bezpečný, diabetes, hygiena, mykóza, nemoci, nohy, plíseň, podiatr

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+