Nechte si změřit dech. Možná máte CHOPN | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nechte si změřit dech. Možná máte CHOPN

14. 11. 2012

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) nevratně zužuje průdušky a ztěžuje dýchání. V České republice jí trpí 800 000 lidí, na plicních odděleních se však léčí jen 1/4 z nich, protože mnozí o své chorobě nevědí. Tomuto onemocnění přitom ročně podlehne víc než 2 000 pacientů a každým rokem jejich počet stoupá. Přibližně 80 % všech případů CHOPN je způsobeno kouřením. 14. listopad je vyhlášen Světovým dnem boje proti CHOPN a při této příležitosti si můžete nechat změřit svůj dech a dozvědět se víc na víkendové edukační akci v Plzni. A pokud to máte daleko a zadýcháváte se, neváhejte zajít ke svému lékaři. Čím dřív, tím líp.

Nedaří se vám dobře vydechnout a vykašláváte?

Onemocnění CHOPN začíná zánětem průdušek a vykašláváním. Často se třeba nedaří vyléčit po několik měsíců viróza. Následuje nevratné zúžení průdušek a dušnost s postupnou poruchou plicních sklípků. Kromě kouření jsou nejčastějšími příčinami práce ve znečištěném prostředí, výfukové plyny, kouř, pach, chlad a zvýšená vlhkost. Nejčastěji začnou pacienti pociťovat první příznaky ve věku kolem 40 let.

Díky velké vůli se vrátil hudebník do života

„V minulosti jsem byl silným kuřákem. Po čase se začal projevovat kašel, stále jsem se dusil. Abych si dokázal odkašlat, musel jsem kouřit o to více. Nakonec to dospělo do stavu, kdy jsem nemohl vylézt ani dva schody. Teprve až návštěva u plicní lékařky mě přiměla přestat kouřit. Nakonec trvalo asi 15 let než jsem se vrátil zpátky do života,“ popisuje průběh nemoci skladatel a rozhlasový dramaturg Jan Spálený.

CHOPN nelze vyléčit

Vleklý kašel spojený s vykašláváním a zadýcháváním se i při menší námaze jsou prvními náznaky CHOPN. Tyto příznaky však pacienti často přecházejí a plicního lékaře navštíví až v pokročilé fázi. CHOPN přitom nelze vyléčit. Farmakoterapie dokáže pouze výrazně zpomalit stávající stav. Proto je velmi důležitá prevence tohoto onemocnění.

Světový den boje proti CHOPN

Osvětová a vzdělávací akce proběhne na stánku Centra zdraví v obchodním centru Avion v Brně ve dnech 17. 11. a 18. 11. (tedy o víkendu). Kromě zajímavých informací k problematice CHOPN mohou návštěvníci konzultovat své dotazy s odborným plicním lékařem. Zájemci mohou projít také orientačním spirometrickým vyšetřením, které dokáže případnou diagnózu CHOPN potvrdit či vyvrátit.

Spirometrie nebolí

„Spirometrie je vyšetření, které nemocného nijak zvlášť nezatíží. Na základě výsledků vyšetření plicních funkcí (spirometrie) dokážeme stanovit závažnost onemocnění. Ta se hodnotí konkrétním stupněm 1–4,“ dodává k průběhu vyšetření přednosta kliniky FN Olomouc a zároveň předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc.

Pořadateli akce jsou Centra zdraví, Česká pneumologická a ftizeologická společnost a České občanské sdružení proti chronické obstrukční plicní nemoci.

Prevence proti CHOPN

Jedním ze způsobů, jak se vyhnout CHOPN, je nikdy nezačít kouřit nebo s kouřením okamžitě přestat. V České republice je více než 2 000 000 kuřáků. Během kouření se přitom uvolňuje více než 4 000 chemikálií, které mají na svědomí celou řadu onemocnění: od zhoršení akné, zubních kazů a osteoporózy až po nádorová onemocnění, nemoci srdce a cév či poruchy erekce. Nekuřáctví je základní podmínka prevence a léčby CHOPN. Každá cigareta poškozuje, i pasivní kouření. S odvykáním pomáhají také Centra pro závislé na tabáku.

„Mezi další preventivní opatření patří určitě i dodržování správné životosprávy. To znamená přiměřený pohyb a cvičení, pravidelné větrání v bytě a dostatečný přísun ovoce, zeleniny a bílkovin,“ připomíná předseda Českého občanského sdružení proti chronické obstrukční plicní nemoci prim. MUDr. Stanislav Kos, CSc.


publikováno: 14. 11. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: akce, kašel, léčba, muž, nemoci, prevence, zánět

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+